tévésmaci - A sül dorombül

  • .
  • 2009. február 12.

Trafik

Sztupa és Troché igyekezett minél gondosabban kiválasztani a követet, akit a Törökőrre menesztenek, hiszen létfontosságú volt, hogy vissza is jöjjön. Arról nem is beszélve, hogy ők meg bejussanak.
A ligeti kaland után logikusnak tűnt az Öreg Halhoz fordulni, de Sztupa olyat akart, aki személyében is hordozza, mintegy felmutatja azt az igen kecsegtető ajánlatot, amit a törökőrieknek, pontosabban a vezérüknek, Jakénak tenni akarnak. Erre pedig teljesen alkalmatlannak látszott a szomszéd telep főnöke, s lássuk be, az istvánmezeieknek (ahonnan az előző részben Halat megismertük) semmiféle renoméjuk nem volt Törökőrön. Kutyába se vették őket, Öreg Halat persze korrekt üzlet- és ellenfélnek tartották, mikor hogy, de egyszersmind a senkik vezérének is. Az meg ide kevés. Troché többször felvetette, hogy a legjobb mégis az lenne, ha ő maga menne, mert nála biztatóbb úgysem bír senki sem lenni, s ha ő megbiztat valakit, hát annak több sem kell. Sztupa azonban ellenállt, nem is azért, mert különösebben féltette Trochét, hanem mert az volt az előírás. Az állt a szabályzatban, hogy ne. Végül egy feltörekvő színésznő ment, egy sporttáskányi vadonatúj bankóval, tiszta pénzzel, és valami albán dalt fütyült útközben.

Albán dalok néha vannak a tévében is, próbáljuk meg, hátha épp ezen a héten is.

Pénteken este hétkor a Dunán egy 1951-es feket-fehér western kezdődik, A bosszú völgye Burt Lancasterrel. A dolgozat a fiú és a jöttment, a betolakodó családias problematikumán agyal, kevés sikerrel. Egy óra múlva ott vagyok a Filmmúzeumon, mert adják az Egészséges erotikát, s nagyon bírom, amikor Rajhona rázza a kefirt. Vagy a joghurtot.

Szombatra is ezen a csatornán hagyom a tévét, mert már délben (13.05) elkezdik az V. Henriket régi angol filmen (a hülye I. Henrik nyilván hajnalban volt). Éjjel az m1-en (23.35-kor) egy dél-afrikai próbálkozás érdemel figyelmet (tudniillik: az önökét), a Szomjas föld mondhatni vadiúj, 2008-as darab, bár 1913-ban játszódik, s egy fekete orvos a hőse - aki visszatér, brrr!

Vasárnap aztán adunk az ekrán testinek, lévén ugyanakkor ugyanott most régi (1948-as) angol Hamlet lesz (a Filmmúzeumon, 13.05-kor, na, kivel?). Este nyolckor a Joker óta kedvencem (basta, jókor szerettem meg), Heath Ledger játszik a tv2-n egy 2003-as Ned Kellyben (A törvényenkívüli), gondolom, okkal teszem fel, hogy csak jobb lesz, mint Mick Jagger volt ugyanebben a szerepben. A Dunán 22.45-kor egy derekas önismétlés Aki Kaurismäkitól a Külvárosi fények (2006). 23.35-kor egy legenda jő el az m2-re, ám én már alszok az 1962-es Harakiri alatt. A foglalkoztatási gondok e drámai röpirata, fogadok, hogy mára elvesztette minden érdekességét. Viszont az MGM-en 0,20-kor kezdődik a Vád tanúja, amit azért kéne megnéznem, mert Marlene Dietrich szerelmes volt a nagyanyámba (a Lujzi nénibe). 0.35-kor az első komcsiban lenyomott katasztrófafilm, a Pokoli torony az RTL Klubon 1974-ből? Ne má'.

Hétfőn este kilenckor megnézem az Arcokat kilencedszer a Filmmúzeumon, aztán rosszul leszek.

Kedden látjuk John Huston szánalmas kísérletét arra, hogy ellopja Fábri Zoltán Két félidő a pokolban c. filmjét, de sajna a Menekülés a győzelembe (RTL Klub; 11.25) akkor is tré, ha játszik benne Pelé (ez egy vers). 0.50-kor a tv2-n Sopsits Árpád hideg fényű önvallomása, a Torzók 2001-ből.

Szerdán a legjobb szándékkal, a legnyitottabb lélekkel sem hiszem el, hogy az m1-en 23.30-kor nyomott 2003-as Szamuráj a hét végi Harakiri folytatása lenne, inkább szerintem Ambrus Kyri folytatása. Vagy Pirié. Déli kettőkor a Filmmúzeumon lesz egy igazi Fábri-film is, pedig az lett volna az igazán nagy hecc, ha John Huston vagy valamelyik másik hollywoodi veterán a Fábián Bálint találkozása Istennel című, viszonylag kései munkáját akarja ellopni. Nincs az az isten, szerintem.

Csütörtökön nemcsak a sütőtököm kerül sorra, de a vombatom is, mert a tévében úgysem lesz semmi. A tévében sosincs semmi, minél több csatornája van az embernek, annál több a semmi. Hát ne tévézzenek a jelenlétemben!

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.