mi a kotta? - Rossz idők, szép napok

  • .
  • 2011. augusztus 4.

Trafik

"Édesanyja nevelte fel, megmutatva, hogy bármennyire rossz is az apa elvesztése, nélküle is derék és kiváló férfiúvá növekedhet bárki, és hogy csak a haszontalan emberek okolják romlásukért a magányos árvaságot. De ugyanez a Marcius tett tanúságot azoknak az igaza mellett is, akik azt állítják, hogy a nemes és jó természet, ha nem részesül megfelelő nevelésben, sok rossz gyümölcsöt is terem a pompásak mellett, akárcsak a jó, de nem eléggé megművelt föld.
Mert bár mindenre kiterjedő, élénk értelme őt is nagy és kiváló tettek elkövetésére serkentette, daccal párosult fékezhetetlen indulatossága megnehezítette számára a másokkal való érintkezést. Kortársai bámulták a gyönyörökkel, a fáradalmakkal és az anyagi javakkal szemben tanúsított közönyét, s ezt a tulajdonságát önmérsékletnek, igazságosságnak és bátorságnak nevezték, társaságban viszont nem tudták elviselni ellenszenves, kellemetlen és fennhéjázó modorát."

Plutarkhosz körvonalazza ekképpen a kora köztársaságkori római hadvezér, Caius Marcius vagy másként - ahogy majd' mindannyian ismerjük - Coriolanus nehéz természetét, s valószínűleg a könnyű esetnek ugyancsak aligha ítélhető Beethoven is innen, a Párhuzamos életrajzok vonatkozó passzusaiból ismerte meg a sértettségében hazája ellen forduló antik férfiú történetét. 1807-es Coriolan nyitányát azonban egy jóval kevésbé maradandó alkotás, az osztrák Heinrich Joseph von Collin tragédiája elé szánta, míg manapság döntően koncertek nyitószáma gyanánt szolgál - tragikus végkimenetellel és egyszersmind közmegelégedésre. Így lesz ez a Nemzeti Filharmonikusok idei utolsó martonvásári hangversenyén is, ahol a Kovács János irányította hősi program a Coriolan után Beethoven Hegedűversenyét, majd pedig az Eroica szimfóniát fogja sorra venni (augusztus 6., hét óra; esőnap: augusztus 7.). Egyebekben a Baráti Kristóf hegedűjátékát ígérő Beethoven-est három műve a zeneszerző két jeles tisztelőjét említteti föl velünk: a versenymű első szólistáját, Franz Clement hegedűművészt, valamint a tábornoki rangú mecénást, Joseph Franz Maximilian Lobkowitz herceget (családi címerét mutatjuk), aki egyrészt színhelyet biztosított a nyitány első előadásának, másrészt pedig elnyerte Beethoventől az Eroica ajánlását. Tudjuk, Beethoven harmadik szimfóniája körül kiterjedt és nem is alaptalan Bonaparte-legenda tenyészik, ám mi azért inkább idézzük e helyütt Toscaninit, aki a mű első tételéről így nyilatkozott: "Ez a zene sokak szerint Napóleon, mások szerint Hitler vagy Mussolini; szerintem Allegro con brio."

Hétfőn azután már csak "budáig kell utaznunk az élményért, ahol is mindösszesen nyolc évszak vár bennünket. No persze, ne a Götz Anna főszereplésével (valamint a Balázs Fecó legfentebb idézett főcímdalával) ékes 1987-es tévésorozatra gondoljunk, hanem a Liszt Ferenc Kamarazenekar programjára, melyen az örök Vivaldi-sláger nyomába Astor Piazzolla Buenos Aires-i levegőjű párdarabja hág majd (Kiscelli Múzeum, augusztus 8., nyolc óra; esőnap: augusztus 9.).

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.