A Mir lehozatala: Orosz rulett

  • Bodoky Tamás
  • 2001. március 22.

Tudomány

AKoroljov Repülésirányító Központ által közreadott menetrend szerint az űrállomás központi számítógépe két lépésben, előzetes programozás szerint adja ki a helyzetvezérlő rendszernek azokat a parancsokat, amelyek hatására a Mir egy, a Földtől 165-220 km-re lévő pályára áll. Ezt követően a repülésirányítók megvizsgálják a kialakult pálya jellemzőit, s megállapítják a harmadik, végső pályamódosító parancs kiadásának időpontját. Ezt az utasítást a repülésirányító központból töltik fel a Mirre, várhatóan 6.28 és 6.48 között. Maga a manőver mintegy 11 percet vesz majd igénybe, s a főszerepet már a Mirhez csatlakozott Progressz teherűrhajó üzemanyaga, illetve hajtóművei játsszák, amelyek zuhanópályára állítják a több mint 130 tonnás szerkezetet.
AKoroljov Repülésirányító Központ által közreadott menetrend szerint az űrállomás központi számítógépe két lépésben, előzetes programozás szerint adja ki a helyzetvezérlő rendszernek azokat a parancsokat, amelyek hatására a Mir egy, a Földtől 165-220 km-re lévő pályára áll. Ezt követően a repülésirányítók megvizsgálják a kialakult pálya jellemzőit, s megállapítják a harmadik, végső pályamódosító parancs kiadásának időpontját. Ezt az utasítást a repülésirányító központból töltik fel a Mirre, várhatóan 6.28 és 6.48 között. Maga a manőver mintegy 11 percet vesz majd igénybe, s a főszerepet már a Mirhez csatlakozott Progressz teherűrhajó üzemanyaga, illetve hajtóművei játsszák, amelyek zuhanópályára állítják a több mint 130 tonnás szerkezetet.

Először a napelemek és az antennák égnek el, 110-100 km-es magasságban, a modulok szétválása 90-80 km-es magasságban következik be. A szétszakadó modulok további kisebb darabokra eshetnek szét. Az űrállomás teljes széttöredezése várhatóan 50-40 km-es magasságban befejeződik, s a darabok nagy része elég a légkörben. Az űrállomás el nem égő darabjai reggel fél nyolc után csapódnak be a Csendes-óceánba.

Ezt a forgatókönyvet

némileg beárnyékolja

az a tény, hogy az orosz repülésirányítóknak még semmit sem sikerült a megfelelő helyre ejteni, ami nagyobb egy Progressz teherűrhajónál: a Mirt megelőző Szaljut-sorozat utolsó darabja, a Szaljut-7 1991-ben Chilében lakatlan területre zuhant, mert az oroszok elszámolták magukat, és már annyi üzemanyag sem volt benne, amennyivel biztonságos, óceáni terület fölé mozgathatták volna a negyventonnás monstrumot. A félresikerült start után Dél-Amerikában landolt a Mars-96 szonda is.

A Mir történetét szintén számos anomália kísérte az eltelt tíz év alatt, bár - csodával határos módon - emberéletben nem esett kár: 1986-ban, a sikeres berepülést követően Vlagyimir Tyitov parancsnoksága alatt indult volna az első legénység, őt azonban az utolsó pillanatban Romanyenkóra cserélték, ugyanis a közvélemény szerencsétlen előjelnek tartotta, hogy a peches Tyitov nevéhez fűződik egy korábbi, az üzemképtelen dokkolóantenna hibájából sikertelen összekapcsolódási kísérlet a Szaljut-7-tel. A világtörténelem legrövidebb űrutazását is Tyitov jegyzi: 1983 szeptemberében egy Szojuz T-8 szabályosan felrobbant alatta indításkor, a mentőrakéta azonban még időben katapultálta a kapszulát, amely öt és fél perc múlva ért földet a kilövőállomástól pár tucat kilométernyire a sztyeppén.

