tévésmaci - A koca el van fekve

  • .
  • 2010. július 8.

Trafik

Amikor Sztupa és Troché a felhőt szerelték, nagyon sok volt a tennivaló, Trochénak fel kellett mennie Pestre alkatrészért, a fél négyes vonattal indult, és másnap az ötössel érkezett. Sztupa úgynevezett tetőlétrát eszkábált, ötfokosat, a végén egy derékszögű szembefokkal, amivel megakasztotta nyeregtetőn, s miután megvolt vele, felkereste Csiccse-Zsebőt, a kocsist, s kért tőle egy jó erős kötelet.
Az órájára (Ruhla, naptáros) nézett, negyed hat, Troché már a patikánál járhat, a vonat pontos volt, hallotta, amikor fütyült a bejárati jelzőnek. S valóban, Troché a patika felől közeledett a Napsugár kisvendéglő felé, szakadt róla verejték, mert két teli kuffert cipelt a felhőalkatrészekkel. Pantallót és fehér inget viselt, a nyakkendőjét meglazította a nagy melegben. Mire a vasbolthoz ért, Sztupa már beakasztotta a tetőlétrát a Tanácsháza egyik kúpcserepébe, s felegyenesedve a kötél végét jó szorosan a felhő közelebbi csücskére csomózta, aztán visszamászott a tetőablakon, s leérve az udvarba, az öreg diófához - úgy hívták Zsiga bácsi - erősítette a kötél másik végét. Megrángatta, meghúzogatta, úgy feszült az, akár egy erős húr. Mindeközben a tanácselnök az udvarban gyerekeket oktatott a katekizmusra, random módon tette fel a Heidelbergi káté kérdéseit, s azok kórusban és ütemesen elnyújtva válaszoltak. Troché már az iskolától kiabált, lévén mindkét keze foglalt, s integetni nem tudott. A harangozó a templomtoronyból nézte, hogy zajlik lenn élet, mi meg kinyitottuk a tévét.

Szombaton (10-én) arról szerezhetünk végre cáfolhatatlan bizonyítékot, hogy a király él! Ha meggondolom, még mindig jobb, mintha meztelen lenne, bár a Börtönrock (1957; Duna tévé; 19.00) idején még egész helyes fiú volt - de gustibus. Maradván a csatornán, este tizenegykor is lesz valami, egy Martin H című spanyol-argentin film, bár engem ugyan tökéletesen hidegen hagy a madridi művészvilág nehéz élete, és nyilván igazam is van.

Vasárnap végre eljő a nagy nap, és lehull a lepel, a tv2 23.30-kor leadja Sergio Leone Volt egyszer egy vadnyugat című műbalhéját, a filmtörténet egyik leggyalázatosabban túlértékelt fércművét. Én persze az m2-n nézem már kilenctől a Charleston című 1977-es olasz filmet, melyben Bud Spencer keveredik jelentősebb disznóságokba.

Kedden ellenben filmesztétika-előadásokat tartunk alsó tagozatos középiskolásoknak, az egyikben a diktatúra bosszújának rémségeit és szépségeit tárja fel Jancsó Miklós valamikor a hatvanas évek közepén; a Szegénylegényeket a Filmmúzeum adja este kilenckor, s alighogy vége lesz, máris belefognak (22.35-kor) A burzsoázia diszkrét bája című nagyképűsködésbe, rendezte Luis Bu–uel. A jó kedélyű szélhámos alkotása - döbbenet! - nem az egyetemes filmkészítésre volt a legkártékonyabb hatással, hanem az újságírásra. Minek nem láttuk már címbe foglalva a diszkrét báját? Az anyámkínja diszkrét bája, az milyen?

Szerdán még megnézünk egy elég idióta című, ám 1954-es és ff franszia filmet délután (16.20-kor) a Dunán, azt' hagyhatnánk is az egészet. A Párizsi szívdobbanás egy - bátran kimondhatjuk - infernális mozidarab, melyben Edith Piláf és Juliette Gréco szédíti szirénénekével Gary Coopert és Gregory Peckoryt, hol másutt, mint a Moulin Rouge-ban, és feltehetőleg a Grand Boulevard is fényárban áll, szerencsére a kis Polette-et felcsípte már Horváth és Bilicsi Tivadarok valamelyike. De ez mind nem elég, mert a nevezettek többsége (- Tivadarok) valami pezsgőnek látszó robbanószert is kerget, ami mégiscsak otrombaság.

Csütörtökön viszont egy igazi francia kalandfilmhez is szerencsénk lehet a Dunán, lévén este fél kilenckor jönnek teljes létszámban A korzikai testvérek, szám szerint 1961-ből (nyilván Dumas a Dunán c. sorozatban), e műben fellép régi kedvencem, Gérard Barray, természetesen Giovanni Sagona szerepében.

Nos, kedves feleim, ma este csinos fiatalok pezsgőznek egy dunai sétahajón, ami leír egy kört a Lánchíd alatt, mások pedig integetnek nekik a sikló fölötti teraszról. Mi tévézünk. Ez alighanem gáz.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.