kulthírek

  • .
  • 2007. augusztus 2.

Trafik

kulthírek
MEGHALT BERGMAN 89 éves korában, svédországi otthonában, Farö szigetén elhunyt Ingmar Bergman, a 20. századi filmművészet egyik legnagyobb mestere. Első filmjét 1946-ban rendezte, a nemzetközi elismerést A hetedik pecsét hozta el számára 1957-ben. Három műve nyerte el a legjobb külföldi film Oscar-díját: Szűzforrás, Tükör által homályosan, Fanny és Alexander. Az utóbbi egyúttal a vászontól való visszavonulását is jelentette, de továbbra is írt és rendezett színházban és televízióban. Forgatókönyveit ekkor már mások használták fel: volt felesége és számos filmjének (Persona, Szégyen, Szenvedély, Suttogások és sikolyok, Jelenetek egy házasságból, Színről színre, Kígyótojás, Õszi szonáta) szereplője, Liv Ulmann, fia, Daniel Bergman, vagy a dán Bille August.

MEGINT NYUGAT Kis kezdőbetűs írásmóddal, megint nyugat címmel havi kortárs irodalmi lap indult: Mártonyi Zoltán alapító-főszerkesztő a Civilizációt építünk! jelszóval határozza meg a műsorújság-méretű, szeptembertől 395 forintba kerülő folyóirat célját, melyet - miközben előfizetőkre számítanak - az első évben havonta más-más nagyvárosban ingyen terjesztenek majd. A szintén ingyenes első szám címlapján Bohumil Hrabal, a szerzők között pedig mások mellett Csaplár Vilmos, Erdős Virág, Esze Dóra, Grecsó Krisztián, Hazai Attila, Kocsis Péter, Kukorelly Endre, Lackfi János, Marno János, Tóth Krisztina és Jáchym Topol szerepel.

AFRIKAI IRODALMI DÍJ Jambula Tree című regényével Monica Arac de Nyeko nyerte el a nyolcadszor odaítélt Caine-díjat. Az 1979-ben született ugandai írónő regénye két kamaszlány szerelméről szól az azonos neműek közötti viszonyt tiltó országban. A Hollandiában humanitárius segélynyújtást tanult, Kenyában élő Monica Arac de Nyeko már 2004-ben a díj jelöltjei között szerepelt a Nina Simone által is előadott Billie Holiday-dalt idéző, Strange Fruit című regényével. A 10 ezer fonttal járó Caine-díjat afrikai Bookernek is nevezik, mivel alapítója, a néhai Sir Michael Caine közel 25 éven át igazgatta a brit Man Booker-díjat.

FONTFONT: 15 ÉV London, Manchester, San Francisco, Los Angeles, Toronto, Goa, Barcelona, Bologna, Antwerpen, Hága, Helsinki, New York és Berlin után őszszel Stockholmban, jövőre pedig Belfastban rendezik meg a FontFont International nevű, betűtípusokat kifejlesztő és forgalmazó cég első 15 évét bemutató vándorkiállítást. Képünkön a San Franciscó-i kiállítás egyik részlete, előtérben az utóbbi évtizedek egyik legjelentősebb betűtervezője, Neville Brody, a háttérben pedig Erik Spiekermann fala: 1990-ben ők alapították a FontFontot, melynek katalógusa ma 3900 betűtípust tartalmaz. Ezeket több mint 130 designer tervezte - köztük a Narancsban zenei és képzőművészeti cikkeket is publikáló Szőnyei György, akinek itt látható, Archian nevű betűtípusa kiemelten szerepel az online kínálatban (www.fontfont.com/index2.ep?pr=europe), s akinek hobbizenészként rögzített felvétele megjelent az idei berlini designkonferencia alkalmából készített ajándék cédén. Ahogy Szőnyei használható betűtípussá dolgozta át Kós Károly könyvekben és rajzokon megőrződött kézírását, a szintén FontFont-tervező párizsi Pierre di Sciullo a világ egyik legősibb ábécéjét, a tuaregek által használt tifinart mentette át a digitális korba - az itt látható betűket használja a Sziget Fesztiválon szereplő Tinariwen együttes is (a teljes betűcsalád a tervező honlapján található: www.quiresiste.com). A FontFont első 15 évét egy 350 oldalas album dokumentálja: Made with FontFont: Type for Independent Minds.