1988 szeptemberében egy orosz- afgán páros visszatérése a Mirről kis híján végzetesen alakult. A Szojuz TM-5 leszállóegységének fedélzeti számítógépe egy hibás koordináta következtében későn kapcsolta be a fékezőrakétákat, és amikor a parancsnok kézi irányításra tért át, a komputer végleg felmondta a szolgálatot. A két kozmonauta egy teljes napot töltött a kapszulában egy alacsony orbitális pályán, kevés oxigénnel, míg a földi irányítás helyrehozta a hibát, és épségben lehozta őket. Az eset 1988 decemberében megismétlődött a Szojuz TM-6 legénységével is, ezúttal a régi és az új leszállószoftver inkompatibilitása miatt.

1994. január 14-én a Szojuz TM-17 távozóban nekiütközött a Kristall modulnak, és letörte az egyik antennáját. Augusztusban a Progressz M-24 csak kézi irányítással tudott dokkolni, miután az automatika ismét felmondta a szolgálatot. Októberben az eset megismétlődött a Szojuz TM-20-szal, egy évvel később pedig zárlatos lett az űrállomás központi számítógépe és zavarok keletkeztek az energiaellátásban, így átmenetileg minden műszert ki kellett kapcsolni.

1997. február 22-én négy orosz, egy német és egy amerikai űrhajóssal a fedélzeten kigyulladt a Kvant-1 oxigéngenerátora. A tüzet eloltották, de az "Elektron" elsődleges oxigénellátó berendezés, amely hulladékvízből nyeri az oxigént elektrolízis útján, március 5-én felmondta a szolgálatot, és a tartalék sem bizonyult üzemképesnek. Március 12-én, két sikertelen dokkolási kísérlet után önmegsemmisítő pályára állt, és a Csendes-óceánba zuhant az oxigén-utánpótlást szállító Progressz M-33 teherűrhajó.

A fentiek ismeretében nem meglepő, hogy világszerte nagy az aggodalom a csütörtöki mutatvánnyal kapcsolatban - ekkora becsapódás a Tunguzka-meteorit 1908-as földet érése óta nem fordult elő. A Mirreentry.comon szerveződő

katasztrófaturisták

bíznak a repülésirányítókban, és a Csendes-óceánon kijelölt terület közelében cirkálnak egy sugárhajtású utasszállító gépen - a legvalószínűbb az, hogy nem látnak majd semmit, de ugyanakkora esélyük van arra, hogy eltalálja őket egy hangsebességgel száguldó izzó fémdarab. Az orosz űrügynökség képviselői minden eshetőségre felkészülve szerződést írtak alá három biztosítótársasággal, amelyek 200 millió USD-ig térítenék meg az esetleges katasztrófa következtében fellépő károkat.

Bodoky Tamás

Sikertelen privatizáció

1999-ben MirCorp néven befektető csoport alakult, amely az orosz RSC Energia konszerntől megvásárolta az űrállomás felújítási jogait. Ûrturizmus, a súlytalanságban végzett kísérletek és reklámfilmforgatás szerepelt az üzleti tervekben, szállodát és egy laboratóriumot kívántak kialakítani a Miren. 1999 márciusában két orosz kozmonauta útját finanszírozták húszmillió dollárral, akik terepszemlét és nagyjavítást tartottak az akkor már lakatlan bázison. A 75 napos munkával helyrepofozott állomásra fejenként húszmillió dollárért turistautakat hirdettek, erre jelentkező is akadt az 59 éves Dennis Tito korábbi NASA-alkalmazott személyében, az utazásra azonban végül nem kerülhetett sor. A MirCorp további terveiben egy filmforgatás is szerepelt: a brit-orosz koprodukcióban készülő mozifilmben Vlagyimir Szteklov alakította volna az űrhajóst, aki nem akar visszatérni a Földre. Egy webszerver fellövéséről is szó volt, a Mir pályán tartása azonban becslések szerint évente százmillió dollárba kerül, és az ambiciózus magánbefektetők által gründolt társaság hamar felélte tőkéjét. A múlt héten egy teljesen ismeretlen kaliforniai cég bukkant fel a weben (www.infotelesys.com), amely megvásárolná az űrállomást, hogy aztán több darabra szedve beépítse abba a műholdhálózatba, amelynek segítségével a mainál 2-15 ezerszer gyorsabb internetes hozzáférést ígér.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.