MaNcs, X. évf. 44. szám, 1998. október 29.
A legnagyobb választékú kisállatbolt, az állatkert melletti Hüllőcentrum megszűnése óta hülyén tipródnak a férjek, amikor az asszony vasárnap délelőtt leküldi őket a cekkerrel egy kis hüllőért, de most ennek vége. A Mammut hüllőboltja a műfaj valószínűleg legkisebb intézménye, körülbelül három négyzetméter, ezért tábla jelöli a kötelező haladási irányt, melynek megfelelően tehetünk egy kört a terráriumok és kalickák körül, engedetlenség esetén valószínűleg menthetetlenül összekuszálódnak a vásárlók. A hüllőboltok jellegzetes báját egyebek közt az adja, hogy kínálatuk szinte soha nem szorítkozik hüllőkre, sőt a hideg vér sem követelmény. Melegvérű állatokra egyrészt mint jutalomfalatra van szükség - a cafrangos teknős csak egérért ad pacsit -, másrészt a magyar hüllőkultusz még nem öltött olyan ijesztő méreteket, hogy el tudna tartani egy szigorú felfogású szakboltot.
A bejáratnál görények csalogatják a vevőket, 21 500 forintért, négyen egy kalitkában. A görény nem büdös, a vegyi fegyvereit Szaddám Huszeinhez hasonlóan csak akkor ereszti el, ha nagyon megijesztik - egy átlagos háztartásban ilyen volumenű rémisztés egyszerűen nem elképzelhető. Valószínűleg többgenerációnyi görényt is felnevelhetünk a legendás púzás nélkül. A görény vonzereje játékos természetében rejlik, tartásának öröme leginkább a macskaneveléshez hasonlítható, bár a görény állítólag ragaszkodóbb.
Visszatérve a boltra, az óramutató járásával ellentétes irányban haladva aranyhörcsögök és deguk következnek, további tíz centimétert haladva, a hüllőrajongókat lassan kiveri a víz: még mindig melegvérűek, csincsillák jönnek. A csincsilla növényevő életmódjából következően sokkal unalmasabb, mint a vadászgörény, bár kicsit jobban hasonlít a moncsicsire. Nagyon kíváncsi; a perui indiánok állítólag úgy vadásztak rá, hogy a szikla előtt csináltak valami érdekeset, mire előcsődült az egész kolónia. A csincsilla lakásban is kíváncsiskodik, de érdeklődése olyannyira felületes, hogy érdemben semminek se jár a végére, élete több-kevesebb rágcsálásban és kíváncsi nézésben merül ki.
A hüllőosztály támasza, talpköve a közönséges kaméleon, mely három évig is elél, a háttérvászon szellemében választja meg színét, és a csótányt is hálásan fogadja. 16 500 forintba kerül, ez átlagban annyit jelent, hogy egy hónapi kaméleontartás 458 forintba kerül, tehát havi négyszázért már megéri bérelni. A varánusz 9500-ért gazdaságosabb befektetésnek tűnik, de nem szabad megfeledkezni arról, hogy szereti az egeret.
A hüllőkínálat a vízi agámában, egy ékszerteknős-változatban és kétféle siklóban ér véget.
Az akváriumrészleg meglehetősen szegényes, talán a két skorpiófaj foglal túl sok helyet. Három négyzetméterből ennél többet nemigen lehet kihozni, de ha a nem hüllők helyett hüllők kerülnének a kínálatba, annak is érdemes lenne benézni, akinek konkrét igényei vannak. Így csak az elégül ki, aki olyan állatot szeretne, amilyen épp van.
- winkler -
Árak
degu: 1800 Ft
tücsök: 10 Ft
akváriumi vízinövény: 250 Ft
amerikai csuklyáspatkány: 150 Ft
egér: 60 Ft
vízi agáma: 8500 Ft