rap: Hogyan lehet színesebbé tenni egy irodalmi estet?
JL: Nehéz műfaj lett. Elnehezedett. Abban bízom, hogy az említett cím egy csevegősebb, emlékezőbb, kevéssé szakmázó diskurálásra inspirálja a társalgókat. Meg abban, hogy Budapest különböző (ön)arcképei rajzolódnak ki.
rap: Mennyire a saját ötleted az Itt van a város című est?
JL: Hogy legyen itt irodalmi beszélgetés, ez közös döntés volt. A tematikus szálat én húztam elő a cilinderből. Szeretek dumálni, rajtam múlik, itt kikkel; ideális helyzet.
rap: Mi lesz az idei tematika?
JL: Az idén minden hónap második keddjén lesz a "Szatyorban a város". A téma épp ennyire lesz kötött és lezser; a személyes Budapest. György Péterrel kezdünk, akit tavasszal megjelenő könyve alapján már "induló" prózaíróként is köszönthetünk; nem kétséges, hogy a városról több perspektívaváltással beszél majd. Aztán februárban (8-án) jön Wilhelm Droste, a hamburgi származású irodalmár, az egyik legnagyobb magyar. Több mint húsz éve él itt, én már rég Budapest díszpolgárának javasoltam volna. Márciusban (08.) Kukorelly Bandi, a fővárosból Budakalászra emigrált ős-pesti.
rap: Milyen rendezvényekre jársz?
JL: Kollegialitásból igyekszem, de kevés az átélhető helyszín. Ilyen például a Nyitott Műhely, ahol kevesebb ember is hangulatba hozható.
rap: Mi van veled? Mikor jelenik meg köteted?
JL: A legfrissebb közel húsz év kritikai szövegeit gyűjti egybe, áprilisban a Parnasszus kiadónál, Ebedli a kezdőkörben címmel. Megy a Litera.hu, sőt, idén újabb lendülettel támadunk. 'sszel-télen alkalmam volt bedolgozni Novák Eszter rendezésébe, amelyben az ő harmadéves hallgatói Bíít címmel zenés színházat csináltak. Megy az "dry Színpadon! Rég ért ennyire felemelő élmény; lelkes, odaadó, figyelmes, tehetséges emberek együtt. És fut párhuzamosan, egyelőre a komputeremben két próza, jellemzően és idevágóan a '89 és '93 közötti Budapestről. Jó befutónak tűnik, oda-vissza játszom.