CHRISTO: HORDÓPIRAMIS A SIVATAGBA Szeptember 9-ig a dél-franciaországi Saint-Paulban lévő Galerie Guy Pieters-ben láthatók Christo és felesége, Jeanne-Claude legújabb projektjének tervei. Mastaba címmel egy 150 méter magas, 300 méter hosszú, 225 méter széles, lapos tetejű, belső lifttel ellátott piramist építenek 390 500 rozsdamentes acél olajhordó felhasználásával valahol az Egyesült Arab Emírségekben - az artoázis pontos helye még nincs meg. Közelében a látogatók és a fenntartó/őrző személyzet szükségleteit ellátó épület és autóparkoló áll majd, köré pálma- és eukaliptuszfákat, cserjéket, bozótost telepítenek a szél- és homokviharok erejének csökkentése végett. Az 1970-es években megálmodott, s előbb Texasban, majd Hollandiában meg nem valósult építmény két szempontból is egyedülálló a házaspár életművében: nem meghatározott ideig áll majd, mint a korábbiak (a becsomagolt Pont Neuf és Reichstag, a Völgyfüggöny stb.), hanem mindaddig, amíg az ember és a természet erői hagyják, s nem a hozzá kapcsolódó rajzok, makettek és egyéb munkák értékesítéséből, tehát önerőből finanszírozzák, hanem Abu-Dzabi fedezi kivitelezésének költségeit. Christóék honlapja (www.christojeanneclaude.net) szerint a Mastaba mint műalkotás "egyetlen célja, hogy önmaga legyen".

A régi módon készül viszont másik, folyamatban lévő alkotásuk: Over The River címmel Colorado állam területén, közel tíz kilométer hosszúságban, sziklák és fák által meg-megszakítva, 2,4-7,6 méter magasságban fényáteresztő szövettel borítják be az Arkansas folyót, ahol közben a vízi élet zavartalanul folyik majd. Ha minden az elképzelés szerint halad, jövőre elkezdődhet a részletes kutatás, 2009-ben megkezdhetik és 2010-ben befejezhetik a tartószerkezetek rögzítését, s valamikor 2011 július-augusztusában, két héten át áll majd az ideiglenes tető a folyó fölött.

TÜRELEM VELENCÉBEN Nemes Jeles László Türelem című, 14 perces munkáját meghívták az augusztus 29-én kezdődő, 64. Velencei Nemzetközi Filmfesztivál Corto Cortissimo elnevezésű versenyprogramjába. Az Inforg Stúdióban készült alkotás a 37. Magyar Filmszemlén a legjobb kisjátékfilm díját nyerte el. A főszereplő irodistát Marjai Virág alakítja, az operatőr Erdély Mátyás.

GYÁSZ 54 éves korában, rákbetegségben elhunyt Ulrich Mühe, akit a Mások élete című Oscar-díjas német film kiábrándult Stasi-tisztjeként ismert meg a nagyvilág. Pályáját a chemnitzi színházban kezdte, s szerepelt a berlini Deutsches Theater vagy a bécsi Burgtheater pódiumán is. Legutóbbi filmszerepét Dani Levy nemrég bemutatott, Mein Führer című Hitler-szatírájában alakította. Mühe privát életében is megjelent a Stasi: azzal vádolta volt feleségét, Jenny Groellmannt, hogy az állambiztonsági szolgálat besúgója volt - a színésznő bíróságon kereste igazát, de tavaly augusztusban, szintén rákban meghalt, s így nem érhette meg a javára hozott döntést.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.