étel, hordó - WALHALLA CLUB

  • .
  • 2008. május 15.

Trafik

Nyáridőben a Dohány utca elején, épp a zsinagógával szemben viking hajókat formázó bútorok kerülnek a járdára.

Nyáridőben a Dohány utca elején, épp a zsinagógával szemben viking hajókat formázó bútorok kerülnek a járdára. A vidámparki díszletek között elképzelt kertész lesünk azonban meteorológiai okból elmarad: legfeljebb a zuhogó esőben evezhetünk, bár lapátot csak a környéken dolgozó útkaparók kezében látunk. De minden rosszban van valami még roszszabb, legalább megtudjuk, hogyan fest egy ilyen harsány kulisszás étterem - belülről.

Nos, természetesen nem Wagner - hanem Barry White - jelenti a zenei aláfestést, a felszolgáló sem emlékeztet II. Lajosra. Ellenben sárkányos pajzsok kerültek a falra, miközben neonkéken világítanak az energiatakarékos izzók. De van itt halastó (!), igazi aranyhallal és műanyag rákkal, ráadásul egy üveglépcsőn keresztül "mászkálhatunk" rajta. A lényeg mégis az, hogy a Walhalla nemcsak étterem, hanem afféle "komplexum", hiszen a körülbelül 1000 (!) négyzetméteres pincében bowlingpálya, biliárdasztalok serege, csocsóasztal, darts és persze néhány nyerőgép is helyet kapott. A pályaudvarnyi játéktermi rész voltaképpen a "söröző", itt már a díszletek sem számítanak.

Mégsem mondanánk, hogy az étterem afféle "melléküzemág" lenne a Walhallában. Sőt a szellemesnek szánt étlapból végre megtudhatjuk azt is, miért e név?

"Nagy diadalt víva ki, a csehek és morvák leigázása után az avar törzseket is eltiporá a viking had. A hadjárat azonban a Kárpátok lábánál kőkemény ellenállásba ütközék. Magyar törzsek ragadák fegyvert, s rettegett lovasíjászaik tizedelni kezdék Erik seregét. Ezt több hónap ádáz küzdelem követé, s a viking vezér a magyarok vitézségét látván békét s szövetséget kínált vala. Ez a paktum az Úr 918. esztendején kötteték. Nagy lakomával ünnepelék a harcosok, tüzet rakván a Duna partján, az ég alatt. Három nap, három éjjelen tartván a mulatság. Magyar s viking szakácsok remekét hordák a szolgák, s szép menyecskék ropták a tűz körül. Történt akkor, egy viking hadúr így kiáltá örömében: - Oly nagy itt a boldogság, mint a Walhallában!"

Az étlap fejezetcímeit is hasonló modorban állították össze: a levesek "étnedűk", a halak "tengeri portyák zsákmányai", a disznók "röfögők", és persze nem maradhat el a sok helyütt alkalmazott "marhaságok" sem. Ezekhez képest a libaaprólék-leves maceszgombóccal (600 Ft) igazán rendhagyó elnevezésnek tűnik, nem csoda, hogy ezzel indítunk. Nem mondanánk repülőrajtnak, inkább óvatos bemelegítésnek. A gombócok átlagosak, a leves ízesítését azonban ránk bízta a szakács.

A második menet során rá kell döbbennünk, hogy ez az óvatoskodás - "jaj, csak el ne rontsam!" - tendencia lehet a Walhallában. A sajttal sült zöldségek (1290 Ft) és a Fish'n'chipsnek nevezett (2690 Ft) rántott tőkehal sült krumplival ugyanis mindenféle ízt mellőz, az utóbbit tényleg csak úgy tudjuk ehetővé tenni, ha rányomjuk a mellé adott fél citromot meg a nem különösebben emlékezetes tartármártást.

Persze lehet, hogy rosszat választottunk. Mivel Walhalla-kompatibilis elnevezések is bőven akadnak az étlapon - Thor madarától Olaf kacsájáig -, Freya kedvencével (2790 Ft) próbáljuk színesebbé tenni az addigi szürkületet. A mézes joghurtban érlelt pulykasteak már valóban valamiféle jellegzetes ételre emlékeztet, sőt a végén a cseresznyés, marcipános pitének (990 Ft) köszönhetően a napfény is megérkezik a hatalmas pincébe.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.