Appon keresztül is bejelenthető, ha ilyen veszélyes kullancsot talált

  • narancs.hu
  • 2025. április 22.

Tudomány

A tudósok a lakosság segítségét kérik, hogy felmérjék a veszélyes idegen Hyalomma kullancsok terjedését. 

Évek óta tart a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont (HUN-REN ÖK) Kullancsfigyelő programja, melynek célja a Magyarországon újonnan megjelenő, nem őshonos Hyalomma kullancsok megtelepedésének és terjedésének vizsgálata. A veszélyes, betegségeket is terjesztő kullancsfaj terjedésének felmérésére már eddig is volt egy Kullancsfigyelő oldal, most viszont egy PragmaTick nevű mobilalkalmazás is segíti majd a monitorozását – közölte a HUN-REN ÖK. 

Hazánkban nagyjából 20 – 30 kullancsfaj él, ezek egy része a Hyalomma fajok által szintén kedvelt gazdaállatokon élősködik. A megkülönböztetés elsőre talán nem könnyű, de a Hyalommák több szempontból is különböznek a széleskörűen ismert hazai kullancsoktól, ez segíthet a beazonosításukban is: nagyobbak és gyorsabbak a hazai fajoknál, sötét, egyszínű háti pajzs jellemző rájuk, lábaik pedig látványosan csíkosak. Mindez szabad szemmel is látható.

 
Hyalomma kullancs
Forrás: HUN-REN ÖK

A tavaszias februári időjárás miatt idén is korán találkozhatunk az őshonos, és a behurcolt kullancsfajokkal is. A kutatók szerint ezeknek a vérszívóknak a monitorozása különösen fontos, mivel Hyalommák képesek számos kórokozó – például a krími-kongói vérzéses láz vírusának – terjesztésére, amely akár 30 százalékos halálozási aránnyal is járhat. Ezek a kullancsok tőlünk délebbre őshonosak, de vándormadarak segítségével könnyen terjednek, a globális felmelegedés hatására pedig egyre nagyobb eséllyel élnek túl, és találnak megfelelő körülményeket a mi éghajlatunkon is.

 
Hyalomma kullancs
Forrás: HUN-REN ÖK

A kutatók szerint a projekt indulása óta több száz lakossági bejelentés érkezett, de a begyűjtött kullancsok többsége hazai fajnak bizonyult. A HUN-REN ÖK Evolúciótudományi Intézet kutatói által indított közösségi kutatásra épülő program segítségével az elmúlt négy év során összesen 19 Hyalomma kullancsot sikerült begyűjteni az ország különböző pontjairól, találtak például Vas megyében és Bács-Kiskun megyében is. A beérkező kullancsokat folyamatosan vizsgálják kórokozókra, eddig azonban nem találták meg bennük a krími-kongói vérzéses láz vírusát. 

A beküldött Hyalomma kullancsokat főként nagytestű emlősökön (pl. lovon, szarvasmarhán, bivalyon, szamáron) azonosították, ezért kiemelten fontos a nagyállattartók tájékoztatása. Különös figyelmet érdemelnek a tavasszal észlelt egyedek, mivel ezek helyi áttelelésre vagy hazai szaporodásra utalhatnak, nem pedig vándormadarak általi behurcolásra, hangsúlyozzák a kutatók.

2025 tavaszától a beküldést segíti a PragmaTick alkalmazás is, amely iOS és Android operációs rendszeren is elérhető. A felhasználóbarát applikációt az Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium és az EU-s PRAGMATICK COST pályázat segítségével alkották meg a HUN-REN ÖK Evolúciótudományi Intézet kutatói és egy informatikus csapat. 

A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont arra kéri a lakosságot, hogy kullancsészlelés esetén figyeljék meg az állatot, fotózzák le, és ha Hyalomma fajra gyanakszanak, zárható tégelyben őrizzék meg, majd jelezzék a kutatóknak. Néhány egyszerű kérdés megválaszolásával és a kullancsról készült fotó csatolásával pár perc alatt bejelenthetőek a talált példányok, ezzel nagyban hozzájárulnak a felhasználók hazai és, mivel a felület más országokban is elérhető lesz, nemzetközi kutatásokhoz is. Az appban emellett sok hasznos információ elérhető a Hyalomma és más, magyarországi kullancsfajokról vagy akár a kullancsokkal kapcsolatban keringő tévhitekről.

Az kutatók hangsúlyozzák, hogy bármilyen kullancsfajjal találkozunk, a legfontosabb szempont az azonnali eltávolítás. Minél több időt tölt a vérszívó a bőrünkbe fúródva, annál nagyobb az esély arra, hogy valamilyen kórokozó jut a szervezetünkbe. Épp ezért erdei túrák, kerti munkálatok után közvetlenül alaposan nézzük át magunkat, figyeljünk az 1 milliméteres kullancslárvákra is. Ezt a vizsgálatot végezzük el mindenképp még abban az esetben is, ha befújtuk magunkat valamilyen kullancsriasztóval, ezek ugyanis nem nyújtanak 100 százalékos védelmet.

Amennyiben olyan kullancsot találunk, ami már megkezdte a táplálkozást, rögtön távolítsuk is el azt. Ez nem igényel speciális eszközt, csipesszel, vagy akár körömmel fogjuk meg az állatot minél közelebb a bőrfelülethez és egy határozott mozdulattal húzzuk ki, figyelve arra, hogy minél kevésbe nyomjuk össze az állatot. A minél gyorsabb cselekvés itt kiemelten fontos, léteznek ugyanis olyan kórokozók, amelyek nagy eséllyel átjutnak a véráramba akár már pár órával a kullancs befúródása után. Épp ezért semmiképp sem érdemes addig várni, amíg speciális eszközt veszünk vagy felkeressük az orvosunkat – utóbbi egy kullancs csípése esetén azért is kerülendő, mert ezzel feleslegesen terhelnénk az egészségügyi dolgozókat.

A veszélyek megismerése mellett ki kell emelni azt is, hogy ha betartjuk ezt a néhány óvintézkedést, nincs ok arra, hogy elkerüljük a parkokat, erdőket a hazai, vagy akár az újonnan felbukkanó kullancsok, és az általuk terjesztett kórokozók miatt. A krími-kongói vérzéses láz megjelenésének esélye hazánkban egyelőre alacsony, az eddig begyűjtött Hyalomma kullancsok sem hordozták a megbetegedés vírusát. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk