étel, hordó - MÛVÉSZ

  • .
  • 2009. július 23.

Trafik

Ha valakit vagy éppen valamit "művésznek" mondanak, az gyanús. Ilyenkor mintha a fellengzősség szivacsos masszáját gyúrná az örök cseléd, hiszen a "művész" nem az elnevezésen múlik, bár ezt sokan képtelenek elfogadni.
Az elhatározás, az önkény ilyenkor mit sem ér. De ne legyünk ennyire előítéletesek! Jöhetünk például azzal, hogy ki (mi) más állhat a Vígszínház mögött - természetesen a "művész"!

Csakhogy a Művész - kizárólag ezért a nagybetű - most éppen étterem, és pontosan olyan, ahogy elképzelünk egy éttermet, amit így neveznek. Polgárinak gondolt berendezés egy olyan bútorüzletből, ahol Zámbó Jimmy lehetett az aranykártyás vásárló, a falon dilettáns festmények néhány tízezer forintért. Mintha nem is Újlipótvárosban, hanem egy első osztályú vidéki panzió éttermében ülnénk. Zümmög a Juventus rádió, de nem lepődnénk meg, ha egyszer csak felbukkanna a helyi dalnok, és felolvasná néhány erotikus zsengéjét.

Ám csak egy szimpatikus felszolgálónő érkezik. Szimpatikus az is, hogy a választék nem egy bevásárlóközpont leltárkönyvét idézi. Levesből hideget és meleget is választunk. A joghurtos uborkaleves (750 Ft) igazi frissítő, míg a bélszínes gulyás (690 Ft) legnagyobb erénye, hogy a szerény árfekvés dacára sem spórolták ki belőle a húst.

Ellenben a harcsapaprikással töltött palacsinta (1300 Ft) legfeljebb nevében izgalmas. A két, nagyra nőtt egyenpalacsintában valóban akad némi töltelék, ám azt harcsapaprikásnak nevezni túlzás - és mivel épp elégszer láttuk a Nagycsarnok akváriumát, újra csak azt mondhatjuk, a harcsát életében sem illik zárt helyen tartani, hát még később! A baconba tekert fetás jércemell zöldséglepénnyel (2990 Ft) vonzóbb bujdosónak tűnik, de talán nem véletlen, hogy e merész összeállítás - a viszonylag olcsó alapanyagok ellenére - sem vált a közétkeztetés favoritjává. Mint a múlt héten a "kolozsvári töltött káposztánál", most is a szintézis hiányát róhatjuk föl, nemhiába mondta P. D., a kiugrott kispap ejtőernyős ugrása közben: "Az ördög a részletekben, de egészében isteni!"

Nos, mi ezt tiszta szívvel csak a végén, a brownie (990 Ft) közben mondhatjuk. S azzal egészítenénk ki, hogy a Művész azért lényegesen jobb hely annál, mint amilyennek elsőre tűnik. Nincs önök között véletlenül egy belsőépítész?

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.