kertész lesek - LEGUÁN

  • .
  • 2011. július 14.

Trafik

Az erzsébetvárosi Holló utcára az anyja sem ismerne rá, mi is emlékszünk még arra a lepusztultságában is impozáns épületre, amit pár évvel ezelőtt úgy takarítottak el az útból, mint a szemetet. A "zsidó negyed rehabilitációja" néven ismert műemlékvédelmi - és egyéb - botrány véget ért, bár van egy olyan érzésünk, hogy a trendi társas- és irodaházakat nem fogják lebontani 100-120 év múltán.
Összedőlnek maguktól.

Ha hasonlítgatnunk kellene, leginkább Róma EUR-negyedében tudnánk elképzelni a rehabilitáció "színfoltjait", az újonnan megnyílt kávézókat és bisztrókat. Például a Leguánt, ami a már említett Holló utcai épület helyén foglalja el az "új építésű" földszintjét, míg a ház gépkocsibejáróra emlékeztető "előtere" természetesen teraszként működik. Magával a Leguánnal persze semmi baj, a Ráday utcában vagy az Opera környékén vagy éppen bárhol egyre többet látunk hasonló, "dizájnos" helyeket. E szaporulat - igényessége miatt - örvendetes, mégis van egy rossz érzésünk, amit nehéz megmagyarázni. Hiányzik az egyedülálló "pestiség", ami a régi kocsmákat, presszókat, sőt akár a bűzlő éttermeket jellemezte. Egyszerűen csak korrekt, de vajon elég ennyi?

Ahhoz, hogy ne ránduljon görcsbe a gyomrunk rendeléskor, mindenképpen. Ahhoz is, hogy ne maradjunk éhen. A kiszolgálás korrekt, a választékot tíz évvel ezelőtt izgalmasnak találtuk volna. Most csak az tűnik izgalmasnak, ahogy átsüt a nap az ernyőn: máshol csak jelentős alkoholmennyiség elfogyasztása után lenne ilyen piros a fejünk. Igaz, akkor nem a fényhatástól. Jólesik a házi limonádé (3 dl/450 Ft), a burgonyakrémleves pirított kenyérkockákkal (750 Ft), ízletes a rozmaringos dijoni mártással szervírozott pulykamellsteak is (2300 Ft), és hát a brownie (750 Ft) sem lenne rossz, csak ne bolondították volna meg avval az émelyítő eperraguval!

Mindent összeadva végül is elégedetten állunk fel az asztaltól, de a Király utcában már ismét csak a házra emlékszünk, amit lebontottak, hogy helyet csináljanak egyebek mellett a Leguánnak.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.