kertész lesek - KISLUGAS, PILISSZENTKERESZT

  • .
  • 2008. október 23.

Trafik

Ránk szakadt az indián nyár, mint az Alfa mozi álmennyezete a vasárnapi matinén, amit nem hittünk volna pár héttel ezelőtt, most ragyogó valóság. Természetesen a természetet választjuk, ám azt a legmerészebb álmunkban sem gondoltuk volna, hogy pilisi célpontunk, Dobogókő iránt akkora érdeklődés mutatkozik, mint amikor a Manchester United fogadja a pápát a húsvéti tornán.
Klasszikus turistát alig látunk a parkoló autóktól, egy spontán motorostalálkozó felülírja madárfüttyös elképzeléseinket, viszont megcsodálhatjuk a prófétát, aki egy koszos sátorlap alatt tart kiselőadást a környék roppant energiájáról.

Mondanunk sem kell, hogy a vendéglátóhelyek zsúfolásig tele, ahol meg lenne hely, ott közlik (!), hogy zárva vannak. Nem sokáig bírjuk, s lógó orral visszaindulunk, ám lent, a faluban, Pilisszentkereszten sincs szerencsénk. Az első, utunkba kerülő hely tornácán fél óra várakozás után lépünk fel határozottabban, a következő beszélgetés már odabent, a söntésnél zajlik.

Magyar Narancs: Nincs kiszolgálás?

Pincér: De van. Viszont jobban járnak, ha itt kérnek.

MN: Egy étlapot legyen szíves.

P: Maguk enni akarnak? Hahaha. Az több mint egy óra. Üljenek le kint, majd viszek étlapot.

MN: Esetleg most kaphatnánk egyet?

P: Nem fog menni, itt csak italt lehet kérni.

Miközben azon morfondírozunk, hogy van-e olyan ÁNTSZ-előírás, ami megtiltaná az étlap pulton keresztül való átnyújtását, az orrunk előtt húz el a pomázi busz. Elindulunk az ellenkező irányba, és akár hiszik, akár nem, célba érünk. Úgy kétszáz méterre a megállótól felújított parasztház fehérlik, nem kocsma vagy presszó, hanem igazi vendéglő.

A névadó kis lugas maga a terasz, ami klassz lenne, ám mivel gyakorlatilag összefolyik a parkolóval, oda a mesterséges romantikának. Nehezen indul a régi Mitsubishi Colt, egy trükkös vendég pedig rálöki a szúnyoghálós ajtót a tálcákkal megrakott a pincérre - repülnek a kisfröccsök, bécsi szeletek, csörömpöl a macskakő. Magunk sem hisszük, de viszonylag gyorsan helyreáll a rend, étlapot kapunk, és belátható időn belüli felszolgálás ígéretét.

A Kislugas választéka a szokásos: elsősorban gulyások és szeletek, de nekünk már az sem okoz meglepetést, hogy az utolsó fejezetben ilyen-olyan pizzákról olvasunk. A hagymakrémleves (490 Ft) annyira átlagos, hogy utóbb csak a jegyzetünkből derült ki, hogy ilyet is ettünk. Nem így a krumplovnyik néven futó tócsni (490 Ft), ami valóban emlékezetes, különösen, mert oly önfeledten fürdőzik az olajban, hogy nem ártana mellé egy kabinos. De hasonlóképpen úszós a csülkös sztrapacska (1690 Ft) is, úgy tűnik, itt tényleg csak a fehérbor száraz, ám ezt - biztonsági okokból - inkább kihagyjuk. Viszont kipróbáljuk az ún. magyaros pizzát (990 Ft), ami tésztáját tekintve valóban "magyaros", ám a raklapra tett szalámis, paprikás bőségtálra tényleg nem panaszkodhatunk. De miért is panaszkodnánk? Régi bölcsesség, hogy egy felkapott helyen az átlagos is átlagon felüli. Lehet, hogy máshol észre sem vennénk egy ilyen helyet, de Pilisszentkereszten ennek a Kislugasnak is örülni lehet.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.