cyberhírek

  • .
  • 2007. május 17.

Tudomány

cyberhírek

ÛRCSIGÁK Egy személyzet nélküli Szojuz űrhajó 2,5 tonna ellátmányt és 50 csigát szállít a Nemzetközi Ûrállomásra. Az állatokon azt vizsgálják majd, hogy miként regenerálódnak a szövetek a súlytalanságban.

ÛRTELESZKÓP Az amerikai űrhivatal, a NASA részleteket közölt honlapján a Hubble űrtávcsövet felváltó szerkezetről. A James Webb űrteleszkóp háromszor akkora lesz, mint az elődje, és a mélyűr távolabbi pontjairól is képes lesz felvételeket készíteni.

KLÍMAVÁLTOZÁS A NASA Goddard Institute munkatársai szerint az Egyesült Államok keleti partvidékének átlaghőmérséklete nagyobb mértékben emelkedik, mint azt az ENSZ klímaváltozással foglalkozó kormányközi bizottsága becsülte.

KIRÁLYSÍR Megtalálták Nagy Heródes király sírját Jeruzsálemtől hét kilométerre délre, a Júdeai-sivatagban - jelentette be a jeruzsálemi Héber Egyetem. Az izraeli archeológusok 35 éve kutatnak a bibliai király sírja után.

PRÓBAPEREK Többek között Thaiföld kormánya, az angol futballszövetség, az NBC Universal és a Viacom is pert indított a legnépszerűbb online videomegosztó szolgáltatás, a Google által a közelmúltban felvásárolt YouTube ellen szerzői jogi alapon.

EREKCIÓ A brazíliai vándorpók mérge hússzor erősebb a fekete özvegyénél, viszont ha nem hal bele az ember, órákig tartó merevedése lesz tőle. Amerikai kutatóknak sikerült azonosítaniuk a természetes potencianövelőként működő vegyületet.

TECHNOLÓGIAVÁLTÁS A legnagyobb brit elektronikai áruházlánc leveszi a polcról a kazettákat és a kazettás magnókat. A hatvanas években bemutatott eszközt végül nem a CD, hanem az mp3-lejátszó ölte meg.

Netbox és wifi az európai cigányságnak Százdolláros laptop helyett 80 eurós felújított PC-t és drót nélküli internet-hozzáférést kínál a tízmilliós európai cigányságnak a Login Initiative (logininitiative.eu) elnevezésű kezdeményezés - adta hírül az Index. A digitális szakadékot temető projekt ötletgazdája Nyírő András, a Ringier regionális újmédia-igazgatója, az Internetto és az Index alapító főszerkesztője. Nyírő elképzelését az USA első számú netguruja, Nicholas Negroponte százdolláros laptop néven futó kezdeményezése inspirálta, melynek célja egy olcsó, gyermekek által is használható számítógép tömeges elterjesztése a fejlődő országokban. Magyarországon főleg a romák digitális ellátatlansága aggasztó: miközben az összes háztartás 38 százaléka már rendelkezik számítógéppel, a roma lakosság esetében ez csupán 13 százalék. A cigányságon belül szinte egyáltalán nincsen számítógépe és internet-hozzáférése a vidéki, iskolázatlan rétegnek. A Login Initiative április 18-án mutatkozott be az Európai Roma Fórumon, Brüsszelben. Az elképzelés fő támogatója Lévai Katalin, az Európai Parlament jogi bizottságának tagja, az EP szocialista frakciójának romaügyi szóvivője. Nyírő piaci alapon kívánja működtetni a projektet, ezért olyan informatikai cégeket keresett az e célra létrejött konzorciumba, amelyek meghódítatlan piacot látnak a tízmilliós európai és hatszázezres magyar cigányságban. A konzorcium felújított számítógépeket kínál fair trade alapon, a használt hardver minőségét a Netbox brand garantálja. A Netbox a nyílt forráskódú Linux operációs rendszer Ubuntu nevű disztribúcióját futtatja, és drót nélküli wifi internetcsatlakozással van ellátva. Az operációs rendszert könnyen használható felhasználói felülettel és saját Netbox böngészővel látták el, és egy olyan Netbox portál is készült hozzá, amelyet számítástechnikai alapok nélkül is könnyen használhatónak terveztek. A Login Initiative próbaüzeme Magyarországon a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Tomor falu cigány közösségében indult májusban a RomSom Alapítvány (www.romsom.hu) közreműködésével. A közösségi házból elosztott wifis internet-hozzáférés már az egész faluban lefedettséget biztosít, és tíz Netbox is gazdára talált a lakosok között.

Forgó felhőkarcoló Dubaiban Az alakját dinamikusan változtatni képes felhőkarcolót tervezett egy izraeli-olasz építész, David Fischer, amely a Nap és a szél erejét hasznosítva több energiát termel majd, mint amennyit felhasznál - adta hírül az [origo]. Az első öko-felhőkarcoló egy új építészeti irányzat, az úgynevezett dinamikus építészet terméke. A 68 szintes épület 313 méter magas lesz, és lakások mellett irodáknak és egy hatcsillagos hotelnek ad majd otthont. Egy különleges mechanizmusnak köszönhetően minden egyes szint elforgatható lesz tetszés szerinti irányba. A teljes fordulatot egy emelet mintegy 90 perc alatt teszi majd meg. Szerkezeti sajátosságainak köszönhetően földrengés esetén a toronyház a hagyományos technológiával épült felhőkarcolóknál nagyobb terhelést visel el. Az energiaellátásról napelemek és szélturbinák gondoskodnak, amelyek évente egymillió-kétszázezer kilowattóra áramot termelnek, amivel akár öt azonos méretű épület igényeit is képesek kielégíteni. Fisher még sohasem tervezett magas épületet, ezért a projektben részt vesz Leslie Robertson is, aki többek között a 2001. szeptember 11-én lerombolt World Trade Center ikertornyainak szerkezetét is tervezte.

Gigantikus szupernóva Hatalmas, minden eddiginél fényesebb szupernóvát figyeltek meg a NASA csillagászai. Szupernóvák általában akkor keletkeznek, amikor a csillagok életük utolsó szakaszába érnek, és kifogynak a nukleáris üzemanyagból. A csillag magja öszszeroppan és neutroncsillaggá vagy fekete lyukká alakul át, nehéz elemeket szórva a csillagrendszerbe. Az SN 2006gy névre keresztelt szupernóva-robbanás a Földtől 240 millió fényévnyire, az NGC 1260 galaxisban következett be. Az eddig észlelt csillagrobbanások közül ez a legnagyobb: a csillag felületéről egységnyi idő alatt kisugárzott energia ötvenmilliárdszor több, mint amennyit a Nap sugároz ki, tömege pedig a Nap tömegének a százötvenszerese volt. A távoli múltban történt robbanást a NASA a Chandra röntgencsillagászati műholddal, illetve a hawaii Keck és a kaliforniai Mount Hamiltonon található Lick obszervatórium teleszkópjaival figyelte meg. A felrobbant csillag feltehetően hasonlít a Tejútrendszerben, a Földtől 7500 fényévnyire található Eta Carinára, amelynek a tömege becslések szerint száz-százhússzorosa a Napénak. A Tejútrendszerben több mint négyszáz éve nem figyeltek meg szupernóvát, de ha az Eta Carina felrobbanna, az lenne a legújabb kori civilizáció történelmének legnagyobb csillaglátványossága.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.