csontzene - Megy a gőzös...

  • .
  • 2007. július 12.

Trafik

Szombathelyen július 7. és 19. között rendezik a hagyományos és roppant magas színvonalú Bartók Szeminárium és Fesztivált
, olyan előadókkal, mint Kim Kashkashian, Kokas Klára, Nagy Péter, Peskó Zoltán, Marcus Stockhausen; mesterkurzust tart többek közt Jeney Zoltán (zeneszerzés), Marcus Stockhausen (trombita), Csengery Andrienne (ének), Nagy Péter (zongora); a zenetudomány híveit pedig Wilheim András és Vikárius László szórakoztatja (a részletes programról az interneten tájékozódhatunk). De mi - ahogy már a múlt héten Bartók szarvasaival együtt leszögeztük - nem megyünk. "Mert a mi szarvunk / ajtón be nem térhet, / csak betér az völgyekbeÉ" Stb.

Meg aztán: minek a sok utazgatás, világlátás? A Zenegyűlölő szerint aligha van igaza Thomas Mann zeneszerző főhősének, aki a Doktor Faustusban ezt a régi német dalt idézi Szőllőssy Klára fordításában: "Ki istennek útját járja, / embert s világot megláttya, / sohult asztat meg nem bánnya."

Maga Bartók nem volt egy passzionátus utazó (húgának írt lapját a "Megy a gőzösÉ" dallamával lásd képünkön), kivéve, ha népdalgyűjtésről volt szó. Akkor mindent elviselt, a török-arab-román- magyar-szlovák falvak piszkát, a kunyhók elviselhetetlen bűzét, az állatokat, a rettenetes utazási körülményeket, az európai embernek alig felfogható szokásokat, a tolakodó kérdéseket, a bizalmatlanságot. De ha mondjuk egy világvárosba keveredett, már meglehetősen elveszett volt, és nemigen tudta, mit is kellene megnéznie, min kellene csodálkoznia. 1905-ben első párizsi útjáról így számol be édesanyjának: "Képzeld el a következőket: a Szajna jobb partján egymásba nyílnak a Champs-Élysées, Tuileries, Place de la Concorde (ahol a forradalom idejében a nyaktilózások folytak) és a Louvre, olyan formán, hogy mindegyiknek hossztengelye együttvéve egy 2800 m hosszú egyenest képez." És aztán folytatódnak a mániákusan számon tartott számok, no meg az állandó hazagondolás: "Hát még a Louvre! Ez a világ legnagyobb épülete. Termeinek csupán végigjárása 2 órát vesz igénybe. A Bois de Boulogne-on meglátszik, hogy Városligetünknek mintájául szolgált - persze nem nagyságával. Mert bizony hossza 4 Km (az Andrássy út mindössze 2,2 Km) szélessége 1 Km. Van benne tó, sziget, pázsit, művirág, vadvirág, sűrű erdő, sok ember!" Az egész leírás egy bédekkerből kimásolt közhelygyűjtemény és egy naiv ifjú szájtátiságának furcsa keveréke. És pár nap múlva a vallomás, szintén Párizsból: "Én, dacára, hogy 20 kubai, dél- és észak-amerikai, holland, spanyol, angol emberrel ebédelek, hogy németekkel és törökökkel kirándulok - elhagyatott vagyok! És megjövendölöm, előre tudom, hogy az én sorsom ez a lelki elhagyatottság lesz!" Na, ezért igazán nem volt olyan fontos kimozdulni a lakásból. De aki mégis valami beláthatatlan következményű kalandra vágyik, az menjen 14-én szombaton Martonvásárra, ahol este hétkor a Nemzeti Filharmonikusoktól Beethovent hallgathat Kovács János vezényletével, a B-dúr zongoraversenyt pedig Hauser Adrienne játssza.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.