étel, hordó - LEROY/AReNA PLaZA

  • .
  • 2007. december 13.

Trafik

Annyi rosszat olvastunk az egykori ügetőpálya helyén megnyílt plázáról, hogy megesett rajta a szívünk. Persze nem akarjuk megsérteni az egykori hajtók, tippszterek, legkevésbé az örökös Turf-olvasók érzelmeit, de nyitva tartása óta annyian rúgtak már az Arena Plazába, hogy nincs kedvünk beállni a sorba. No, nem mintha beszélhetnénk sorban állásról.
Hiába közeleg az ezüstvasárnap, a gigantikus, félkésznek ható monstrumban nem kell a tömegtől tartanunk pénteken, délidőben. Isten bocsássa meg, de Freinreisz Károly és a Skorpió méltán elfeledett sorai - "Piactér! Ötszáz árus harca három vevőért" - járnak a fejünkben, bár itt harcról szó sincs: a zavarba ejtően üres üzletek leginkább 20-25 év közötti életkorú eladó hölgyei körömreszeléssel és mobiltelefonálással múlatják az időt. Az unatkozás művészi kiteljesedése azonban hidegen hagy minket, nem shoppingolni, étkezni jöttünk e tájsebbe - a hirdetmények szerint ugyanis 22 vendéglátó egység található itt, csak találjuk meg a legjobbat!

Ami a rajtnál dilemma, a célban okafogyottá válik. Jegyezzék meg jól: az Arena Centerben az étkezést illetően csapda a huszonkettes, többségében kávéházak és gyorsbüfék sora. Az információs térképen mindössze két olyan helyet találtunk (legalábbis mi), ahol valóban éttermi körülményeket biztosíthatnak. A Leroy és a Sphinx közül az utóbbira esik a választásunk - erről még nem hallottunk -, ám a megadott helyen csak gipszkarton fal fogad "Itt hamarosan étterem nyílik" felirattal. Marad hát az immár láncba vert Leroy, ami a hazai vendéglátásban régi bútornak számít, s egyebek mellett múlhatatlan érdemeket szerzett a tekintetben, hogy Budapest népe a steaket válassza az addig megszokott bélszínroló helyett.

A Leroy két helyiséggel is jelen van, egy hagyományos plázarestauranttal meg egy sushibárral, ám ez utóbbinál leengedett rolót (bélszínrolót, ha-ha-ha!) találunk. Az étterem azonban láthatóan pörög, a Tescót leszámítva messze ez a legzsúfoltabb üzlet az Arena Plazában, de asztalra azért nem kell várnunk. A berendezésről legyen elég annyi, hogy jól eltalált. A hely szellemének megfelelően szinte minden műanyag, a székhuzattól kezdve az álmennyezetig, melyről gyaníthatóan hamis velencei csillárok lógnak, idézőjelnek is értelmezhető plexi hengerek fogságában. A teret a csillogó pult uralja, bár az installáció leglátványosabb eleme kétségtelenül az egyenfeketébe öltözött személyzet sorfala, amely érkezésünkkor azonnal bomlásnak indul. Jó modorú, harmincas fiatalember lép asztalunkhoz (kopogtatással megállapítjuk, hogy a bútor fából készült), úgy tűnik, kedvvel végzi a dolgát. A korai időpontra tekintettel a bőséges steakválasztékot figyelmen kívül hagyjuk, nehézkesnek, az alkalomhoz nem illőnek érezzük, annyi dolgunk van még! A levest viszont nem mellőzhetjük: citromos pulykaragu juhsajttal és fokhagymás pirítóssal (850 Ft). Az étlapon a görögségre is felhívják a figyelmünket, de őszintén megvallva a roppant gusztusosan, csodás tányérban és evőeszközökkel tálalt bevezető megízlelésekor arra gondolunk, hogy a szakács valószínűleg csupán "görög diplomat". Ahogy a tányér mélyére érünk, a citrom íze halványul, a pulykaragu voltaképpen semmilyen, a sajt hétköznapi feta. Nem fáj, de nem is emlékezetes. Reményünk keletre fordul: wokban készült spárgás csirke érkezik gyömbéres, fokhagymás szószban, illatos gombával (1980 Ft), ismét csodás kiszerelésben. Sajnos az utóbbi két összetevőt nem sikerül felfedeznünk, a spárga nagyszerű ízt kap a csípős szószban. A csirkén azonban ez sem segít, akár a leves raguja, ezt sem sikerült különlegessé varázsolni. Voltaképpen a gesztenyehabos, mogyorós sajttortának nevezett desszerttel (980 Ft) jutunk el a csúcsra, ami azonban még így is legfeljebb a Debreceni-hegység legmagasabb pontja lehetne. Ennél ha nem is többre, de jobbra számítottunk.

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.