tévésmaci - A sün átúszott a folyón

  • .
  • 2007. december 6.

Trafik

Nyilván ismertetnem kéne az előző három rész tartalmát, de elegem van. Kisebb gondom nagyobb a besúgóknál, elhagyom az egész sztorit.
Az volt, hogy volt Prágában meg a csehek lelkiben egy híres énekes, úgy hitték róla, hogy üldözi is az átkos rendszer, és persze üldözte is. Õ meg jelentett neki, dettó üldözött társairól, s ez valamikor az év elején kiderült. Megint kiderült, hogy semmi sem az, mint aminek látszik. De én már leestem erről, van egyéb bajom. De nem panaszkodom, inkább tévézek. Bár a tévében speciel nem lesz semmi ezen a héten. Speciel? Mér, mikor volt?

Pénteken ifjabb korom egyik kedvence megy az MGM-en, este fél kilenckor. A Pénzt vagy életet! Arról szól, hogy egy kiérdemesült kretén valami robbanóanyagot pakol föl egy luxus óceánjáróra. A kapitány, Omar Sharif hülyén néz (ki) a parancsnoki hídról. Jön egy helikopter talán, és leereszti Richard Harrist, a bombaelhárítás első számú szaktekintélyét és kis vazallusát, a rózsaszínű pulóvert és fekete hajfestéket viselő David Hemmingset. Vajon sikerül-e? Ha azt hiszik, megnézem, hol élnek? Legkevésbé a tinédzser tévésmacival van kedvem találkozni egy hülye hajón. 0.40-kor az RTL Klubon megszólal az árengedményes John Woo-szállítmány. Állítólag vannak itthon is rajongói a híres elmebetegnek, azoktól elnézést kérek, mert lesz még a héten film a maestrótól, de engem alkalmasint ez A bérgyilkos sem érdekel.

Szombaton lesz egy Steno-film, a Fiam, Néró este kilenckor a Filmmúzeumon. Éppenséggel Alberto Sordival és Vittorio de Sicával, éppenséggel 1956-ból. Nagy élmény lesz - másoknak.

Vasárnap még tévézhetünk egy kicsit, de jobb, ha gyűjtünk egy kis erőt az eljövendő szép napokra. Reggel bizony én korán felkelek, mert 8.35-kor kezdődik a Dunán az Emil és a detektívek. Tischbein barátocskánk története még egy finom női kézben is tök horror, noha ez a 2001-es adaptáció inkább egy reppeléssel rongált szerelmi vallomás az új Berlinhez. De meglátják, a tévésmaci küldöttei egyszer úgyis rábeszélik Tarr Bélát, hogy rendezzen filmet az Emilből. Mennek a gyerekhadak a tárcatolvaj után ezerrel és óbégatva az utcán. Szavamra tök olyan vagy még olyanabb az egész, mint az M, egy város keresi a gyilkost. Szerintem azt kéne adnia a tévének rögtön utána. Nem adja, még szép. Lesz viszont este fél tízkor a Filmmúzeumon egy svéd krimi: Gyilkos a tetőn. Én voltaképpen szeretem a gyilkosos filmeket. Csak a tévét nem. Meg a mozit se.

Hétfőre nem találtam semmit, pedig háromszor átnéztem a rádióújságot.

Kedden én már E.R.-t sem nézek. Minek? Kinek?

Szerdán három a magyar igazság, megint nem kell bekapcsolnunk a rettenetes televíziót, hacsak az időjárás nem érdekel véletlenül. De ilyen fatális véletlenek nincsenek. Nem mindegy, milyen idő van?

Csütörtökön a Zone Európán 13.15-kor lesz a Dealer, hozza nyilván a nép ópiumát. Már tényleg azon vagyok, hogy kihívom a tévészerelőt, hogy rossz a műsor, javítsa meg. Ha önök viszont nem tévéznek, mert tudnak élni, akkor tévészerelőre sincs szükségük. Kár, mert én tudok egyet. Bár, ha nem tudja megjavítani a műsort, lehet, hogy kirúgom. Volt szerencsém!

