cyberhírek

  • Narancs
  • 2006. április 6.

Tudomány

cyberhírek

Választás A svájci Bülachban a hét végén tartott választások során első alkalommal lehetett tetszés szerint a szavazófülkében, az interneten és SMS-ben szavazni. Az össz-svájci e-szavazás premierjét 2004-ben, Genfben tartották.

Földönkívüliek Húsz éven belül üzennek nekünk az űrből értelmes lények - véli dr. Steh Shostak, a Földönkívüli Intelligenciát Kutató Intézet (SETI) vezető asztronómusa. A SETI 350 teleszkópot telepít, hogy meghallhassa az ufók üzenetét.

Brazil Hazája focicsapatának címeres mezét viszi magával az űrbe a brazil Marcos Pontes, aki az orosz Pavel Vinogradov és az amerikai Jeff Williams társaságában Brazília első űrhajósaként indult a Nemzetközi Ûrállomásra egy Szojuz fedélzetén.

Evolúció Etióp régészek olyan ősi koponyát találtak, amelyről úgy vélik, a Homo erectus és a Homo sapiens közötti hiányzó kapcsolat bizonyítéka lehet. A két darabra tört koponyát az Etiópia északkeleti részén fekvő Gawisban találták, 250-500 ezer éves lehet.

Roaming Az Európai Bizottság olyan szabálytervezetet készít elő, amely jövőre 40 százalékkal csökkentené a külföldön tartózkodók mobilhasználati díjait, az úgynevezett barangolási felárakat. A beérkező hívásokért a hívást fogadónak felszámított díjat meg is kellene szüntetni a tervezet szerint.

Biozsír Amerikai tudósok génmanipulációval olyan disznókat tenyésztettek ki, amelyek szervezete a szívre rendkívül jótékony hatású, omega-3 zsírsavat termel. A természetes táplálékok közül bizonyos halfajták tartalmaznak ilyen zsírokat.

Kisbolygók 2007 júliusában indul a NASA Dawn nevű szondája a Naprendszer két legnagyobb kisbolygója, a Ceres és a Vesta felé. A Ceres és a Vesta a Mars és a Jupiter közötti övezetben kering a Nap körül.

Legális filmletöltés A nagy hollywoodi stúdiók ettől a héttől kezdve online is elérhetővé teszik jelentősebb filmjeiket. Az Oscar-díjas Túl a barátságon (Brokeback Mountain) és a King Kong lesz az első két nagyobb alkotás, melyet a fizetést követően legálisan a számítógépekre tölthetünk - adta hírül az Index a BBC nyomán. A Movielink (movielink.com) oldalán egyelőre a fizetés után csak a számítógépen - vagy a géphez kötött tévén - nézhetjük meg a filmeket: a tárolás és az adathordozóra való kiírás nem engedélyezett. A jövőben a Warner, a Universal, a Sony, a Paramount, a Twentieth Century Fox és az MGM kínálja az oldalon néhány újabb és régebbi moziját. A szolgáltatás egyelőre csak amerikai felhasználók számára elérhető. Egy másik bejelentés szerint a Sony és a Lionsgate a CinemaNow-n (cinemanow.com) kínálja majd online filmjeit.

