étel, hordó - KNOSSOS

  • .
  • 2009. október 8.

Trafik

Németországi emberünk szerint bolond, aki hellén nemzeti eledelnek tekinti a gíroszt, mivel azt a hetvenes évek elején találták ki önállósodni kívánó görög vendégmunkások az NSZK-ban. A terméket a német közönség akkor már jól ismerte, ám a legendás török-görög barátságra való tekintettel az "úttörők" mégsem nevezhették kebabnak, bár ugyanarról volt szó.
Ha valaki másképp tudja, írjon bátran, hátha még az is kiderül - miként a kuttyogatás esetében (Bottal üthetik, Magyar Narancs, 2009. szeptember 17.) -, hogy már az Iliászban is történik rá utalás, és a törökök plagizáltak.

Mi viszont azért sem eszünk gíroszt, noha a Kossuth Klub mellett, a Múzeum utcában, a nyilvánvalóan görög étterem választékában kétszer is szerepel: előételként és főételként egyaránt. A Knossos honlapja azt ígéri, hogy "a krétai régmúlt egy idevarázsolt, újraálmodott szeletével szerettünk volna mementót állítani a jelennek, s a jövőnek - talán sok-sok itt múlatott kellemes órával, némi knossosi hangulattal s a hamisítatlan görög gasztronómiával". A hangsúly kétségtelenül a "némi"-n van. Igaz, hogy a kék-fehér kockás abroszos, mozaikfalas berendezés egy gyorsétkezdénél komolyabb létesítményt sejtet, mégis zavarban vagyunk. Mintha egy menzára érkeztünk volna, tilos a dohányzás, a felszolgáló hölgy kifejezetten meglepődik, hogy nem menüt rendelünk. És ahogy mondtuk: gíroszt sem.

Helyette a kolokhytakia tiganita nevű előétellel (780 Ft) indítunk, ami cukkini, sörtésztában kisütve. Élveznénk is, akár a hangulatfestő - ám kissé hangos - görög népies popzenét, ha kapnánk hozzá valamilyen öntetet. Már csak azért is jó lenne legalább a hűsítő tejföl, mert az egyébként reménykeltő labdacsok hőmérséklete - feltehetően az étterem tulajdonában lévő kiváló mikrohullámú sütőnek köszönhetően - a tüzes trónéval vetekszik. Leginkább azt tesztelhetjük az ízek helyett, hogyan védekezik nyelvünk és szájpadlásunk, ha ilyen forró támadás éri. A jouvarlakiával, vagyis a pikáns húsgombóclevessel (780 Ft) hasonlóképpen járunk. Mivel nincs a közelben napközis nevelő, aki figyelmeztetne: "Várjatok gyerekek, amíg ki nem hűl!", ismét csak a szenvedés marad. Persze lehettünk volna türelmesebbek is, de erre azt mondhatjuk: nem azért jár az ember étterembe, hogy belső égésű motorrá változzon.

A 2190 forintos muszakával (darált hús padlizsánnal, krumplival, besamellel leöntve) már munkavédelmi okokból vagyunk türelmesebbek. Percekig csak bámuljuk az ízléses cseréptálat, majd fokozatosan közelítjük meg villánkkal. Még mindig nagyon forró, de annyit azért megállapíthatunk, hogy frissen biztosan jó lehetett. Így viszont csak a török gyorsbüfék szokásos egytálételeit juttatja eszünkbe. Viszont ott legalább a szemünk láttára mikrózzák, és nem is kerül ilyen sokba.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.