kulthírek

  • .
  • 2009. október 15.

Trafik

ÚJ WEBBER-MUSICAL Love Never Dies címmel megírta világszerte több mint százmillió néző által látott sikerdarabja, Az Operaház fantomja folytatását Andrew Lloyd Webber: a Fantom, miután elhagyta a párizsi operaházat, a New York-i Coney Island vidámparkjában ver tanyát. Az ősbemutatót március 9-én tartják a londoni Adelphi Theaterben, novemberben New York következik, 2011-ben pedig Ausztrália.
A Fantom szerepét a korábbi előadásban már bizonyított Ramin Karimloo játssza majd, partnere Sierra Boggess lesz, aki A kis hableány című musical főszerepét alakította a New York-i Broadwayn.

KÍNAI ONLINE KONTROLL December 31-én lép életbe a kínai törvény, melynek értelmében a zenei szolgáltatóknak minden egyes dal szövegét be kell nyújtaniuk engedélyeztetésre, mielőtt feltöltenék őket - a külföldieknek kínai fordításban. A rendszer szerint nemkívánatos tartalmak kiszűrését hivatott szabályozás nem vonatkozik azokra az egyéni felhasználókra, akik saját szerzeményeiket töltik fel. A kínai online kontrollt csak Nagy Tűzfalként emlegetik a cenzúra e fajtájának bírálói.

GYÁSZ 33 éves korában elhunyt Stephen Gately: a 90-es években óriási sikereket arató ír fiúzenekar, a Boyzone énekese a spanyolországi Mallorcán vakációzott partnerével, Andrew Cowlesszal, akivel 2006-ban kelt egybe. Éjjel lefeküdt, s másnap reggel nem ébredt fel. A halál okát még nem állapították meg.

FÜGGETLEN FILMEK Igor és Ivan Buharov Molytejés Káldy László Santo és a többiek című alkotása megosztva kapta az 56. Országos Független Film Fesztivál fődíját Nyíregyháza-Sóstón. Az egyes kategóriák nyertesei: Arató Péter: Jack Warman (animációs), Rév Marcell, Lőrincz Zsuzsa: Az ünnep (kisjátékfilm), Monhalt Ákos: Rácegresi mesék (vígjáték), Csuja László: 3 emlék (etűd), Kotnyek István: Az ezüstkor vége; Három bagatell (lírai etűd).

WOMEN ARE HEROES Brazíliában, Kambodzsában és Sierra Leonéban fotózott asszonyok hatalmas méretű szemei figyelik a párizsiakat november 2-ig a műveit csak monogramjával szignáló JR köztéri kiállításán, a Saint-Louis-sziget körül, a Szajna rakpartján, a Louis Philippe hídon és a Pavillon de l'Arsenalban október 23-ig, Women Are Heroes címmel. A 27 éves fotóművész specialitása, hogy sokszoros életnagyságú képeket helyez ki épületekre, a nyomorúságos közegben, ahol készültek, illetve gazdag nyugati városokban, szembesítésül (lásd még: Narancs, február 26.). Az asszonyok hősiességét hangsúlyozó című kiállítással azonos című filmjét jövőre mutatják be.

ELHUNYT PAIZS LÁSZLÓ 74 éves korában elhunyt Paizs László: az Iparművészeti Főiskolán végzett Kossuth-díjas festő, grafikus és szobrász az 1960-as években indult képzőművész-generáció (az Iparterv, a Szürenon, a boglári kápolnatárlatok nemzedéke) egyik legjelentősebb életművét alkotta meg, ezen belül is külön kategóriát képeznek plexiszobrai. "Én ezekkel a tárgyakkal tudatos kövületeket akartam csinálni" - nyilatkozta 1978-ban, tíz évvel azután, hogy sikerült mondanivalója szolgálatába állítani a saját maga által kikísérletezett technikát, mely - művészetének elemzője, Wehner Tibor megfogalmazása szerint - "befoglalója és felmutatója a torz, összeroncsolódott, szétszabdalt vagy szétesett, rommá váló, megperzselődött, megégett, maradványjellegű, emlékszerű, súlyos jelentésekkel terhelt rekvizitumnak", és azt sugallja, hogy "a dolgok, a történések utáni résztvevők" vagyunk. Első önálló kiállítását 1966-ban rendezte Győrben, a legutóbbit a budapesti Aulich Art Galériában - halálhíre egybeesett a pusztuló Földről alkotott vízióit bemutató tárlat zárásának időpontjával. Illusztrációinkon két pleximűve, A trónörököspárt meggyilkolták, 1970-ből és a Könyvégetők emlékére II. (1956).

MAN BOOKER-DÍJ: HILARY MANTEL VIII. Henrik király egyik tanácsadójáról, Thomas Cromwellről szóló, Wolf Hall című regényével Hilary Mantel nyerte az idei Man-Booker-díjat: a zsűri értékelése szerint a történetmondás kivételes kvalitásával rendelkező, bár nem könnyű modern regény ez, mely történetesen a 16. században játszódik. Az 57 éves szerző, aki öt éven át dolgozott rajta, jelenleg a folytatást írja. A presztízsen és az 50 ezer fonton kívül rendszerint nagy példányszám-növekedéssel is jár az elismerés: a tavalyi kitüntetett, az indiai, első könyves Aravind Adiga The White Tiger című regényét harminc nyelvre fordították le, s több mint félmillióan vásárolták meg.

POSZTGEOMETRIA Ritkás, de fegyelmezett ritmust alkotó sorozatként, 2001 és 2005 után immár harmadszor rendezi meg a Vízivárosi Galéria a kortárs posztgeometrikus művészet kiállítását, Között címmel. A Magyar Festők Társasága által szervezett tárlaton tizennégy művész alkotásai láthatók október 22-ig. Illusztrációnkon Ézsiás István Relief című síkplasztikája. A kiállítás egyúttal Szíjjártó Árpád emlékét is élteti, aki az előkészületek közben hunyt el 67 éves korában, s utolsó művét ide szánta.

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.