mi a kotta? - Méne, méne

  • .
  • 2008. november 6.

Trafik

"- Emberek! Ebben a házban ma megjelent az elmúlás mementója! Idejöttem, hogy legyek a láthatatlan kéz Nebukadnezár palotája falán! Jusson eszetekbe, hogy a márványoszlopok, selyemfüggönyök, aranyozott kárpitok között éppúgy felírja a falra a döghalál, hogy 'méne, méne, tekel ufárszin!', mint a legutolsó halászkunyhóra. Eljöttem, hogy táncoljak közöttetek, hogy mulassak veletek, mert így talán süket fületek is meghallja, vak szemetek is meglátja a halált, amikor magasra emelem e bűnös kelyhet... Magasra emelte a pezsgőspoharat a döbbent csendben, a földhöz csapta, végignézett a rémült embereken, és távozóban még ezt mondta: - Ezért kértem a pezsgőt...
Hogy megsemmisítsem, mint a világi bűn jelképét." A Vesztegzár a Grand Hotelben részlete annak bizonyságául szerepel e heti ajánlónk elején, hogy a végzetet hirdető "írás a falon" (képünkön Rembrandt változata), vagyis Dániel könyvének ismert története az égő kemencén túl és az oroszlánok vermén innen mily népszerű toposz a nyugati világban. Vasárnap egy másik, a bibliai történethez szorosabban kapcsolódó, ám szintén 1930-as évekbeli feldolgozást, William Walton monumentális oratóriumát, a Belsazár lakomáját hallgathatjuk meg e tárgykörben a Budafoki Dohnányi Zenekar koncertjén, (az egy Belsazár-oratóriumot ugyancsak jegyző) Händel Dixit Dominusával egyetemben (november 9., fél nyolc, Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem).

E sorok írásakor még a jövő méhében rejlik, ám a hatalmasságokat intő példázat megszólaltatásakor már ismert lesz az Egyesült Államok 44. elnökének személye, azonban ezen a héten a koncertlátogató inkább a sorban 35. férfiú emlékének adózik, mivel a MűPában kétszer is műsoron szerepel majd Leonard Bernstein John Kennedy tiszteletére és a washingtoni Kennedy Center avatására írott, megejtően teátrális Miséje (november 8. és 11., fél nyolc, Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem). Kennedy fatális dallasi útjának reggelén rendelkezett Robert Oppenheimer, az atombomba meghurcolt atyja látványos rehabilitációjáról (Enrico Fermi-díj, 1964), s szombaton a Kennedy-misével párhuzamosan Oppenheimer és a Fermi-díj előző birtokosa, Teller Ede lesz a hőse a Metropolitan Operából sugárzott Doctor Atomic című operának (november 8., hét óra, MűPa, előadóterem). A minimalista John Adams - ki egyébiránt az USA 2. (és 6.) elnökének nevét viseli, s legismertebb operája az ugyancsak prezidenciális érdekű Nixon Kínában - az agyas rendező, Peter Sellars librettójára írta a MET-ben most bemutatandó művét, melynek témaválasztása tán kevésbé tetszik sajátságosnak, ha megemlítjük a Nemzeti Színház valahai, Oppenheimer-ügy című, Fábri Zoltán rendezte, Oppenheimerként Majort, míg Teller szerepében Kálmán Györgyöt felléptető produkcióját.

A hét végén mindazonáltal lesz saját operapremierünk is, hisz' a Thália színpadára kerül a fiataloknak szánt egyrészes CarmenCET (november 8. és 9., hat óra) - Telihay Péter rendezésében, s méghozzá - mint a cím is mutatja - a jelen közép-európai időzónájába helyeztetve. Az amúgy is dús hétvégét a 2007-es Csajkovszkij-verseny győztese, az ifjú gordonkás, Szergej Antonov fellépése is gazdagítja majd (november 8., fél nyolc, Zeneakadémia), míg a jövő hét elejéről a Filharmóniai Társaság két Vashegyi-Frankl Péter-koncertje (november 10. és 11., fél nyolc, Opera), s persze hogy persze, a Nemzeti Filharmonikusok hangversenye érdemel feltétlen említést (november 12., fél nyolc, Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem). Két sárkány békés tánca - ez a Sugata Isotaro-mű lesz programjuk nyitószáma, s az "írás a falon" fordulatától lám, befejezésül el is jutottunk egy másik kultúrkör nemkülönben kedvelt toposzáig.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.