mi a kotta? - Na még egy rondót!

  • .
  • 2009. május 28.

Trafik

"Fel a fejjel, gyermekeim! Jól vagyok" - állítólag ezekkel a nyugodt, biztató szavakkal búcsúzott környezetétől, s egyszersmind sártekénktől Joseph Haydn 1809. május 31-én, miközben háza előtt a Bécset épp akkurátusan megszállva tartó Napóleon díszőrsége posztolt.
Most vasárnap elérkezik hát az emlékév ünnepi csúcspontja, amit - illően Haydn papa lényének átható derűjéhez - fesztiváli hangulatban, s persze az egész hétvégére elnyújtva fogunk megülni: Fertődön a háromnapos KLASSZ-MR Fesztivál (Esterházy-kastély, május 29-31.), Pesten a gyerekprogramokig és a cross overig hajrázó Haydn Maraton (Millenáris Park, május 31.), míg az ország több pontján valaminő World Creation Day várja majd a népséget, katonaságot. Persze a fővárosi koncerttermekben is Haydn-nagyüzem lesz a közeli napokban, méghozzá úgyannyira, hogy közkedvelt D-dúr zongoraversenyét, benne a magyaros zárótétellel, a Rondo all'Ungaresével, nem kevesebb mint három alkalommal adják majd elő serény művészeink. Így például Kocsis Zoltán immár hagyományos jótékonysági hangversenyén, melyen korántsem mellesleg Perényi Miklós is fellép Haydn C-dúr gordonkakoncertjével, az alig kamasz Perényi Benjámin zongoraszólójával hallhatjuk majd a bájos versenyművet (Nemzeti Hangversenyterem, május 30., nyolc óra). Ám még ugyanaznap a Weiner-Szász Kamaraszimfonikusok Haydn 200 című könyv- és lemezbemutató koncertjén is felhangzik e kompozíció Rohmann Imre vezényletével és zongorajátékával (MTA Díszterme, május 30., hét óra), míg hétfőn a Nemzeti Filharmonikusok Grazioso Kamarazenekarának kíséretében fellépő Jandó Jenő vezeti elénk a deli járású billentyűsszólamot (Belvárosi Szent Mihály-templom, június 1., fél nyolc).

Miközben az esemény jelentőségének méltán kijáró tisztelettel, ám szaladtunkban felemlítjük Ránki Dezső Haydn-szonátákkal kecsegtető márványtermi kora estjét (június 1., hat óra), figyelmünket máris az említett belvárosi szentegyház élénk koncertélete felé fordítjuk. Hiszen ott a hét végén előbb Rossini "öregkori vétke", a gyönyörű Petite messe solennelle kerül műsorra - többek mellett ugyancsak Jandó Jenő közreműködésével - (május 30., fél nyolc), majd pedig Hauser Adrienne tárja elénk imponálóan változatos, Bachtól Rachmaninovig terjedő programját (május 31., fél nyolc).

Végezetül a boldogult emlékű hangversenyrendező, Strém Kálmán születésének 75. évfordulójára szervezett koncertet kell említenünk, s nemcsak a 2005-ben elhunyt kiváló zenei mindenes okán. Hanem mert ezzel az esttel mond búcsút a koncertdobogónak a 93 esztendős, ám képességeit mindmáig jól őrző Rév Lívia (Zeneakadémia, május 28., fél nyolc). Az egykori csodagyermek, Fischer Annie diáktársa és barátnője, a francia koncertéletben és zenepedagógiában hosszú évtizedek óta előkelő szerepet játszó művész (képünkön) hazai újrafelfedezése egy 2003. novemberi zongoraesttel indult meg, s több emlékezetes hangverseny - valamint egy remekül sikerült portréfilm - után, immár meghitt ismerősünkként fogadhatjuk a közönségtől e pesti koncerten ugyancsak Haydn-szonáták megszólaltatásával elköszönő nagyszerű asszonyt.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.