étel, hordó - BAJAI HALÁSZCSÁRDA

  • .
  • 2008. április 24.

Trafik

Emlékeink szerint a fogaskerekű svábhegyi állomásánál már az idők - a mi időnk - kezdetén (1970-es évek) is kerthelyiség feküdt. Kockás abroszos, tangóharmonikás kocsmahivatal, ami a kirándulók és a helyi lakosok számára jócskán megnehezítette a belvárosba jutást.

Emlékeink szerint a fogaskerekű svábhegyi állomásánál már az idők - a mi időnk - kezdetén (1970-es évek) is kerthelyiség feküdt. Kockás abroszos, tangóharmonikás kocsmahivatal, ami a kirándulók és a helyi lakosok számára jócskán megnehezítette a belvárosba jutást. Málnaszörpös gyermekkorunkban azt láttuk, hogy itt mindig tavasz köszönt ránk, bár arra nem vennénk mérget, hogy fagylaltot is árultak volna.

A rendszerváltás idején azonban ennek a kocsmának is befellegzett, ami a környék ingatlanárainak fényében cseppet sem meglepő. Az már sokkal inkább, hogy az új gazdára tán több mint egy évtizedet kellett várni. A helyi folklór szerint a kilencvenes évek elején Fenyő Miki akarta felépíteni itt a Hotel Mentolt, de erre sincs bizonyítékunk. És arra sem, hogy ebben az alpesi miliőben vajon mi indokolja egy halászcsárda létezését. Na jó, láttunk mi már olasz fagyizót a Hortobágyon, a balatonfüredi görög faluról ne is beszéljünk, mégis meglepetést okoz, hogy e tájon halászcsárdával próbálnak a vendégek kedvében járni.

De miért is ne? Az építmény cseppet sem stílusidegen, tán jobban belesimul a tájba, mint a telekszomszéd Audi terepjárója, bár a homlokzatán szikrázó zöld neontól azért a Hungária-számra asszociálunk. Odabent is inkább a masszív alpesi turistaházjelleg dominál, de azért magyaros motívumok is bőséggel akadnak. Ha mindehhez hozzátesszük, hogy a berendezés leglátványosabb elemei a falra szerelt antilop (?) trófeák, azt gondolnánk, itt nem is a kedves vendég, hanem az ízléstelenség üli torát. De mégsem! Akár hiszik, akár nem, a stíluskavalkád egységbe forr, és kimondottan kellemes hangulatot teremt, amit az udvarias pincér tovább fokoz.

Távol álljon tőlünk a garasoskodás, ám a valóban káprázatos halválasztékkal sziporkázó étlapon igen magasan fekszenek az árak. Ezer alatt semmit nem kapunk, ha csak a pikoló világost (500 Ft) nem tekintjük valaminek. A halászlé majdnem háromezer, a sültek többnyire négy fölött. A nagyobb merítés kedvéért bajai tálat rendelünk (8500 Ft), ami harcsát, pontyot, pisztrángot és olyan fogast ígér, ami nem a közelben közlekedik. A hal formájú deszkán érkező kétszemélyesnek mondott "ízelítő" ránézésre egy gyalogezred igényeit is kielégítené, csak másodjára szűkítenénk bányászbrigádra. Harmadjára viszont méricskélni kezdünk. Kellemes meglepetés, hogy a legnagyobb örömöt a ponty okozza, egyszerűen fenséges. A harcsa és fogas csupán tökéletes, viszont a tál koronája, a pisztráng csalódást okoz. Hogy mégse fekete pont kerüljön az i betűre, megjegyezzük, hogy a vegyes köret sült és petrezselymes krumplija "házi" minőségű, ami megint csak csodával határos.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.