A 100. BNV: Aranyvasárnap

  • - legát -
  • 1996. szeptember 26.

Tudomány

Az idei BNV-t ünnepi sorszámnévvel látták el történelmi érdeklődésű marketingbányászok. Igaz, sokkal kevesebb is elég lett volna a belső-kőbányai díszszemle kiemelt millecentenáriumi programmá nyilvánításához, de azért így az igazi. Az esemény alkalmából a távoli névrokon, a BKV is lépett: a szolgáltatás színvonalát számokba fojtotta, a 29-es villamost 100-asra keresztelte át.
Az idei BNV-t ünnepi sorszámnévvel látták el történelmi érdeklődésű marketingbányászok. Igaz, sokkal kevesebb is elég lett volna a belső-kőbányai díszszemle kiemelt millecentenáriumi programmá nyilvánításához, de azért így az igazi. Az esemény alkalmából a távoli névrokon, a BKV is lépett: a szolgáltatás színvonalát számokba fojtotta, a 29-es villamost 100-asra keresztelte át.

Lehet példálózni azzal, hogy már gróf Tisza István is másfél órát állt sorba lángosért a Pesti Vigadó ruhatárában (!!!) megrendezett első, 1906-os vásáron, hogy mekkora attrakció volt 1938-ban a Philips megjelenése egy valódi tévékészülékkel, a legemlékezetesebb megmozdulások azért mégis a hetvenes, nyolcvanas években voltak, amikor a legendás dívák,

Fabulon Ági, Skála Ági

és természetesen a Réka elemes szobabútor-garnitúra jelentették az elérhetetlen álmokat. Akkoriban a "mindent a szemnek" elv érvényesült, a vásári termékekre előjegyzést (vagy azt sem) vettek föl, kemény forintokért pedig legfeljebb sört, virslit, esetleg Népsportot lehetett venni. Mégis, esemény volt a javából, mentesítő vonatok érkeztek mindenhonnan, talán csak augusztus huszadika bírt ekkora mozgósító erővel. Nyálcsorgatva meneteltek a lelkes magyarok a Dobi István úti Potemkin-faluba, és úgy beindultak, hogy csak az esti sporthírek Vitár Róbert-látványa tudta némiképp csillapítani azokat az indulatokat, amiket egy fagyasztóval kombinált Lehel hűtőszekrény vagy éppen a Munkácsy Color televízió váltott ki belőlük. Hitték is meg nem is, hogy "a bemutatott termékek nyolcvan százaléka már ebben az évben megvásárolható", ahogy azt az 1974-es Vásári Híradóban olvashatták. A biztonsági játék volt jellemző, nem csoda, hogy azokban az években indult útjára egy jellegzetes hazai sportág, a prospektusgyűjtés, amelynek lényege: nincs annál nagyobb kincs, mint amit ingyen adnak.

A századik vásár is

tömegsport, de ma már nem kell ölre menni egy Röltex Rózsi-poszterért, alkalmazott szórólap-osztogatók kézimunkáznak, és vásárfiává nemesül az a gesztus, ami a Blaha Lujza téri aluljáróban minimum zaklatás. Húsz év alatt teljesen átalakult a BNV, valóban az, aminek hirdeti magát, és minden eladó.

A századikságra a B pavilonban megrendezett A BNV története című kiállítás, az alkalomra kiadott, tájképekkel illusztrált vásártörténeti album és egy baromi nagy hőlégballon emlékeztet, a millecentenáriumra meg legfeljebb a Huba Kft., ablakdekoráció-árnyékolástechnika, ami egyáltalán nem baj. A szervezők így is hatalmasakat szerveztek, "tíz témakörre osztották a vásár mondanivalóját". A Hobbi, szabadidőtől az Ízlések világáig teljes a kör, arról pedig egyáltalán nem tehetnek, hogy a felhozatalban igazán kevés az újdonság. A látottak alapján már most nagy karriert jósolhatunk a csempét pótló tapétának, a kaliforniai őstölgy garnitúra viszont nem valószínű, hogy lakberendezési közhellyé válik az elkövetkező néhány évben.

Mint egy aranyvasárnap a Nagykörúton, csak később sötétedik. Megszokott koreográfia szerint vonulnak a népek szépen sorban, az anyázást már lejátszották a villamoson meg a pénztáraknál. Az átlagos vásárlátogató árakon döbben, és természetesen az ingyencirkuszok jelentik számára a végzetes vonzerőt. Örömforrás, hogy ki lehet próbálni egy igazi fejszoláriumot, tét nélkül üzemelnek a félkarú banditák, a számítógépes játékok - a flipper viszont nem, pedig rá van írva! -, a színpadon a vásár házigazdája, Antal Imre - jobb esetben. Ha valaki vesz egy szaunát, tíz százalék kedvezményt kap, igaz, az átlagos akcióvadászat valami mást jelent: zoknivásárt meg hasonlókat.

Mégis, a közönség csak fizető statiszta ezen a terepen,

az igazi főszereplők maguk a kiállítók,

mindegy, hogy Csizmadia Elemér vasipari vállalkozóról vagy a Magyar Gyáriparosok Országos Szövetségéről van szó. Súlyos bérleti díjakat fizettek, komolyan veszik magukat, futnak a pénzük után. Rekordmennyiségű az egy négyzetméterre jutó fontos emberek száma, és igazából már csak az kelt feltűnést, ha valaki három mobiltelefonba beszél egyszerre. Nagy a kísértés, hogy szénné szoláriumozott vállalkozónőket szólítsunk le ("gyere bébi, lobbizzunk egyet"), vagy cégvezetőnek adjuk ki magunkat, és tárgyaljunk egy jó nagyot, de az ilyen jellegű játékokhoz legalább egy Pomezanski György-gumiálarcra lenne szükség, a Dilibolt standján viszont csak Drakulát árulnak.

- legát -

Budapesti Nemzetközi Vásár

Budapesti Vásárközpont,

Bp. X., Albertirsai út 10.

Nyitva: szeptember 29-ig

naponta 10-18 óráig

A vásárterületre való egyszeri, illetve többszöri belépésre a következő jegyek jogosítanak:

Napi belépőjegy: 400 Ft (egyszeri belépésre jogosít)

Állandó jegy: 3000 Ft (a vásár ideje alatt állandó belépésre jogosít)

Családi jegy: 800 Ft (két felnőtt és két gyermek egyszeri belépésére jogosít)

Kedvezményes jegy: 300 Ft (katonák, diákok, gyermekek, nyugdíjasok, munkanélküli-segélyen lévők részére egyszeri belépésre jogosít)

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”