tévésmaci - A sül és a termékszerkezet-váltás

  • .
  • 2008. október 23.

Trafik

- Hívd Bertrand felügyelőt! Most már itt az idő! - mondta Sztupa, miközben egy papírzsebkendőt igyekezett előhalászni a zsebéből, hogy felitassa az asztal szélén keletkezett kis tócsát, ami azzal fenyegetett, hogy hamarosan a nadrágjára csöpög. Troché bólintott, felállt és a pulthoz lépett.
- Monsieur Leonard, ha megengedi, a készüléket! - A kocsmáros lehajolt, és kirakta a pultra a telefont. A kötényébe tűzött ronggyal még gyorsan törölt egyet a kagylón, aztán tárcsájával Troché felé fordította. - Addig még két Calvadost? - kérdezte. De Troché már tárcsázott, így csak egy bólintással jelezte az igent. A telefon hosszan kicsöngött, míg végre felvették az őrszobán. - Első kerület, Pascal - szólt bele végül egy hang. - Troché vagyok Magyarországról. Kapcsolja kérem Bertrand felügyelőt. - Máris, uram. - Kisvártatva bejelentkezett a felügyelő: - Tessék, itt Bertrand, mondja, barátom! - Itt vagyunk a posta melletti bisztróban mind a ketten. Legyen szíves tájékoztatni. - Bertrand egy pillanatra elgondolkodott. Troché túl hosszúnak találta a csendet. Mademoiselle Ginette halkan, szinte észrevétlenül tette le Sztupa elé a két kupicát. A kisfiú a kirakathoz nyomta az orrát, úgy bámult befelé. Bámuljunk mi is! Jobb híján, a tévét.

Pénteken (24-én) este kilenckor az m2-n indul A hiúság vásárának hatrészes angol kiszerelése. Tekeré' oda a készülék keresőjét! Jó napot, tartsunk egy angolna. Pot. A DunaTv-n 22.20-kor Ki érti Jane-t? címmel mutatnak be egy 1990-ben készült angol filmet. De ki törődik itt szegény Tarzan lelkével?

Szombaton van az én napom. Vombatom és társai sorban állnak az udvaron. Estig semmi. Nyolckor a Filmműzeón a Fejlövés című 1968-as magyar filmben Horváth Károly (később Charlie) és Kovács Kati készülődnek (felteszem, okkal) öngyilkosságra egy harmadik hasonszőrű szerencsétlennel. 22.25-kor az MGM-en Dustin Hoffman és John Voight bizonyítja, hogy a kor Amerikában sem volt különb: John Schlesinger 1969-es Éjféli cowboy c. filmje egy bánatos giccs. Ám csak 25 percet kell nézniük belőle, s akkor átkapcsolhatnak a Dunára, ahol egy 2003-as thriller, az Álmaimban Argentína kezdődik. Nem kell kétségbe esni, innen is leléphetnek 23.10-kor, s az m2-n a maga fekete-fehér mivoltában feltárul A tető c. ol. film 1956-ból.

Vasárnap a délelőttöt töltsék az MGM-en, 10.05-kor A dicsőség ösvényein, 12.35-kor pedig Irma, te édes! Este nyolckor a Dunán A titkos világ című, 1986-os angol filmet ajánljuk minden kedves nézőnk figyelmébe. Maradván a csatornán, aki kibírja a rettenetes, ám Fipresci-díjakat bálaszám felhalmozó Theo Angelopulos Gólyaállásban c. filmjét, az egyfelől nem én leszek, másfelől 00.10-kor kedvencemen, a Filmplü2-n megnézheti a Bögyös macák a szellemtanyán vígjátékot, melyről nekem természetesen ama szakállas vicc jut eszembe, miszerint szellemtanyán szellent anyám.

Hétfőn gyermekkorom kedvenc filmjét csíphetik fel 11.25-kor az RTL Klub-on. Elza, a vadon szülötte (angol; 1965) - egy anyaoroszlán, hozzá illő szaggal. Persze van, aki nyulat és más állatot tart, azok se jobbak. Este kilenckor az m2-n újabb angol sorozat. Csakhogy a nyolcrészes Rejtélyek asszonya krimiként kínálja magát.

Kedden 17.10-kor a Filmplün kezdődik Bud Spencer Magyarországon anno elsőként bemutatott filmje, az 1973-as Piedone, a zsaru. Köztünk maradjon, de lusta vagyok utánanézni, hogy a Sötét Torinót mikor mutatták be, de úgyis érdektelen, hisz az "komoly" film volt. Mi, porbafingók, még izgultunk is a dagadt nápolyi zsaruért. Csak a következő találkozáskor tanultuk ki, mi a dörgés. Éjfél előtt 10 perccel a Viasat3-on Világszám!

Szerdán 22.30-kor Andrzej Wajda öregkori filmje, a Katyn megy a Dunán. Õszintén szólva nem lehet könnyű egy utolsó bölénynek lenni. Azt sem sikerült még teljes bizonyossággal megállapítani, hogy a küldetéstudat vajon kopik-e, vagy fokozódik az életkorral? Mindenesetre rosszat sejtek. Olyannyira, hogy csütörtökön már be sem kapcsolom a televíziót. Önök se tegyék. Soha többé. Bébébé.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.

„Itt nyugszik fiam, Marcel”

A holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Köztük azok is, akiket a kevéssé közismert északnémet lágerrendszerben, a Neuengammében pusztítottak el. Miért fontos az emlékezés, és hogyan fest annak kultúrája? Mit tehetünk érte, mi a személyes felelősségünk benne? Hamburgban és a környező városokban kerestem a válaszokat.