A karriertervezés előkészítése a közoktatásban: Vadakat terelő juhász szakirány

  • Eörsi Sarolta
  • 2005. február 17.

Tudomány

Idén a szokásosnál két héttel hamarabb, február 15-én volt a felsőoktatási felvételi jelentkezési lapok leadási határideje. Kérdés, hogy az idén debütáló kétszintű érettségi menynyiben könnyíti meg az egyes diákok pályaorientációját.
Idén a szokásosnál két héttel hamarabb, február 15-én volt a felsõoktatási felvételi jelentkezési lapok leadási határideje. Kérdés, hogy az idén debütáló kétszintû érettségi menynyiben könnyíti meg az egyes diákok pályaorientációját.

A pályaorientáció - óvatos megfogalmazása a "mi akarsz lenni?" kérdésnek - a diákok iskolai karrierjének elengedhetetlen, de gyakran mellõzött alkotóeleme: tõmondatos válasz helyett inkább a dolog folyamatos mérlegelésén és a változó lehetõségekhez történõ igazodáson van a hangsúly. Ezért is váltották fel a pedagógiai diskurzusban a pályaválasztás kifejezést más, az egyszeri döntés helyett a folyamatosságra utaló összetett szavak (pályakép, -ismeret, -lélektan, -tudatosság). A kutatások azonban azt mutatják, hogy ez a tudatos alakítás egyelõre még nem épült bele a közgondolkodásba.

Az egyes diákok középiskola-, illetve egyetemválasztásának okairól számos tanulmány készült az elmúlt évtizedben. Még ha evidencia is, nem árt rámutatni, hogy a munkaerõpiac oldaláról nézve a legszembetûnõbb a diákok felé irányuló elvárások gyökeres átalakulása, és csak az elmúlt egy-két évben kezdenek "felnõni" azok az évfolyamok, amelyek nem tanulmányaik kellõs közepén voltak kénytelenek szembesülni az új kihívásokkal. Ám az oktatás jellege és minõsége keveset változott. A bejáratott tanítás-számonkérés módszer nem szoktatja rá a diákokat, hogy felelõs döntéseket hozzanak, kritikus nézõpontból mérlegeljenek egy véleményt, és folyamatosan fejlesszék mûvelt-ségüket és önismeretüket. Ezek a készségek a munkavállalói helytállásnak, de a pályaorientációnak is feltételei.

Mihály Ildikó tanulmányában (A pályaválasztási tevékenység gyakorlati tapasztalatai a fejlett országokban, Új Pedagógiai Szemle, 2001. március) OECD-felmérésekre hivatkozva végigveszi

a nyugat-európai

és tengerentúli régiók pályaorientációs szokásait. A tanulmány szerint a fejlett országokban a pályaválasztási tanácsadás (vagyis a munkaerõ-piaci igények és az egyéni törekvések kölcsönös megfeleltetése) szerepét egy több lábon álló struktúra vette át, amely a tanulásra, a karrierre, illetve az életútra és a személyes szociális, pszichológiai viszonyokra egyaránt figyelmet fordít. E téren azok az országok bizonyultak a legsikeresebbnek, amelyek intézményessé tették ezt a - többrétû szakemberi gárdát igénybe vevõ - szisztémát. Észak-Európa országai a leghatékonyabbak: a munkaügyi központokkal szerves együttmûködésben nagyjából egységes tanácsadó hálózat épült ki. Ez a hálózat az életút-tanácsadás és a munkaorientáció mellett sajátos igényeket is kiszolgál: külön programok létesültek "kallódó" diákok számára, de természetesen a felnõtteknek szóló tanácsadás és továbbképzés is a hatáskörükbe tartozik. Az iskolai órákon és a csoportos vagy egyéni programokon nemcsak az egyes szakmákat és továbbtanulási lehetõségeket ismerik meg a különbözõ korosztályok, hanem az önismeret, az önbizalom és a motiváció célzott fejlesztése is szerepet kap. Finnországban és Franciaországban törvény kötelezi az iskolákat a pályaorientáció oktatására.

A magyar valóság

ettõl némileg elmarad, de van remény. A Nemzeti Alaptantervben ajánlásként szerepel az "Életvitel és gyakorlati ismeretek" tantárgy oktatása, amelynek mûveltségterületei közé tartozik a munkakultúra és a pályaorientáció is. Ha nem is fér bele a (12 évfolyamos tantervvel rendelkezõ) tárgy az órakeretbe, az iskolák az osztályfõnöki óra terhére általában meg szokták oldani, hogy a felvételi tárgy kiválasztásának problematikája mellett a karriertervezés is szóba kerüljön. Utóbbi azonban egy esetben sem könnyû; az évi néhány tanóra csak szerencsés esetben szolgálhat konkrét útmutatásokkal. Ami a tanácsadó intézményeket illeti, itt jótékony pluralizmus uralkodik, de így sem jutnak el a szakemberek minden tanterembe.

