tévésmaci - A sün átúszott a folyón

  • .
  • 2007. december 6.

Trafik

Nyilván ismertetnem kéne az előző három rész tartalmát, de elegem van. Kisebb gondom nagyobb a besúgóknál, elhagyom az egész sztorit.
Az volt, hogy volt Prágában meg a csehek lelkiben egy híres énekes, úgy hitték róla, hogy üldözi is az átkos rendszer, és persze üldözte is. Õ meg jelentett neki, dettó üldözött társairól, s ez valamikor az év elején kiderült. Megint kiderült, hogy semmi sem az, mint aminek látszik. De én már leestem erről, van egyéb bajom. De nem panaszkodom, inkább tévézek. Bár a tévében speciel nem lesz semmi ezen a héten. Speciel? Mér, mikor volt?

Pénteken ifjabb korom egyik kedvence megy az MGM-en, este fél kilenckor. A Pénzt vagy életet! Arról szól, hogy egy kiérdemesült kretén valami robbanóanyagot pakol föl egy luxus óceánjáróra. A kapitány, Omar Sharif hülyén néz (ki) a parancsnoki hídról. Jön egy helikopter talán, és leereszti Richard Harrist, a bombaelhárítás első számú szaktekintélyét és kis vazallusát, a rózsaszínű pulóvert és fekete hajfestéket viselő David Hemmingset. Vajon sikerül-e? Ha azt hiszik, megnézem, hol élnek? Legkevésbé a tinédzser tévésmacival van kedvem találkozni egy hülye hajón. 0.40-kor az RTL Klubon megszólal az árengedményes John Woo-szállítmány. Állítólag vannak itthon is rajongói a híres elmebetegnek, azoktól elnézést kérek, mert lesz még a héten film a maestrótól, de engem alkalmasint ez A bérgyilkos sem érdekel.

Szombaton lesz egy Steno-film, a Fiam, Néró este kilenckor a Filmmúzeumon. Éppenséggel Alberto Sordival és Vittorio de Sicával, éppenséggel 1956-ból. Nagy élmény lesz - másoknak.

Vasárnap még tévézhetünk egy kicsit, de jobb, ha gyűjtünk egy kis erőt az eljövendő szép napokra. Reggel bizony én korán felkelek, mert 8.35-kor kezdődik a Dunán az Emil és a detektívek. Tischbein barátocskánk története még egy finom női kézben is tök horror, noha ez a 2001-es adaptáció inkább egy reppeléssel rongált szerelmi vallomás az új Berlinhez. De meglátják, a tévésmaci küldöttei egyszer úgyis rábeszélik Tarr Bélát, hogy rendezzen filmet az Emilből. Mennek a gyerekhadak a tárcatolvaj után ezerrel és óbégatva az utcán. Szavamra tök olyan vagy még olyanabb az egész, mint az M, egy város keresi a gyilkost. Szerintem azt kéne adnia a tévének rögtön utána. Nem adja, még szép. Lesz viszont este fél tízkor a Filmmúzeumon egy svéd krimi: Gyilkos a tetőn. Én voltaképpen szeretem a gyilkosos filmeket. Csak a tévét nem. Meg a mozit se.

Hétfőre nem találtam semmit, pedig háromszor átnéztem a rádióújságot.

Kedden én már E.R.-t sem nézek. Minek? Kinek?

Szerdán három a magyar igazság, megint nem kell bekapcsolnunk a rettenetes televíziót, hacsak az időjárás nem érdekel véletlenül. De ilyen fatális véletlenek nincsenek. Nem mindegy, milyen idő van?

Csütörtökön a Zone Európán 13.15-kor lesz a Dealer, hozza nyilván a nép ópiumát. Már tényleg azon vagyok, hogy kihívom a tévészerelőt, hogy rossz a műsor, javítsa meg. Ha önök viszont nem tévéznek, mert tudnak élni, akkor tévészerelőre sincs szükségük. Kár, mert én tudok egyet. Bár, ha nem tudja megjavítani a műsort, lehet, hogy kirúgom. Volt szerencsém!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.