csontzene - Hamu és Nietzsche

  • .
  • 2008. április 24.

Trafik

Ceterum censeo: figyelmeztetjük és egyben kérjük a Zeneakadémia urait, hogy haladéktalanul helyezzenek el hamutartókat az utcán dohányzó közönség számára, különben kénytelenek leszünk a múlt héten Münchenben megtapasztalt módszerrel élni.
Miről is van szó? Mint tudjuk, Németországban január óta tilos a nyilvános helyeken, bejzlikben, kávéházakban stb. a dohányzás, ezt a különböző államok különféle módon érvényesítik, a bajor szisztéma a legszigorúbb állítólag. Na de a német nem azért adott a világnak Goethét, hogy ne találjon megoldást erre is. Először is különféle úgynevezett dohányzóklubok alakultak (számuk Bajorföldön átlépte az 1500-as pszichológiai határt), melynek tagjai évi 1 euró tagdíj lerovása után szabadon cigizhetnek sörük, vodkájuk, kávéjuk mellett. Az ilyen, úgynevezett zárt társaság ellen semmit sem tehet a füst mogorva ellenőre. De a brutálisan fegyelmezett németben olykor felmerül a kérdés: hova hamuzzak? Az egyik kocsma leleményes tulajdonosa erre fejlesztette ki a "hamukártya" ("Aschkarte") intézményét, egy levelezőlap ez, melyet pillanatok alatt hamutartóvá lehet hajtogatni; már versenyt is rendeztek belőle, az eddigi csúcs 38 másodperc, de a megkérdezett szakértők szerint "feltehetően megy gyorsabban is".

Magyarán: Grigorij Szokolov koncertjén a végszükség esetén ilyen, teszem azt, Mozart arcképével díszített hamukártyákkal fogunk megjelenni, hiszen két szonátáját is eljátssza a nagy orosz, a második részben pedig a repertoár egyik legmélyebb sorozata, Chopintől a 24 prelűd kerül sorra. Mint mindig, ezúttal is hat ráadás lesz feltehetően (Zeneakadémia, április 28.).

Nietzsche barátunk a fent leírt bajor ötlettől nyilván a falnak ment volna, hiszen köztudottan sportot űzött a németek utálatából ("egyik büszkeségem, hogy par excellence németmegvető vagyok"), és amúgy sem volt jeles dohányos, és alkohollal sem élt, legfeljebb minimális olasz vörösbort löttyintett könnyű ebédje mellé: "egy pohár bor vagy sör elég nekem, hogy siralomvölggyé változtassa az életet - Münchenben élnek az antipódusaim." Szerinte egy németnek fogalma sincs a zenéről, na persze, Bachot azért kiemelte. A Zenegyűlölő sem tesz mást, és mindenkinek komolyan a lelkére köti, hogy menjen el a Kocsis Zoltán által dirigált koncertre, ahol kizárólag Bach-műveket hallgathat (MűPa, április 25.). És mivel itt elhelyeztek az utcán és a teraszon hamutartókat, semmi sem zavarhatja élvezeteinket. Ha csak az nem, amikor ránézünk az úgynevezett biztonsági őrség tagjaira.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.