tévésmaci - Tigris és Paprika

  • .
  • 2007. február 8.

Trafik

"Hőseink előbb kigúvadó szemmel s csorgó nyállal bámulják az irodai tévé 'erotikus' műsorát, majd a széles közönségrétegek bevonását tűzik ki célul. Üzleti célul...

"Hőseink előbb kigúvadó szemmel s csorgó nyállal bámulják az irodai tévé 'erotikus' műsorát, majd a széles közönségrétegek bevonását tűzik ki célul. Üzleti célul... Aki vesz ladát (nem elírás, Tímár más formai lelmények mellett speciális nyelvet is kreált dolgozatához, ami olyan sikeres volt, hogy fordulatai - 'Gusztus húsz', satöbbi - villámgyorsan átmentek a városi folklórba), nézheti a munkásosztály vetkező madonnáit. Ám a leggyúlékonyabb faáru sem nő az égig. Nagy égés lesz a kaland vége.

A sikerhez a kiváló színészi alakítások mellett nagyban hozzájárult a rendező csavaros rögzítési technikája is, mint emlegetett formai lelemény. A forgatás során a szereplők hátrafelé mozogták le a jeleneteket, amit a vágóasztalon újra visszafordítottak, mindezzel elementáris burleszkhatást érve el. Tímár filmje, bár kis kópiaszámban jelent meg, s nem is a legkeresettebb mozikban, mégis igazi nagy durranás lett. Máig kultikus műként tartjuk számon" - jegyzé be kedvenc könyvünkbe a helybéli lágyszívű kritikus, mely felszólamlásával a spanyol viaszkot ugyan a legmesszebbmenőkig nem sikerült feltalálnia, ámbátor valamiféle közérzületre kétségkívül rátapintott. Mondhatnánk ezt úgy is, hogy jó bornak nem kell cégér, ám nem szabad figyelmen kívül hagynunk, hogy az Egészséges erotika rendezője, Tímár Péter azért letagadhatatlanul egy cégéres rendező. Lesz nagy kacagás a héten. Mindjárt pénteken (február 9-én), fél hat után öt perccel a ViaSat3-on. Este tíz után öt perccel ugyanitt jön az első Rocky, és bemos egyet az ízlésünknek, de meg se kottyan. Csak üssél, te állat!

Szombaton, ha nem csal a szimatom, almozni kell a leguánom alatt. Szerintem ráér. Az este nagy részét ugyanis bűnüldözőkkel vagyunk kénytelenek tölteni - ennyi erővel akár elő is állíthatnának. Nyolc után tíz perccel az m1-en a 2002-es Vidocq, egy röhej, persze, de szerves része annak az igyekezetnek, hogy a nagy Gerard (a Depardieu) eljátssza az összes létező francia nemzeti legendát (én ott szálltam ki, amikor egy bagettet adott, aki beleszeret egy petánkgolyóba, aki közben az Eiffel-toronnyal jár). Mindennek a műtörténeti előzménye az 1981-es A profi Belmondóval, ha meghallom a zenéjét, már kilel a hideg (tv2; 22.15). Szerencsére épp csak a főcímzene libabőrözésére van idő, mert akkor kezdődik az m1-en a Poodle Springs - Philip Marlowe visszatér (hozzám aligha, mert ha meglátom a kukucskálón James Caan arculatát, hát biztos nem nyitok ajtót, hozzám akkor térjen vissza a Marlowe, ha úgy néz ki, mint Elliot Gould).

Vasárnap filmhegyek este: egy szép nap nehéz éjszakája. Nyolckor mindjárt az m2-n Egy nehéz nap éjszakája. A rendező, Richard Lester elsősorban mint a korszak tréfafelelőse él emlékeinkben, némiképp tévesen, soroljuk csak bátran a free cinema legjavához. Kilenckor egy jó kis izlandi anyag a Dunán: A sirály nevetése. Utána tíz perccel a tv2 egy magyar sikerrel támad: az Üvegtigris című viccparádéval. Maradva a csatornán: Amerikai szépség - ha már a sikereknél tartunk. Persze már tízkor adódik menekülési útvonal az m2-re: a Kávé és cigaretta az Üvegtigrisnél épp csak egy kicsivel intellektuálisabb viccfesztivál. Mi, Whistler anyjának reményteli szerelmesei egy után öt perccel még a ViaSat3-on elcsíphetjük Az impresszionisták című dokumentumfilm-sorozatot, de tegyék a szívükre a kezüket! Ki néz vasárnap éjjel ilyet?

Hétfőn az m1 felmelegít egy húszéves Frears-művet (ez majdnem úgy hangzik, mint a fércmű, pedig: jaj, dehogyis): Hegyezd a füled! Ja, a füled!

Kedden a Tökéletes másolat ezredszer (bocs, nekem bejött a moziban; ViaSat3; 22.05) és egy felejtős Wenders (A millió dolláros hotel; Filmmúzeum; 21.00).

Szerdán ebédre (tv2; 13.25) Lemon-Matthau-nosztalgia (pénteken a Lennon-McCartney-nosztalgia volt, ugye - nekem már csak a Lenin-Sztálin hiányzik): Szenzáció! Este a Dunán (22.35) A gonosz érintése - talán egyedül ezért érdemes a héten érinteni a távkapcsolót.

Ezért sem, hanem csütörtökön van (az m2-n, 21.40-kor) az Oké! című dán film. Persze azért sem, de ha én egyszer választhatnék a távkapcsoló és Paprika Steen művésznő érintése közt, hát nem mondanék ellene a gonosznak. Inkább jól kiszúrnék vele: viheted a tévém, patás!

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Megint vinnének egy múzeumot

Három évvel ezelőtt a Múzeumok Nemzetközi Tanácsa, az ICOM hosszas viták után olyan új múzeumi definíciót alkotott, amelyről úgy vélték, hogy minden tekintetben megfelel a kor követelményeinek. Szerintük a társadalom szolgálatában álló, nem profitorientált, állandó intézmények nevezhetők múzeumnak, amelyek egyebek közt nyitottak és befogadók, etikusak és szakszerűek…

A vezér gyermekkora

Eddig csak a kerek évfordulókon – először 1999-ben, a rejtélyes okból jócskán túlértékelt első Orbán-kormány idején – emlékeztek meg szerényen arról, hogy Orbán Viktor egy nem egész hét (7) perces beszéddel 1989-ben kizavarta a szovjet hadsereget Magyarországról.

Kaland a Botondok házában

Amikor megláttuk szegény doktor Szabót Szentkirályi Alexandra csomagtartójába gyömöszölve, kifacsart végtagokkal, az első reakciónk, mint minden rendes embernek, a segíteni akarás volt. Szabadítsuk ki doktor Szabót menten! – buzgott fel mindannyiónkban a tettvágy. Igen ám, de hogyan?

Netanjahu háborúja

Izrael, vagy inkább az országot önmagával azonosító Benjamin Netanjahu miniszterelnök háborút indított Iránnal. Az akció deklarált célja az Izraelt létében fenyegető iráni atomprojekt felszámolása.

Az új Közel-Kelet

A Hamász és a Hezbollah után Izrael utolsó nagy ellenfelét is katonai eszközökkel kényszerítené térdre. Az iráni nukleáris ambíciók jövőjén túl immár a teheráni rendszer fennmaradása is kérdéses.