Három kívánság

  • - sisso -
  • 1997. augusztus 21.

Tranzit

Az ezredvég kultikus helyei közül talán az Aranyhal tartotta magát legtovább, egy békés félsziget volt a változás tengerében: zúzapörkölt, pacal, házi tarhonya, naiv festmények, legelésző kutyák. Az idő azonban, - mint azt már Cserháti Zsuzsa is oly találóan megjegyezte, - könyörtelen, az Aranyhal felett is eljárt, amely most átalakult.
Az ezredvég kultikus helyei közül talán az Aranyhal tartotta magát legtovább, egy békés félsziget volt a változás tengerében: zúzapörkölt, pacal, házi tarhonya, naiv festmények, legelésző kutyák. Az idő azonban, - mint azt már Cserháti Zsuzsa is oly találóan megjegyezte, - könyörtelen, az Aranyhal felett is eljárt, amely most átalakult.

Aranyhal vendéglő

Bp. XI., Kopaszi gát

Nyitva: mindennap 11-24

A kerthelyiségekre oly nagy szüksége van a városlakóknak, akár a villanyborotvának a konnektorra. Akad olyan urbánus kísértet, aki a saját bevallása szerint úgy ébred fel reggelente, hogy leissza magáról a formalint, de egy kerthelyiségi túra őt is kisegíti a szinte már állandósult rosszkedvéből, annyira, hogy egy göngyöleggyári szilvás gombócra is képes mosolyogni, bár nem eszi, csak piszkálja.

Mégis minden kerthelyiséget bezárnak, korlátoznak, megfenyítenek. A Sellők és Sirályokat a népszerűsége csúcsán sikerült kinyírni. A zajfigyelők bilincsben vitték el a tulajdonost, gondolták, neki is jobb a csúcson abbahagyni. Körülötte meg ott maradtak a margitszigeti visszafogott diszkók. Biztosak voltunk benne, hogy a Kopaszi gáti buliknak is leáldozott már, pedig az ELTE valaha világkiállításra törekvő építkezéseinek árva betonelemeit meg a túlparti szabadkikötő unatkozó patkánypopulációját biztos nem zavarja a hétvégi jókedv.

Ám az Aranyhal vendéglő még él, és új üzemeltetői vannak. Igaz, nincsenek programok, szabadtéri koncertek, tánc, aminél jobban már csak egy szabadtéri mozi jönne be a vendégeknek, és a régi kugli. A kockás terítők meg Mihók Barna szamarai is eltűntek, de legalább nem lett belőle egy jachtkikötő gyorsétkezdéje, csak a fémszerkezetes tető és a kerti bútorok olasz műanyag bája emlékeztet kissé a kihagyott lehetőségre. Pénteken viszont rangos esemény színhelye, illetve végállomása volt a terep, ugyanis itt jegyezték sörrel a Tour de Lágymányos kerékpáros hedonista befutóit a Libellából. Jó kezdet a puritán bulizáshoz. Így meg lehet bocsátani azt is, hogy minden leves egyforma színű, a krokettet időnként rizsnek értik, a hamut mamunak mondják, az igenre nemmel válaszolnak és a kenyér néha elfogy, valamint a borokat is érdemes nagyon sok szódával hígítani az alapízek megkülönböztethetősége végett. Persze lehet, hogy csak a kezdeti igyekezet lányos zavarai voltak ezek, a rétest nem kóstoltuk, tehát nem biztos, hogy az meg el van sózva.

Úgyis mindenkinek meg kell ennie mindent, ha a szabadban akar ücsörögni, az már túlzó gesztus volna, ha ezt a minőséggel tolerálnák. Jó itt lenni, kék az ég, zöld a fű, ilyenek.

Minden határeset. A félsziget határán, a cseppet sem vidám betongyárnál például van egy kuvaszpár, akiket jobb nem harcra bírni, csak egy barátunk beszél a nyelvükön, de ő egyébként is poliglott. A vendéglő határán éjjel egy baseballütős ólálkodik, vele sem érdemes kikezdeni, arra például kifejezetten érzékeny, ha a kerítés tövébe pisilnek, ilyenkor összevonja a szemöldökét, és úgy motyog, mintha a szétütöm a szájad mantra ráolvasását alkalmazza. A kaja jó is meg nem is, de legalább nem drága. A rántott velő nem rossz, a halászlé olyan, mintha egy nagyon részeg albán önkormányzati képviselő fűszerezte volna, a bableves már jobb, a túrós csusza túrós is meg csusza is, a szemes sült halacskák élvezhetők, a majonéz édes, a gombóc szükség esetén fogyasztható, visszadobni nem kell, mert egy kívánságot sem teljesít.

- sisso -

Árak

levesek: 120-290 Ft

előételek: 150-350 Ft

halak: 320-480 Ft

frissensültek: 220-550 Ft

saláták: 90-350 Ft

desszertek: 80-180 Ft

röviditalok: 72-400 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.