kulthírek

  • .
  • 2008. április 24.

Trafik

kulthírek

ÜVEGKALITKÁN ÁT A SZÉPMÛVÉSZETIBE? Az N&n Galériában, illetve az epiteszforum.hu és a mek.hu honlapokon tekinthetők meg azok a tervjavaslatok, melyek a Szépművészeti Múzeum kiállítási és közönségfogadási tereinek bővítésére kiírt meghívásos pályázatra érkeztek. A bíráló testület Karácsony Tamás munkáját találta a legjobbnak: elképzelése szerint egy üvegkubus kerülne a Hősök tere múzeum felőli részére, s innen lehetne megközelíteni a föld alatti tereket és magát a múzeumot. A végső tervek kidolgozása még hátravan. A tavalyi kormánydöntés alapján kezdeményezett beruházás 3,5 milliárd forint uniós támogatásban részesülhet.

PERBEN POTTERÉRT New Yorkban megkezdődött a per, melyet J. K. Rowling indított az ellen a Harry Potter-lexikon ellen, amelyet az RDR Books készül kiadni: a lexikon a regénysorozatért rajongó Steven Vander Ark website-jának nyomtatott verziója; ő az elmúlt években valóságos Potter-szakértővé nőtt, sőt honlapját (The Harry Potter Lexicon: hp-lexicon.org) egyszer maga Rowling részesítette díjban. De a honlap ingyenes, a könyvért meg fizetni kellene - ezen a ponton a korábban szintén Harry Potter-enciklopédia tervét fontolgató írónő fenyegetve érezhette anyagi érdekeit. Érvelése szerint azonban nem a pénz miatt perelt, hanem "csak" az a baja Vander Ark munkájával, hogy "túl sok" szöveget vesz át az ő könyveiből. A bíró megegyezésre próbálja rábírni a feleket; folyt. köv.

AEGON-DÍJ: TÉREY Asztalizene című, eredetileg a Színház című folyóirat mellékleteként, a minap pedig a Magvető gondozásában, kötetben is megjelent darabjáért Térey János kapta az elmúlt év legkiemelkedőbbnek talált irodalmi alkotását jutalmazó AEGON-díjat. A darabot a Radnóti Színház mutatta be a tavalyi Budapesti 'szi Fesztiválon, Radnóti Sándor laudációja az Élet és Irodalom legutóbbi számában és a Literán olvasható.

30 ÉV ROCK A RASSZIZMUS ELLEN Április 27-én a londoni Victoria Parkban ingyenes koncertet rendez a Love Music Hate Racism szervezet. A cél: a 30 évvel ezelőtti százezres karnevál színhelyén kiállni a rasszizmus ellen. A koncert fő attrakciója a The Good, The Bad and The Queen névű supergroup, benne Paul Simonon (Clash), Simon Tong (The Verve), Tony Allen (afrobeat dobos) és Damon Albarn (Blur). Előttük többek közt a Helsinki, vagyis a Babyshambles-basszusgitáros, Drew McConnell együttese lép fel, benne Andy Nicholson (ex-Arctic Monkeys) és Poly Styrene (X-Ray Spex), ők képviselik a Pete Doherty újabb drogügyelete miatt hiányzó Babyshamblest. Konferansziéként közreműködik Jerry Dammers (Specials; 1981-ben ők játszottak az utolsó nagy RAR-bulin), s a régiek közül jelen lesz Tom Robinson, Don Letts filmes és dj, valamint Dennis Bovell zenekara, a London Lovers' Rock Crew is.

A Love Music Hate Racism (LMHR) a Rock Against Racism (RAR) mozgalom egyik jelszava volt. A RAR civil kezdeményezésként született, miután Eric Clapton egy nyilvános megszólalásával Enoch Powell fajvédő politikust éltette. Ekkortájt tett náci gesztusokat David Bowie (azóta viszszaszívta), s használtak polgárpukkasztásra horogkeresztet némely punkok (kiment a divatból). Feljövőben volt a náci National Front, s rasszisták gyakran támadtak Afrikából, a Karib-térségből, Indiából, Pakisztánból érkezett vendégmunkásokra és leszármazottaikra. 1976 novemberében tartották az első RAR-koncertet egy londoni pubban (Carol Grimes), ezután országszerte egymást érték a punky reggae partyk (Ruts, Slits, Aswad, Sham 69, Generation X, Steel Pulse, Tom Robinson Band, Stiff Little Fingers, Misty In Roots, Elvis Costello, Buzzcocks stb.). A csúcspont 1978. április 30-án érkezett el. Tízezren a Trafalgar téri nagygyűlésen, felvonulás, majd megtízszereződött tömeg a Victoria Parkban: a régi plakát szerint a TRB, az X-Ray Spex és a képen látható Steel Pulse lépett fel - a Clash szereplése csak a plakát kinyomtatása után vált véglegessé (Joe Strummer fotója a koncerten készült). A RAR jelentős szerepet játszott abban, hogy a következő helyi és országos választásokon nem váltak számottevő politikai tényezővé rasszista szervezetek - de persze nem tűntek el a színről. Erről szól a RAR jogutódjaként működő LMHR fesztiválja. S ha ez itt nem hír-, hanem véleményoldal volna, azt írnánk: itt az ideje, hogy mi magyarok is szervezzünk valami hasonlót saját nácijaink ellen, fehér, fekete, zsidó, cigány zenekarokkal, komoly tömeggelÉ Írjuk is.

MEGHALT A NEGRITÜD ATYJA Aimé Césaire-t 94 éves korában érte a halál Martinique szigetén: a szenegáli Leopold Sedar Senghor és néhány más író mellett egyike volt a gyarmatrendszer felbomlásának folyamatában alapvető, fekete öntudatra ébredést kifejező fogalom, a negritude megalkotóinak. Párizsi diákévei alatt L'Etudiant Noir címmel irodalmi folyóiratot alapított Senghorral. 1945-1993 között Martinique képviselője volt a francia nemzetgyűlésben, politikai esszéi, versei és drámái (mindenekelőtt Shakespeare Viharjának fekete adaptációja) a 20. századi francia irodalom elidegeníthetetlen részévé váltak.

PAKISZTÁNI FILM INDIÁBAN 43 év óta először forgalmaztak pakisztáni filmet az indiai mozik: a két ország 1965-ös háborúja nyomán életbe léptetett tiltásnak a Khuda Kay Liye (angol címén: In The Name Of God) című produkció bemutatása vetett véget, főbb szerepeiben pakisztáni és indiai színészekkel. Shoaib Mansoor rendező poszt-9/11 történetének középpontjában két lahore-i popzenész fivér áll, egyikük iszlám szélsőségesek hatása alá kerül, másikukat Amerikába utazván letartóztatják. A film decemberben különdíjat nyert Kairóban, s 70 millió rúpiás bevételével odahaza, Pakisztánban jócskán behozta a gyártására fordított 60 milliót. S ez nem egyirányú utca: nemrég Pakisztánban is sikerrel mutattak be néhány bollywoodi filmet.

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.