A Nap és a földi klíma

Bedől a kanyarban

Tudomány

Jól ismert, hogy a földi klíma hosszú távú alakulásában jelentős szerepet játszik a napsugárzás, illetve annak időbeli eloszlása - ám lehet, hogy csillagunk változékonysága a felelős hidegért-melegért.

A klímatörténeti kutatások során rendre felmerült a kérdés: vajon mivel magyarázzuk a rendszeresen visszatérő eljegesedési periódusokat. A megoldás már a húszas években megszületett, ám csak jó fél évszázados késéssel vált elfogadottá a klimatológusok körében. A teória a szerb Milutin Milankovic agyából pattant ki (ő persze sokban támaszkodott egy XIX. századi skót tudós, James Croll munkájára), s ennek alapjául ama meglátás szolgált, hogy a Föld amúgy is különös pályaadatai idővel sajátos ciklus szerint változnak.

A teória belátásához meg kell értenünk, mikor jön el a jégkorszak - ehhez ugyanis kevés a brutális lehűlés (hiszen ebből még nem következik holmi kontinensnyi méretű eljegesedés), sokkal inkább az kell hozzá, hogy a csapadékos, havazásokban bővelkedő (s éppen ezért viszonylag enyhe) telet hűvös nyarak kövessék. Márpedig az évszakok hőmérsékleti eloszlását

a napsugárzás szabályozza,

éppen ezért kiemelt jelentősége van annak, hogy melyik évszakban mekkora besugárzás éri a Föld egyes részeit. A földi klíma évszakos tagolódását (lásd: nyáron magasabban jár a Nap) már eleve az okozza, hogy a föld forgástengelye nem merőleges a keringési pályasíkra, azaz az Egyenlítő síkja szöget zár be a földpályáéval. Mi több, ez a szög (az ekliptika ferdesége) 40 ezer éves időközönként változik: 21,5 fokról 24,5 fokig és vissza - jelenleg éppen 23,44 foknál tart. Mindez számos, amúgy a szferikus (gömb) alaktól igen távol álló (leginkább az Egyenlítő táján kidudorodó krumplit formázó) Földre ható erők (például a Nap és kisebb részben a Hold forgatónyomatéka) eredőjeként áll elő. Jellemző módon a Föld forgástengelye 25 700 évenként (egy ún. teljes Plátói év) egy szabályos kúppalástot ír le (precesszió), eközben rendre megváltozik az égi északi pólus pozíciója. A Milankovic-féle teória ezenkívül figyelembe veszi azt is, hogy a Föld pályája korántsem valamiféle kör alak, hanem inkább ellipszis, amelynek egyik gyújtópontjában van a Nap. Márpedig eme pálya excentricitása is változik, mégpedig megközelítőleg 92 ezer évenként - a klímakutatók azt mondják, hogy a körhöz jobban közelítő pálya átlagos teleket és nyarakat hoz, a mostani nagyobb pályaexcentricitás viszont az átlagnál hűvösebb nyaraknak és enyhébb teleknek kedvez. Az sem mindegy persze, hogy mely évszakban került napközelbe a Föld - aminek szintén létezik egy jó 21 ezer éves periodicitása: jelenleg éppen januárban, ez megint csak enyhíti a telet, de hűvösebbé is teszi a nyarat a sok százezer évi átlagnál.

Az így előálló ciklusok

és azok egymásra hatása alakítaná ki például a hosszú távú (mondjuk százezer éves periódusú) klímaciklusokat - legalábbis nagy közelítéssel. A tudósok hajlamosak megengedőbbnek lenni a hipotéziseikkel, amíg nem találnak jobbat helyettük: a Milankovic-teória sem tökéletes, nyilván kiegészítésre szorul, s persze a besugárzás mértékén kívül figyelembe kell venni más faktorokat is - a jégkorszakok dinamikáját például befolyásolja az is, hogy a már jéggel borított kontinensrészek, tengerfelületek elzárják a mélyben képződő üvegházhatású gázok útját a légkörbe, ami tovább erősítheti a lehűlést (amikor megfordul a folyamat és olvadni kezd, akkor éppen ez a mechanizmus gyorsíthatja a felmelegedést).

Kultúrtörténeti kuriózum, de a magyar tudományos emlékezet számon tartja Bacsák Györgyöt, Fonyód csaknem száz évet élt polihisztorát (jogász, festőművész, csillagász, geológus, asztalos, ács, halász - hogy csak fontosabb elfoglaltságait említsük), aki maga is hozzájárult a Milankovic-modell tudományos adaptációjához és némely hibáinak kijavításához - sajnálatos módon a nemzetközi tudóstársadalom oly sok honfitársunkhoz hasonlóan Bacsákról is megfeledkezett (vagy tán tudomást sem vett róla).

A Milankovic-féle teória természetesen számos sebből vérzik - alig meglepő módon pont a ciklusokkal van a gond. A tapasztalat szerint ugyanis (legalábbis az utóbbi egymillió évre visszatekintve) éppen százezer évesek a legerősebb lehűlési-felmelegedési periódusok - márpedig tudható, hogy az ennek megfeleltethető excentricitásváltozás fejti ki a leggyengébb hatást valamennyi közül. Arról már nem is szólunk, hogy a mostani interglaciális is hamarabb következett be (vagy tízezer évvel) mint az a modellből következett volna, arról meg végképp nem tud számot adni az elmélet, hogy miért változott meg vagy egymillió évvel ezelőtt a ciklusidő - az addigi 41 ezer évesről 100 ezer évesre.

Egy új teória

most megmagyarázná ezt a fajta lüktetést, és egyben több ponton szakítana az eddigi standard napmodellel (s persze a Milankovic-elmélettel is). Robert Ehrlich amerikai csillagász - támaszkodva két magyar kollégája, Ágoston Gábor és Grandpierre Attila hipotézisére - azt feltételezi, hogy a Nap magjában kialakuló mágneses mezők instabilitást okoznak a plazmában, ami a hőmérséklet (eddig nem feltételezett) ingadozásához vezet. Ehrlich a maga számításaiban úgy találta, hogy a Nap belső hőmérsékletének változása hol 41 ezer éves, hol 100 ezer éves ciklusok szerint következik be - s csillagunk mintegy véletlenszerűen ugrik át egyik állapotból a másikba.

Mondanunk sem kell, ezek pont megfeleltethetők a fönt említett megváltozott ciklusidőknek - már csak az empirikus igazolás hiányzik, de az nem megy majd egykönnyen. A tudóstársadalom többsége mindezek ellenére, s természetének megfelelően szkeptikus. Egyelőre többen vannak, akik jobban bíznak a Milankovic-teóriában, s hibáinak korrekciójához inkább az egymást kölcsönösen erősítő hatások eredőjét vizsgálnák.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.