kertész lesek - VÁROSFAL/JÉGKERT

  • .
  • 2009. május 28.

Trafik

Valaha a Margit körútnál ért véget Buda, legalábbis itt állt a városfal, bár azt meg nem mondjuk, hogy a Moszkva tér volt-e az innen és a Széna tér a túl. Az viszont bizonyos, hogy a Budai Lövészegylet a XIX.
században a fal maradványaira húzta takaros "csónakházát", ahol nemcsak sörétet és célzóvizet mértek, nemcsak olajfestményekre és szoknyákra lövöldöztek, de amatőr színielőadásokat is tartottak. Mindezt onnan tudjuk, hogy a feljegyzések szerint Bilicsy Tivadar (1901-1986) itt lépett fel életében először - gyermekszínészként.

Később (1945, 1956) a környék drámai tereppé változott, de a közelmúltig lövésünk sem volt arról, hogy micsoda kincs rejtőzik a Margit körút - Bakfark utca - Széna tér határolta területen. Noha pár évvel ezelőtt már nyitva állt a Városfal étterem, az igazi szenzációt az épület melletti szabadtéri terület jelentette, a Jégkert, ami nyáron afféle budai válasz volt a csikágói romkocsmákra, télen pedig - miként nevéből is sejteni - korcsolyapályává locsoltatott.

Tehát a történet nem tegnap kezdődött, arra viszont csak napokkal ezelőtt lettünk figyelmesek, hogy az étterem elé, egy lépésre Budapest talán legszennyezettebb levegőjű főútvonalától néhány asztalt és széket állítottak. Teljes joggal gyanakodtunk a már többször megénekelt teraszlázra, ám a Városfal utca bútorai csak a megtévesztésünket szolgálják: a valódi terasz, pontosabban kerthelyiség pedig nem más, mint a Jégkert, vagyis a két intézmény összeakadt.

Igaz, hogy az addigi szórakozási lehetőségek (ivás és ivás közben űzhető sportok: darts, csocsó, billiárd) továbbra is megmaradtak, a kerti grillszettnek, a barátságos felszolgálóknak és nem utolsósorban a Városfal ételválasztékának köszönhetően a korábbi kamaszos pulttámasztás, hangoskodás és pofavizit szinte teljesen kiszorult. A Jégkert ma már inkább diszkrét, élőzenés vacsorázó hely, melynek legnagyobb előnye, hogy központi fekvése ellenére is teljesen kizárja a mocskos és hangos külvilágot.

Az őrségi vargányaleves (990 Ft) meleg, tejszínes, korrekt bevezető. A gomba "pont" jó, a hőfok úgyszintén, ám legfeljebb attól mondhatnánk különlegesnek, hogy rizst főztek bele. A grillvonalról a pestós jégsalátás mozzarellát rendeljük be (1790 Ft), s a három, kozmamentes sárga plecsni nem okoz különösebb megrázkódtatást, a zöldet viszont nem győzzük dicsérni, reméljük, azért tűnik frissnek, mert valóban friss, a pestóról pedig régóta tudjuk: olyan találmány, amit sohasem lehet megunni.

Tejszínes, rákragus balatoni fogasfilével (2690 Ft) járunk a vacsora végére, melynél - hasonlóan a mozzarellához - újra körítés hatására nyaljuk meg mind a tíz ujjunkat: a voltaképpen semleges halat a remekbe szabott öntettel és rákkal sikerül valóban a magasba emelni.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.