mi a kotta? - Ugyanaz hátulról

  • .
  • 2009. július 9.

Trafik

A Magyar Rádió legendás zenei fejtörője, a gazdag utóéletű Ki nyer ma?, mely műsornak mellesleg e sorok írója is őszinte híve és lelkes játékosa volt, több ezer adása során napról napra feladta a leckét a kérdések összeállítóinak: vajh' minő kapcsolatot teremtsenek az egy-egy adásban egymás mellé kerülő öt zenei részlet és az adott nap között? Ha jobban belegondolunk, hát a zenei ajánló műfaja is egészen hasonló srófra jár, s így hasonlók a kínálkozó megoldások is, csak épp persze bejátszások és Astoria szálló nélkül. Ott van például a számokkal való ügyeskedés, mondjuk, hogy 9-én vegyük a 9-es opus- vagy sorszámmal megjelelt műveket, ajánló esetén pedig csapjunk le a szerencsés egybeesésre: csütörtökön, a Nemzeti Hangversenyterem nyári szünet előtti utolsó koncertjén Kobayashi Ken-Ichiro a MÁV Szimfonikus Zenekar és egy japán kórus élén Beethoven Kilencedik szimfóniáját vezényli majd (július 9., fél nyolc).
Ilyenkor elkél némi kultúrtörténeti adalék, például Unger Karolináról, a székesfehérvári születésű világhódító kontraaltról, aki részt vett a szimfónia 1824-es ősbemutatóján, s az anekdoták szerint ő volt, aki az akkor már süket, a vezénylésben elmerült Beethoven figyelmét felhívta a körülötte ünneplő közönségre. ("Önben megvan a Dél perzselő tüze, az Észak energiája, Önnek vas tüdeje, ezüst hangja és arany tehetsége van" - méltatta Rossini Ungert.) S természetesen Beethoven Kilencedikjéhez kapcsolódva máris említhetjük Dvorák azonos számozású szimfóniáját, melynek szabadtéri előadását hétfőn rendezi a Bogányi Gergely társaságában fellépő Szent István Király Szimfonikus Zenekar (Vajdahunyadvár, július 13., fél kilenc).

Bogányi Gergely az említett koncerten Liszt Esz-dúr zongoraversenyét játssza majd, s az Esterházyak alkalmazásában álló papa, Liszt Ádám személye akár át is vezethet minket oda, ahová amúgy a másik nagy rendezőelv, az aktuális évforduló is elirányít: Joseph Haydnhoz. Haydnhoz és Fertőd-Eszterházára, ahol is a héten kezdődik a Budapesti Vonósok 15. Haydn Fesztiválja (fotónkon a nyáréji helyszín). Liszt Ádám kamaszkorában rövid ideig csellistaként is szolgálta a hercegi családot, ám Haydn két gordonkaversenyének szólóit aligha játszhatta; mi most Perényi Miklóssal hallgathatjuk meg a két fennmaradt versenyművet (Esterházy-kastély, július 12., fél nyolc). Okvetlenül külön említést érdemel a jeles német szoprán, Ruth Ziesak fertődi fellépése a Budapesti Vonósokkal (július 10., fél nyolc), és ha már amúgy is Haydnnál időzünk, ajánljuk a komponista utolsó előtti miséjét, az 1801-es Schöpfungmessét, amit a Budapesti Bach Együttes előadásában hallhatunk a hét végén (Belvárosi főplébánia-templom, július 12., fél négy).

Végül utolsó mentsvár gyanánt alapozzunk a földrajzi közelségre, hogy Fertőd-Eszterháza után felemlíthessük a szombathelyi 25. Nemzetközi Bartók Szeminárium és Fesztivált, ahol szombaton a helyi Bartók Teremben Eötvös Péter (július 11., fél nyolc), míg kedden a nagyszerű Heinz Holliger vezényel (július 14., fél nyolc). Holliger még hétfőn Gyöngyössy Zoltán és Rohmann Imre társaságában kortárs zenei kamaraestet is ad (Bartók Terem, július 14., fél nyolc), Eötvös Péter Radames című, 1976-os ősbemutatójú kamaraoperáját pedig vasárnap játsszák el a Savaria Egyetemi Központ A épületében, Almási-Tóth András rendezésében (július 12., fél nyolc). Radames - ne felejtsük el a hős nevét: legközelebb ő lészen a mi mottónk!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.