cyberhírek

  • Narancs
  • 2006. január 26.

Tudomány

cyberhírek
Magbunker Norvégia "végítéleti kamrát", katasztrófahelyzetekre szánt génbankot épít az Arktiszon, melynek befogadóképessége kétmillió különböző növényi mag. A trezor a Spitzbergákon lesz, a Svalbard szigetvilágban, 960 kilométerre az Északi-sarktól.

Letöltés 2005-ben 1,1 milliárd dollár értékben vásároltak digitális zenét világszerte, az iPod és a lejátszós mobiltelefonok népszerűségének köszönhetően 2010-re a zeneipar bevételeinek negyedét a digitális forgalmazás adja majd egy zeneipari szervezet szerint.

Malária Maláriajelző karórát hoznak forgalomba a Dél-afrikai Köztársaságban. A szerkezet naponta négyszer vesz vért a szerkezet viselőjétől, s amennyiben a mintában a malária kórokozójára bukkan, figyelmeztet.

Robotzsaruk A következő öt évben 34 millió dollárt költ a dél-koreai kormány két minisztériuma robotzsaruk és robotkatonák csatasorba állítására. Az előfutárok, a japán konkurenseknél tízszer olcsóbb takarító és házőrző robotok már idén a boltokba kerülnek.

Bátorság Amerikai kutatók félelem nélküli egereket hoztak létre. A stathmin nevű fehérjét kódoló gén hiánya olyan bátorrá teszi ezeket az állatokat, hogy a normális egerek számára félelmetesnek tűnő nyílt terekre és keskeny hidakra is nyugodtan kimerészkednek.

Jogsértés Három napra bezárták a német Wikipédiát, mert egy hajdani hacker családja pereli az üzemeltetőket. Az egyik szócikk felfedte a pár évvel ezelőtt fiatalon elhunyt hacker, Tron személyazonosságát, amihez a fiú családja nem járult hozzá.

Jubileum Húszéves a számítógépvírus: az első digitális számítógépes kártevő 1986 januárjában jelent meg. Az azóta eltelt 20 év alatt több mint 150 ezer számítógépvírust észleltek, és ez a szám gyorsan növekszik - csak az elmúlt hat hónapban 40 ezerrel emelkedett.

A Google a legbefolyásosabb A második helyre szorította a Google az Apple-t a világ legbefolyásosabb márkaneveinek toplistáján, amelyet a Brandchannel.com állít össze évente, 2500 reklámszakember és diák szavazatai alapján. A globális versenyben harmadik a Skype nettelefoncég, negyedik a Starbucks kávézólánc, ötödik az IKEA - adta hírül az Index. A Google utoljára 2003-ban nyerte meg a versenyt, és egy évvel később épp a mostani második, az Apple vette el tőle az elsőséget. A regionális toplisták jelentősen eltérnek a globálistól: az ázsiai-csendes-óceáni térség legnagyobb hatású brandje a Sony lett a Toyota és a Samsung előtt. Európában és Afrikában a Nokia nyert, az IKEA a második és a Skype a harmadik helyezett. Dél- és Latin-Amerikában a Corona sör győzött a Bacardi rum és a Movistar előtt. Az észak-amerikai eredmények a 2004-es globális listához hasonlítanak: első az Apple, második a Google, harmadik a Starbucks, negyedik a Target áruházlánc, ötödik a hétszeres Tour de France-győztes kerékpáros, Lance Armstrong. A Brandchannel listája más hasonló szavazásokkal ellentétben nem veszi figyelembe egy-egy márka nehezen megbecsülhető piaci értékét, az utóbbi listákat évek óta a Coca-Cola vezeti.

Beperli a Google-t az Egyesült Államok Az Egyesült Államok kormánya bírósági úton akarja rákényszeríteni a Google-t, hogy keresőprogramjából adatokat bocsásson rendelkezésére, de a vállalat elzárkózik ettől. A kormányzat az 1998-ban kelt Child Online Protect Act gyermekvédelmi jogszabályra hivatkozva fordult bírósághoz. A jogszabály - amely tiltja, hogy nyílt szexuális tartalmak kerüljenek fel az internetre, hacsak nincsenek elzárva a kiskorúaktól - az American Cicvil Liberties Union jogvédő szervezet szerint sérti a szólásszabadság jogát, amelyet az amerikai alkotmány első kiegészítése garantál. Az ACLU bíróság előtt támadta meg a törvényt, és ehhez az eljáráshoz kérte az amerikai kormányzat, hogy a keresőprogramokat működtető legnagyobb vállalatok - az AOL, a Yahoo!, a Google és a Microsoft - adatok szolgáltatásával segítsék a vita eldöntését. A Microsoft, a Yahoo! és az AOL úgy döntött, teljesíti a kérést, a Google azonban elzárkózik ettől, mert "túlzottan széles körűnek, a vállalati titkok megtartását veszélyeztetőnek, túlságosan megterhelőnek, homályosnak és zaklató szándékúnak" tartja a megkeresést.

Virtuális ingatlanvagyon Egy kínai származású német tanárnő, Anshe Chung ragadta magához a legnagyobb ingatlanvagyont a Second Life című online szerepjátékban - adta hírül az Index a Spiegel nyomán. A Hessen tartományában élő nő két éve tízdolláros beugróval kezdett, mára pedig csaknem 200 ezer dolláros vagyonra tett szert virtuális építési telkek adásvételéből: a Second Life játékosai kerteket, palotákat és űrállomásokat építenek a telkein, és több mint ötszáz játékos bérleti díjat fizet az AnsheChung.com-nak, mivel nem a sajátjuk az általuk gondozott terület. A bérleti díjat játékpénzben kell rendezni, amihez a játékosok amerikai dollárt beváltva juthatnak, az ingatlantulajdonos pedig a játékhoz tartozó online tőzsdén valódi pénzre cserélheti a fiktív valutát. A játék üzemeltetőinek havi 25 ezer dollár ingatlanadót fizet a jól menő vállalkozás.

Szonda indult a PlÚtóhoz Több halasztás után múlt csütörtök este a floridai Cape Canaveralről sikeresen fellőtték a New Horizons űrszondát, melynek feladata a Plútó és környéke tanulmányozása lesz - adta hírül az Index a CNN nyomán. Ez az első szonda, amelyik a Naprendszer legtávolabbi bolygóját vette célba, és számos különleges technológiai újítás, például egy nukleáris, plutónium alapú üzemanyagcella segíti 10 évig tartó, 6,4 milliárd kilométeres útját. A zongora nagyságú, 454 kilogrammos, hét tudományos műszerrel felszerelt New Horizons a leggyorsabb ember alkotta szerkezet: a kilövés után 58 ezer kilométeres óránkénti sebességgel távolodott a bolygótól, útja során egészen 75 ezer kilométer per órás sebességig gyorsul, tehát ti-zenötször gyorsabb lesz, mint egy kilőtt golyó. Végsebességét egy évvel a kilövés után, a Jupiter mellett éri el a szonda, kihasználva a gázbolygó gravitációs mezejét. A New Horizons küld majd először részletes képeket a Naprendszer utolsó bolygójáról és annak holdjairól, de feladata lesz a külső Naprendszer, a Kuiper-öv részletesebb feltérképezése is. A tervek szerint 2015 júliusában érkezik a Plútóhoz a szonda, és segítségével a csillagászok öt hónapon át tanulmányozhatják majd a "jeges törpét".

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.