csontzene - Hamu és Nietzsche

  • .
  • 2008. április 24.

Trafik

Ceterum censeo: figyelmeztetjük és egyben kérjük a Zeneakadémia urait, hogy haladéktalanul helyezzenek el hamutartókat az utcán dohányzó közönség számára, különben kénytelenek leszünk a múlt héten Münchenben megtapasztalt módszerrel élni.
Miről is van szó? Mint tudjuk, Németországban január óta tilos a nyilvános helyeken, bejzlikben, kávéházakban stb. a dohányzás, ezt a különböző államok különféle módon érvényesítik, a bajor szisztéma a legszigorúbb állítólag. Na de a német nem azért adott a világnak Goethét, hogy ne találjon megoldást erre is. Először is különféle úgynevezett dohányzóklubok alakultak (számuk Bajorföldön átlépte az 1500-as pszichológiai határt), melynek tagjai évi 1 euró tagdíj lerovása után szabadon cigizhetnek sörük, vodkájuk, kávéjuk mellett. Az ilyen, úgynevezett zárt társaság ellen semmit sem tehet a füst mogorva ellenőre. De a brutálisan fegyelmezett németben olykor felmerül a kérdés: hova hamuzzak? Az egyik kocsma leleményes tulajdonosa erre fejlesztette ki a "hamukártya" ("Aschkarte") intézményét, egy levelezőlap ez, melyet pillanatok alatt hamutartóvá lehet hajtogatni; már versenyt is rendeztek belőle, az eddigi csúcs 38 másodperc, de a megkérdezett szakértők szerint "feltehetően megy gyorsabban is".

Magyarán: Grigorij Szokolov koncertjén a végszükség esetén ilyen, teszem azt, Mozart arcképével díszített hamukártyákkal fogunk megjelenni, hiszen két szonátáját is eljátssza a nagy orosz, a második részben pedig a repertoár egyik legmélyebb sorozata, Chopintől a 24 prelűd kerül sorra. Mint mindig, ezúttal is hat ráadás lesz feltehetően (Zeneakadémia, április 28.).

Nietzsche barátunk a fent leírt bajor ötlettől nyilván a falnak ment volna, hiszen köztudottan sportot űzött a németek utálatából ("egyik büszkeségem, hogy par excellence németmegvető vagyok"), és amúgy sem volt jeles dohányos, és alkohollal sem élt, legfeljebb minimális olasz vörösbort löttyintett könnyű ebédje mellé: "egy pohár bor vagy sör elég nekem, hogy siralomvölggyé változtassa az életet - Münchenben élnek az antipódusaim." Szerinte egy németnek fogalma sincs a zenéről, na persze, Bachot azért kiemelte. A Zenegyűlölő sem tesz mást, és mindenkinek komolyan a lelkére köti, hogy menjen el a Kocsis Zoltán által dirigált koncertre, ahol kizárólag Bach-műveket hallgathat (MűPa, április 25.). És mivel itt elhelyeztek az utcán és a teraszon hamutartókat, semmi sem zavarhatja élvezeteinket. Ha csak az nem, amikor ránézünk az úgynevezett biztonsági őrség tagjaira.

Figyelmébe ajánljuk

Bíró Péter: Hosszú árnyék

Egy „újkori” bűnregény, amelyben az elbeszélőt a konkrét bűncselekményeknél sokkal jobban foglalkoztatják a társadalmat, illetve a szűkebb közösségeket átható olyan bűnök, mint a csalás, a korrupció, a hazugság.

David Mamet: Oleanna

Az 1992-ben született darab (amelyből két évre rá film is készült) népszerű nálunk is, legutóbb 2021-ben a Tháliában mutatták be Egy jobb világ címmel, Valló Péter rendezésében.

Bohócrém karácsonya

  • SzSz

Legyen szó a háborús bűnökről vagy az olyan esetekről, mint az amstetteni rémé, az emberiség legszörnyűségesebb bűneit egyszerű, hétköznapi emberek követik el