mi a kotta? - A hóval töltött bonbon

  • .
  • 2010. július 8.

Trafik

Az elmúlt héten Budapesten vendégelhettük a Schleswig-Holstein Zenei Fesztivál képviselőit - élükön Christoph Eschenbach karmesterrel, most vasárnap este pedig immár a 3SAT csatornán hűsölve szemlélhetjük majd a fesztivál lübecki nyitókoncertjét az ezúttal az Északnémet Rádiózenekart igazító dirigenssel (3SAT, július 11., negyed kilenc). Schumann Rajnai szimfóniája és Mahler Negyedikje ígérkezik, szóval hagyjuk csak szívnyugalommal másra a vébédöntőt, hiszen az utcai rivalgásból úgyis megtudjuk majd, hogy a hazánk tevőleges részvételét régente nélkülöző világversenyt ugyan vajon a németek nyerték-e meg, vagy valamely másik nemzeti válogatott.

Tévéajánlóval kezdtük, mert hát a fővárosban a szolid nyári kínálat mindössze egyetlen jelentősebb koncerttel kecsegtet, méghozzá szabadtéren, a Vajdahunyadvár hangulatos belső udvarán (július 12. fél kilenc, esőnap július 13.). A Szent István Király Szimfonikus Zenekar slágerszámokból összeállított és Záborszky Kálmán által elvezénylendő programjának középpontjába Edvard Grieg (képünk lírai szoprán hitvese társaságában mutatja a kellemes természetű művészt) 1868-as, verhetetlenül népszerű a-moll zongoraversenye kerül majd - Jandó Jenő szólójával. A norvég zeneszerző stílusát Claude Debussy hóval töltött rózsaszín bonbonhoz hasonlította, ám ha tán el is fogadjuk ezt a némiképp gunyoros jellemzést, hát egy nyár esti koncerthez igazán jól illik az imigyen körvonalazott hűsítő-kényeztető jelleg.

A hét többi hangversenyéhez azután tartsunk csak nyugat felé: Szombathelyre és Eszterházára. Szombathelyen ugyanis csütörtökön indul az idei Nemzetközi Bartók Szeminárium és Fesztivál - a Savaria Szimfonikus Zenekar nyitókoncertjével, Kurtág György Colinda-Balada című 2007-es művének magyarországi bemutatójával (Bartók Terem, július 8., nyolc óra). Míg Eszterházán Vashegyi Györgyék hetét követően most a Budapesti Vonósok minifesztiválja tör kastélyfoglalásra három koncerttel. Pénteken és vasárnap maguk a Budapesti Vonósok, szombaton pedig a Magyar Zongorás Trió és vendégei adják elő és tartják meg művészetüket (július 9., 10., 11., fél nyolc). A sorban első koncert az egészen korai Haydn-szimfóniát (a 16-os sorszámút) Csajkovszkij túlcsordulóan romantikus Vonósszerenádjával, valamint Szokolay Sándor ugyancsak pálya eleji, 1957-es Hegedűversenyével boronálja majd össze, míg a Magyar Zongorás Trió a bécsi klasszika mellé a múlt századforduló nagyra becsült olasz orgonista-zeneszerzőjének, Marco Enrico Bossinak a trióját is elénk fogja hozni. A vasárnapi, Rost Andrea felléptével gazdagított program pedig, ha éppenséggel nem is hajszálra, de azért nagyjából megismétli majd a Royal Szálló Báltermében március legelején előadott Haydn-Mozart-műsort - a Marie Antoinette által kitüntetetten kedvelt, 85. "Királynő" szimfóniával, A teremtés oratórium két áriájával s a kamaszodó géniusz motettájával, az Exsultate, jubilatéval.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.