Kiépített munkaorientációs és személyiségfejlesztési programok híján a fiatalok pályaválasztása relatíve esetleges marad: az Országos Közoktatási Intézet felmérései alapján elmondható, hogy túlnyomórészt szülõi minta vagy elképzelés alapján választanak karriert a diákok. Igaz, ez inkább az ágazatra, és nem a képzés szintjére jellemzõ. Az alacsonyabb képzettségû szülõk nagy része is szeretné, ha gyermeke egyetemre járna, a diplomások pedig elképzelhetetlennek tartják, hogy gyerekeik ne folytassanak egyetemi vagy fõiskolai tanulmányokat. A tavalyi felvételizõk közül messze legtöbben (majdnem ötezren) a közgazdasági pályát választották, ezt követték az idegenforgalmi,

majd a jogi

képzések, de megugrott a kommunikációs szakokat választó diákok száma is. Feltûnõ, hogy a lista elsõ hat helyén csupa olyan szak vagy képzés áll, amely nem szerepel kötelezõ tantárgyként az iskolákban. Ez kihívás elé állítja a középiskolákat, az idén életbe lépõ kétszintû érettségin (amelynek gyerekbetegségeirõl keretes írásunkban szólunk) ugyanis csak olyan tárgyból vizsgázhat a diák, amit elõzõleg tanult az iskolában, ezért az ilyen tárgyak oktatását az intézményeknek (akár többnek összefogva) biztosítaniuk kell. A kétszintû érettségi ily módon - legalábbis a rendszer megalkotóinak óhaja szerint - a pályatervezést is megkönnyíti, hiszen ezáltal válik könnyebbé az átjárás a közép- és a felsõoktatás között, ugyanakkor a "bolognai" kétciklusú rendszer néhány ágazatot leszámítva lehetõvé teszi (vagy fogja tenni), hogy az egyetemistáknak ne kelljen már tanulmányaik elején egy szûk területre szakosodniuk. A felsõoktatási intézményekben egyébként jobbára kiépült a pályaválasztási tanácsadás szolgáltatása, igaz, ezt aránylag kevesen veszik igénybe. Ennek ellenére az egyetemi polgárok szerencsés helyzetben vannak a dolgozókhoz képest, akik számára a továbbképzés lehetõségei egyelõre azon múlnak, hogy a szakágakat képviselõ tárcák mennyire veszik komolyan az élethosszig tartó tanulás elvárásait.

Eörsi Sarolta

Kétszintû érettségi - aktuális anomáliák

Elõször is maga a "kétszintû" kifejezés jelentõsége némileg lecsökkent az eredeti tervezethez képest, amely szerint a felvételi tárgyakat csak emelt szintû vizsgával lehetett volna abszolválni. Késõbb módosítottak az elképzelésen, és így az egyes felsõoktatási intézmények dönthettek arról, hogy elvárják-e a magasabb szintû vizsgát - szinte egyik sem várta el, tartván a konkurenciától. A jelenlegi állás szerint az emelt szintû vizsga, legalább hármas érdemjegy esetén, 7 pluszpontot jelent a középszintûhöz képest (az emelt szintû vizsga nem számítható át középszintûvé), ami természetesen így is sokat számít.

Az öt tárgyból álló vizsga és a tantárgyválasztás nem változik, az annál inkább, hogy matematikából szóbeli, történelembõl írásbeli vizsga lesz. Elhamarkodottság benyomását kelti, hogy ezekben a hetekben indulnak az érettségiztetõ tanárok továbbképzései a legtöbb nem kötelezõ tárgyból. Szaktanárok szerint matematikából még nem jelent meg érettségi feladatgyûjtemény, és bizonytalanok a feladattípusok összetételében. Ennél is kínosabb, hogy a korábban érettségizettek egy-egy tantárgyból szerzett jeles eredményüket felvételi nélkül átválthatják egy 100 százalékos középszintû érettségire, vagyis "ingyen" 120 pontra szinte bárhol. Ráadásul az öregebbjének több lehetõsége volt nyelvvizsgázni, ami középfokon 7 pontot ér (összesen legfeljebb 24 többletpont vihetõ). Az idén érettségizõk tehát hátránnyal indulnak.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.