Figyelmébe ajánljuk

Halál kasmírpulóverben

Almodóvar öregszik. E tény új dolgokra sarkallja: megjött az étvágya, hogy az öregedésről és a halál egyre nyomasztóbb közelségéről meséljen, és el-elkalandozik spanyol anyanyelvétől.

Mi végre, mi végre?

A Láthatáron Csoport új produkciójának az alcíme – részvételi boldogulás 90 percben – csak első pillanatban tűnik furcsának, hisz’ mindenki próbál valahogyan boldogulni. Együtt, külön, akárhogy. De van-e értelme az egésznek?

Dubček dadogása

2023. október 17-én Pekingben, ahová Kína önfényező „Egy övezet, egy út” fórumára Orbán Viktor egyedüli uniós politikusként utazott el, a magyar kormányfő Vlagyimir Putyinnal is tárgyalt.

Sorcsere Brüsszelben

Az Európai Parlament október 27-én jóváhagyta az Ursula von der Leyen vezette második Európai Bizottság névsorát, rajta a magyar Várhelyi Olivérrel. Az EU új végrehajtó szerve, „kormánya” december 1-jén kezdte meg munkáját, és a 2029-es európai választásokig lesz hivatalban. Ugyanekkor történt őrségváltás az állam- és kormányfők testületében, az Európai Tanácsban is, ahol a belga liberális Charles Michel helyére a portugál szocialista António Costa lépett elnökként. Ezzel teljessé vált a tisztújítás az uniós intézmények élén.

Digidemokrácia

  • Bretter Zoltán

Az elmúlt években sokszor tettem fel magamnak azt a kérdést, hogy vajon hol marad a „román Orbán Viktor”? Az elnökválasztás november 24-én tartott első fordulójának másnapján Romániában mindenki azt kérdezte, hogy honnan bukkant föl Orbán Viktor románsággal súlyosbított változata?

A tétovák és a rutinos betartók

Két hónap után sem jutottak dűlőre egymással a frakciók a Fővárosi Közgyűlésben a főpolgármester-helyettesek ügyében, és nem tűnik úgy, hogy közelednének az álláspontok. A Tisza Párt mintha továbbra is keresné a helyét a fővárosi politikában.

Mennyek és poklok

Jövő márciusban lejár Matolcsy György mandátuma az MNB élén, utóda Varga Mihály pénzügyminiszter lesz. Mit köszönhetünk Matolcsy jegybankelnöknek a Pallas Athéné Alapítványokon, a „kőgazdag” fián és a még mindig magas alapkamaton kívül?

„Ezt ma egy magyar bíró nem meri kimondani”

Másfél évtizede dekorálja ki a kormány társadalmi célú hirdetéseknek álcázott propagandaplakátjait a pécsi jogász, akit ezért elmarasztalt a bíróság. Nem adja fel, az elzárást is vállalja a szabad véleménynyilvánításért. Örül annak, hogy az „óbaloldal” eltűnőben van, de szerinte a Tisza Párt nem tud választást nyerni ellenállási mozgalom nélkül.

„Megjelent egy elefánt”

Mit tesznek a szakemberek a hortobágyi őslovak védelméért, s hogyan kell elaltatni a Budapesti Állatkert egyik rinocéroszát – a Spektrum új, saját gyártású műsorából ez is kiderül, de a nézők a jegesmedvéktől kezdve a bölényeken át a viperákig rengeteg állattal találkozhatnak a nyolc epizódban. A Dr. S.O.S. – Vészhelyzet a vadonban két főszereplőjével beszélgettünk.

Felöltözhet, Mrs. Robinson

Miközben a média és a művészet a feminizmustól hangos, észre sem vesszük, hogy női egyenjogúság címen néha még mindig férfivágyakat kiszolgáló képeket, történeteket adnak el. A gerontoszex témáját feldolgozó filmeket olykor már önmagukban progressziónak tekintik – de vajon valódi reprezentálást nyújtanak-e az érintett nőknek, vagy csak mélyítik a problémát?