cyberhírek

  • .
  • 2010. január 21.

Tudomány

SMS-segély A Vöröskereszt az USA-ban elérhető adományvonalán néhány nap alatt 5 millió dollárt, azaz majdnem egymilliárd forintot gyűjtött össze a földrengés sújtotta Haiti megsegítésére emelt díjas SMS-ben. Az adományok gyors összegyűjtésében valószínűleg annak is szerepe volt, hogy a Vöröskereszt Twitteren és a Facebookon is kampányolt a bajba jutott ország érdekében. Jegesmedveszar A Spitzbergákon élő jegesmedvék ürülékének vizsgálata lendítheti tovább a meticillinnel szemben ellenálló baktériumok kifejlődésével kapcsolatos kutatásokat, miután az ott élő jegesmedvék ürülékében a kutatók alig találták nyomát az antibiotikummal szemben ellenálló mikrobáknak. Kártevőirtás Negyvenkét tonna méreggel készül lebombázni egy szigetet az ausztrál kormány, miután 5 madárfaj teljes kiirtásáért és a helyi lakosság életkörülményeinek ellehetetlenítéséért teszik felelőssé az ott elszaporodott patkányokat.
Ez nem az első ilyen akció, de a Lord Howe szigeti kártevőirtás lesz az eddigi legnagyobb.

Társkeresés Egy brit közgazdász kiszámolta, mennyi az esély arra, hogy az ember véletlenül összefut a számára tökéletes partnerrel. A földön kívüli civilizációk számának becslésére kitalált Drake-egyenleten alapuló számítás szerint erre 0,0000034 százalék az esély, vagyis nem hibáztathatják magukat, akiknek nem sikerül.

DNS-rabló Félig állatként, félig növényként viselkedik, az elfogyasztott élőlények DNS-ét beépíti saját magába, és így új képességekre tesz szert. Amerikai kutatók szerint az Észak-Amerikában élő zöld tengeri csiga a legkülönlegesebb élőlény a Földön: állat, de egyben növényként is viselkedik, és képes DNS-t rabolni a táplálékául szolgáló algákból.

Ûrsiklóárverés A NASA 2010 végére tervezi az űrsilók nyugdíjazását, ezzel az 1981 óta üzemelő flotta végleg befejezi működését. A megmaradt űrrepülőgépeket elárverezik, és kiállítási tárgyakként helyezik el őket az Egyesült Államok különböző pontjain. Az amerikai űrügynökség most a korábban tervezett 42 millióról 28,8 millió dollárra csökkentette a relikviák árát a vártnál alacsonyabb érdeklődés miatt. A Discoveryt a Smithsonian Intézetben működő Air and Space Museum kapja meg, míg a többi űrrepülőt, köztük az űrben soha nem járt Enterprise nevű prototípust a legmagasabb ajánlatot tévők vihetik el.

Robotszobalány Takarít, mosógépet kezel és még a mikrohullámú sütővel is könnyedén elboldogul dél-koreai tudósok legújabb fejlesztése, a sétáló robotszobalány. A Mahru-Z fantázianevű emberszabású robot nemcsak mozgatható fejjel, valamint karokkal, lábakkal és ujjakkal rendelkezik, de háromdimenziós látásának köszönhetően felismeri és el is végzi a szükséges házimunkákat - számolt be a kutatók legújabb fejlesztéséről a helyi média. "Mahru-Z legnagyobb különlegessége abban a képességében rejlik, hogy észreveszi a tárgyakat, és felismeri, milyen feladatokat kell elvégezni, majd végre is hajtja őket" - mondta a Koreai Tudományos és Technológiai Intézet kognitív robotokkal foglalkozó részlegének vezetője. "Felismeri az embereket, tudja használni a mikrohullámú sütőt, a mosógépet, a kenyérpirítót, valamint meg tud fogni szendvicseket, bögréket és minden egyebet, amit tárgyként érzékel" - tettehozzá a szakember. A két év alatt kifejlesztett robot kereskedelmi forgalomban még nem kapható.

Olvad az Antarktisz Az egész nyugat-antarktiszi jégtakaró szempontjából kulcsfontosságú a Pine Island-gleccser sorsa, és a legfrissebb kutatási eredmények nem kecsegtetnek semmi jóval. A jégtömeg olvadása felgyorsult, a folyamat megállíthatatlan brit kutatók szerint. A Pine Island gleccser százötven kilométeren át kanyarog az Antarktisz jégmezején, és az Amundsen-tengerbe lóg bele. 2004-ben műholdas megfigyelésekből kiderült, hogy a jégréteg vékonyodik, és 25 százalékkal gyorsabban olvad, mint 30 évvel ezelőtt. Most elkészült az első háromdimenziós modell a gleccserről, amelyből a kutatók arra következtettek, hogy a jégréteg alá beáramlómelegebb víz alulról fejt ki olvasztó hatást. A számítógépes modellek szerint a gleccser száz éven belül elveszíti a tömege felét, ami körülbelül 24 centiméteres tengerszint-emelkedést okoz globálisan.

Az évtized szava A Google tulajdonnévből képzett guglizni (to google) igét választotta amerikai nyelvészek egy csoportja az évtized szavának. Az internetes információgyűjtés szinonimájává vált kifejezést a világon szinte mindenki ismeri és használja - indokolta a választást az Amerikai Dialektus Társaság (ADS). Az évtized további legfontosabb szavai között szerepel a 9/11, amely a New York-i Világkereskedelmi Központ elleni terrortámadás dátuma; a Facebook, a világ legnépszerűbb közösségi portálja; a blog, a világhálón vezetett napló; a géppel írott szövegekre utaló text kifejezés, valamint a vezeték nélküli internetkapcsolat, a Wi-Fi, illetve a terrorizmus elleni háború, a war on terror.

A tavalyi ranglistát a Twitter mikroblog-szolgáltatás rövid, legfeljebb 160 karakteres üzeneteire utaló tweet vezeti. Az év szavának címére jelölt kifejezések között szerepelt még a H1N1 és a Drakula-tüsszentés, ez utóbbi az alsó karra vagy a könyökhajlatba való tüsszentést jelenti, és az egészségügyben dolgozóknak, illetve a diákoknak is előszeretettel oktatják mint a vírusterjedés visszaszorításának hatékony módszerét.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.