mi a kotta? - Mindent bele, Antonín!

  • .
  • 2009. február 26.

Trafik

Múlt alkalommal mindenféle csehszlovákok emlegetésénél hagytuk el a szót, s ezen a héten felette indokoltnak tűnik e kultúrkörrel kezdeni, hiszen február utolsó napján teljesíti a maratoni távot Antonín Dvorák (képünkön hitvesével). Csajkovszkij tavalyi emlékezetes futása után, a Fischer Iván irányítása alatt álló egész napos produkció ezúttal mindösszesen 11 különböző koncerttel és hozzá még hat ingyenes videovetítéssel várja a Művészetek Palotájának termeibe a közönséget (február 28.
fél tizenegytől kilenc óráig). A slágerszámok, mint a két utolsó szimfónia vagy az - ez alkalommal Fenyő László szólójával felhangzó - h-moll gordonkaverseny mellett, olyan elvásott ínyekre való ritka falatok is előkerülnek, mint a hosszú távú koncert első etapját alkotó dramatikus kantáta, A kísértet menyasszonya, míg a méltán közkedvelt, Marlon Brandót is megihlető cigány dal, az E dalra tanított anyám társaságában ezúttal bibliai és szerelmi dalok meg morva duettek is a műsoron szerepelnek majd.

Dvorák szerzeményeinek e kuláns feltálalása alkalmat teremt arra is, hogy tisztelettel felemlítsük Jarmil Burghauser nevét, aki nemcsak a prágai tavasz lelkes híve, majd utóbb a cseh nemzeti tudatot álnév alatt gerjesztő komponista volt, de Dvorák életművének szorgos lajstromozója is, egy valóságos cseh Köchel. A hét másik, már valamelyest ismertebb jegyzékkészítője, a Haydn munkásságának nekifekvő holland Anthony van Hoboken a Rádió márványtermi koncertsorozatának hétfői rendezvényén, Megyesi Schwartz Lúcia és a zongorista Walter Moore közös estjén jut majd szerephez (március 2., hat óra). S persze Köchelnek is osztanak sorszámot a héten, mondjuk a Nemzeti Filharmonikus Zenekar vasárnapi matinéján, melyet Mozartnak az Ah! vous dirai-je, maman kezdetű nemzetközi gyermekdalra írt zongoravariációi (K. 265) indítanak majd (Fesztiválszínház, március 1., tizenegy és három óra). A Nemzeti Filharmonikusok másik esedékes hangversenye ugyancsak francia gyermekséggel kezdődik, méghozzá a Lúdanyó meséivel, ám azért a versenygyőztes dalnokot, Brickner Szabolcsot felléptető rendezvény komoly felnőttprogramot ígér, Richard Strauss-szal, Mahlerrel s a kevéssé ismert Respighi-tanárral, Giuseppe Martuccival (Nemzeti Hangversenyterem, február 26., fél nyolc).

Dvorák a vasút, a gőzmozdonyok szerelmese, már-már megszállottja volt, s e szenvedélye könnyű átkötést kínál a MÁV zenekarának két koncertjéhez, melyek közül az elsőn a közeli múltban ugyancsak versenyen diadalmaskodó gordonkás, Várdai István húzza majd Prokofjev Sinfonia concertantéját (Zeneakadémia, február 27., fél nyolc), míg a második programját az e héten is váltig ünnepelt Mendelssohn Skót szimfóniája fogja beszegni (Zeneakadémia, március 2., fél nyolc). Úgyszintén Mendelssohn, valamint barátai, köztük az utóbb Pest-Budára áttelepülő Volkmann Róbert műveiből szemelget majd Prunyi Ilona és az 50. születésnapját idén megülő Szabadi Vilmos is (MTA Díszterme, március 3., fél nyolc).

S végül egy koncert minden ürügy és retorikus átkötés nélkül: Várjon Dénes Liszt A-dúr zongoraversenyét adja a Magyar Telekom Szimfonikusainak csütörtöki koncertjén (Zeneakadémia, február 26., fél nyolc). El ne mulasszák nekem!

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Vörösök, proletárok

Annak a fényében, hogy 1990 előtt a párt történetével kizárólag az erre a feladatra delegált MSZMP Párttörténeti Intézet foglalkozott, talán nem meglepő, hogy a kiváló történésznek, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kutatójának most megjelent munkája az első nem „belülről” érkezett összefoglaló a kommunista eszme és gyakorlat sajátos magyarországi karrierjéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.

„Kiásni a dinoszauruszt”

Az Anya csak egy van című monodrámájáért Antistigma-díjat kapott, amelyet azoknak a művészeknek ítélnek oda, akik sokat tesznek azért, hogy egy-egy mentális problémát kevesebb előítélet övezzen. Ennek kapcsán a tabuk ledöntéséről, a problémák kimondásának fontosságáról és a színház erejéről beszélgettünk.

Apja lánya

Míg Jean-Marie Le Pent, a Nemzeti Front (NF) alapító atyját 1998-ban, nagyjából hasonló ügyben, mindössze egy évre tiltották el a közügyektől, lányát – igaz, egyelőre nem jogerősen, de azonnali hatállyal – rögtön ötre. Marine Le Pen hiába igyekszik középre pozicionálni pártját és önmagát, akárcsak apja, ő is törvénysértés és képmutatás között keresi a hatalomhoz vezető utat.

Gyávák legyünk vagy szabadok

Hivatalba lépése óta a Donald Trump-adminisztráció vámok sorát vezette be – hivatalosan az Egyesült Államok gazdasági és nemzetbiztonságának megerősítésére. Az efféle lépések sikere és megalapozottsága legalábbis kétséges.

Amerikai álom

Orbán Viktor nagy reményeket fűzött Donald Trump elnökségéhez, ám úgy tűnik, Trumpnak egyelőre elegendő annyi, hogy az EU-ban Magyarország tüske legyen a köröm alatt. Ezen a Danube Institute, a Mathias Corvinus Collegium, a CPAC Hungary kiterjedt, drága kapcsolati hálója sem változtat.