Kampókéz-díj a Google-nak A brazíliai Curitibában adták át jelképesen a világ első számú keresőjének a Kampókéz-díjat, amelyet a Google mellett megkapott az amerikai, a kanadai, az ausztrál és az új-zélandi kormány is. A Google ezúttal egy online genetikai adatbázis terveivel húzta fel a magánszféra szentségén őrködő szervezeteket. A citromdíjat átadó szervezet szerint a kereső biokalózkodást végez, amikor az amerikai Craig Venter génkutatóval együttműködve egyetlen online kereshető adatbázisba igyekszik összegyűjteni a világ összes génjét. A biokalózkodás (biopiracy) a civil szervezetek meghatározásában magában foglalja az emberi gének vagy akár a növényi magvak begyűjtését is. "Manapság a biokalózkodást leginkább nagyvállalatok, tudományos intézetek és kormányok végzik, amelyek szellemi tulajdonuknak tartják a genetikai erőforrásokat" - írja szájtján a koalíció, amely három szervezet, a perui Bennszülött Népek Biodiverzitás-hálózata, illetve egy Fülöp-szigeteki és egy kanadai csoport együttműködéséből született 1995-ben. A koalíció a 2006-os feketelistára felvette az amerikai kormányt is: az indoklás szerint az USA követte el a leggyalázatosabb biokalóz-cselekedetet, mert 2004-ben megtiltotta az iraki földműveseknek egyes őshonos vetőmagok újraültetését, és ezzel megnyitotta a kaput a multinacionális vetőmag-kereskedelem előtt. Díjat kapott a nem csírázó burgonyát kifejlesztő Syngenta és "a periodikus rendszer harmadát érintő" szabadalmat levédető amerikai Nanosys is.

SpaceShipTwo A Richard Branson tulajdonában lévő Virgin-csoport valósítja meg először a világon a polgári űrrepülést, a tervek szerint 2008-ban - írta az Index a Reuters nyomán. A Virgin Galacticnál 200 ezer dollárba, azaz kevesebb mint 50 millió forintba kerül majd egy űrutazás; eddig 150 cég jelezte részvételi szándékát, és 13,1 millió dollárt már be is fizettek előlegként. Branson szerint márciusig 45 ezer ember érdeklődött az utazás iránt. A Virgin űrrepülőjét abból a SpaceShipOne-ból fejlesztik ki, amelyik 2004-ben megnyerte az Ansari X díjat és a vele járó 10 millió dollárt. Ez volt az első magántőké-ből épült gép, amelyiknek sikerült embert juttatnia a világűrbe, méghozzá két héten belül kétszer. A Virgin öt SpaceShipTwo modellt épít, ezek az eredeti verziónak a nagyobb változatai. Az utasok 15 percet töltenek majd a világűrben, ebből 5 percet a súlytalanság állapotában. Branson azt tervezi, hogy az első járaton gyerekeit és 91 éves apját is felviszi, és legalább 50 ezer embert utaztat az első tíz évben.

Miniatűr holdak Újabb Szaturnusz-holdakat talált a Cassini űrszonda: az újonnan felfedezett miniholdak átmérője körülbelül 100 méter, vagyis akkorák, mint egy futballpálya hossza - közölte a NASA. A csillagászok szerint a Szaturnusz gyűrűiben mintegy tízmillió kishold rejtőzik. A Szaturnusz a Naprendszer második legnagyobb bolygója, holdjait a nagyobbik, külső A gyűrűn fedezték fel. A bolygónak nagyjából 100 ezer gyűrűje van, de az ábrázolásokon általában csak a két nagyot, az A-t és a B-t mutatják. Az amerikai-európai ikerszonda, a Cassini-Huygens 2004. július 1-jén fordult a Szaturnusz-rendszer felé, és akkor készültek a miniholdakat mutató felvételek. Az ESA Huygens nevű szondája 2005 januárjában az óriásbolygó Titan nevű holdjára ereszkedett le.

Figyelmébe ajánljuk

K...va nagy következményei lesznek

  • narancs.hu

Nem engedték be a Tisza Párt szakértőit és Magyar Péter pártelnököt egy miskolci gyermekvédelmi otthonba, ám a szóváltásról készült felvétel seperc kint volt a Magyar Nemzet oldalán. 

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.

„Itt nyugszik fiam, Marcel”

A holokauszt minden tizedik áldozata magyar volt. Köztük azok is, akiket a kevéssé közismert északnémet lágerrendszerben, a Neuengammében pusztítottak el. Miért fontos az emlékezés, és hogyan fest annak kultúrája? Mit tehetünk érte, mi a személyes felelősségünk benne? Hamburgban és a környező városokban kerestem a válaszokat.