kulthírek

  • .
  • 2009. július 9.

Trafik

CHEB MAMI BÖRTÖNBE Egy párizsi bíróság öt évre ítélte Cheb Mamit, amiért az algériai rai-sztár elraboltatta és abortuszra kényszerítette korábbi partnerét: a francia fotográfusnő azt állította, hogy egy hivatalos útja alkalmával Algírban elkábították, és egy villában magzatelhajtást próbáltak végrehajtani rajta - kiderült, hogy sikertelenül, s meg is szülte a gyermeket. Cheb Mami tagadta, hogy része lett volna az akcióban.
Két társát távollétükben három, illetve hat évre ítélték.

DDR-FILM A DOBOZB"L Valószínűleg az NDK utolsó betiltott filmje szabadult ki a dobozból néhány napja, amikor Drezdában levetítették a Hände hoch oder ich schiesse című 1965-ös vígjátékot: főhőse, egy közrendőr úgy találja, a sok titkosrendőr és besúgó miatt egyszerűen nincs bűn, amit üldözhetne, ezért maga szervezi meg, hogy pár piti bűnöző ellopjon egy emlékművet.

FÜR ELISE TITKA Megoldódni látszik a Für Elise címében jelzett hölgy kilétének rejtélye: az AFP hírügynökség tudósítása szerint Klaus Martin Kopitz német Beethoven-szakértő Elisabeth Roeckel (1793-1883) szoprán énekes személyében azonosította, aki a Fidelio 1806-os bécsi előadásán éneklő tenor, Joseph August Roeckel testvére volt, s Bécsben Eliseként ismerték. Kopitz szerint nehéz lenne pontosan meghatározni, mennyire, mindenesetre közeli barátságban állt Beethovennel a Für Elise születése idején, ám egy másik zeneszerző, Johann Nepomuk Hummel felesége lett.

GYÁSZ 77 éves korában elhunyt Allen Klein: az amerikai popmenedzser öt éven át a Rolling Stones ügyeit intézte, benne volt a keze a brit beatzenekarok (Animals, Dave Clark Five, Herman's Hermits) amerikai inváziójában, s egy időben a Beatlesszel, majd külön John Lennonnal és George Harrisonnal is dolgozott.

Los Angelesben eltemették Farrah Fawcettet: a főként a Charlie angyalai révén ismert amerikai színésznő 62 évesen hunyt el, rák következtében.

VILÁGÖRÖKSÉG 2009 Két természeti és tizenegy kulturális helyet vett fel a világörökség-listára az UNESCO illetékes bizottsága sevillai tanácskozásán, s - mint múlt héten írtuk - törölte onnan a drezdai Elba-völgyet, hídépítés miatt. Ezzel 890-re nőtt a világörökségi listán található helyek száma. Első alkalommal került közéjük Burkina Faso (a Szaharán keresztül folytatott aranykereskedelem erejét bizonyító, legalább ezeréves, Loropéni-kőerődítmény romjaival), a Zöld-foki-szigetek (a trópusvidék legelső európai gyarmati helyőrségének emlékeit őrző Ribeira Grande óvárosával) és Kirgizisztán (a Szulejmán-hegy ezer évnél hoszszabb ideje tisztelt szent helyeivel). Új világörökségi helyszínek találhatók ezeken kívül a német-holland határvidéken (Waddenzee), Belgiumban (az art deco Stoclet-ház), Kínában (a Wutai-hegy buddhista emlékei), Iránban (Shustar városának 2500 éves hidraulikai rendszere), Peruban (Caral-Supe 5000 éves régészeti lelőhelye), Spanyolországban (La Coru–a kikötőjének világítótornya), Svájcban (az órásmesterség kultúráját őrző két város, La Chaux-de-Fonds és Le Locle), valamint a képeinken látható helyeken: Olaszországban (a Dolomitok hegyei), Dél-Koreában (a Joseon-dinasztia síremlékei) és Walesben (az ipari forradalom vívmányairól tanúskodó Pontcysyllte-viadukt). Számon tartják a veszélyeztetett világörökségi helyeket is: ezek listájáról a fenntartási munkálatok előrehaladtával lekerültek a 2000-es azerbajdzsáni földrengésben megsérült épületek, fölkerült viszont egy-egy belize-i, kolumbiai és grúziai hely.

ELHUNYT PINA BAUSCH A Wuppertaler Tanztheater alapítója, a kortárs táncszínház műfajának úttörő táncosa és koreográfusa 68 éves volt, rákbetegségét halála előtt néhány nappal diagnosztizálták. Pina (sz. Philippine) Bausch a német expresszionista táncművészet nagyjánál, Kurt Joossnál kezdte tanulmányait a Folkwang-akadémián, a modern amerikai tánc elemeit pedig a New York-i Juilliard-iskolában sajátította el, szerepelt a New American Ballett és a New York-i Metropolitan Opera produkcióban. Hazatérése, 1962 után Jooss Folkwang-balettjében táncolt, első önálló koreográfiáját 1968-ban készítette. Társulatát 1973-ban alapította, első táncestjét (Fritz) és első táncoperáját (Iphigénia Taurisban) ekkor mutatták be. Ettől kezdve ismert darabok új verzióival (Stravinsky: Tavaszi áldozat; Bartók: Kékszakállú) és saját darabjaival (Komm, tanz mit mir; Kontakthof; Café Müller; Nelken; Wiesenland stb.) új fejezetet írt a tánc történetében - utóbbi hármat 1995-ben, illetve 2000-ben Budapesten is bemutatták, a Wiesenlandot egy hónapos magyarországi és erdélyi élménygyűjtés előzte meg 1999-ben. "Nem az érdekel, hogyan mozognak az emberek, hanem hogy mi mozgatja őket" - idézik gyakran művészi módszeréhez kulcsot adó gondolatát. Pina Bausch kreativitása olyan filmrendezőket ihletett meg, mint Fellini (És a hajó megy) vagy Almodóvar (Beszélj hozzá!). A tervek szerint társulata októberi-novemberi előadásait (Café Müller, Tavaszi áldozat, Vollmond) Wim Wenders rögzíti 3D-s filmre.

MERCE CUNNINGHAM ÖRÖKSÉGE Az amerikai kortárs tánc egyik korszakos egyénisége, a 90 éves korára tolószékhez kötött Merce Cunningham bejelentette: külön pénzalapot hozott létre, mely az Élő Örökség Terv keretében gondoskodik életműve fennmaradásáról. A Living Legacy Plan szerint Cunningham halála után társulata kétéves világ körüli turnét tesz, majd feloszlik, ám a Merce Cunningham Trust fennmarad, tovább menedzseli és digitális formában megőrzi munkáit. Cunningham, aki öt éven át Martha Graham társulatának szólistájaként dolgozott, 1953-ban alapította a mozgásművészeti kísérletekre nyitott társulatát.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.