Energiaínség A világ energiaigénye 2050-re megháromszorozódik a 2000. évihez képest, de még mindig hiányzik a megoldás, amely feloldaná a kereslet és a kínálat közti különbséget - derült ki a Shell most bemutatott energia-forgatókönyvéből.
Múmia Több millió állat, főleg kutya és sakál maradványait találták meg régészek az egyiptomi sivatag homokja alatt húzódó katakombák feltárása során Szakkarában. A tetemek többsége néhány órás vagy néhány napos kölyök volt, amikor feláldozták és mumifikálták.
Cenzúra A Facebook segítségével korábban több arab államban is szerveztek tüntetéseket és demonstrációkat, most azonban a szájt eltávolított egy olyan oldalt, amelyen újabb Izrael elleni palesztin felkelést szerveztek a felhasználók.
Sugárzás A japán fukusimai atomerőmű balesetéből származó radioaktív jód rendkívül kis mértékben ugyan, de kimutathatóvá vált Európában és Magyarországon is, ám ennek sugárvédelmi, egészségügyi következménye nincsen. (Bővebben lásd Elszigetelt eset? c. cikkünket a 22. oldalon.)
Klímaváltozás Bár a Déli-sarkon mindössze két virágzó növény terem meg, az egyik, az antarktiszi sédbúza az elmúlt ötven évben terjeszkedést mutatott a klímaváltozás következtében - mutatták ki ausztrál és brit kutatók.
Relikvia A holt-tengeri tekercsek óta a legnagyobb felfedezés lehet a kereszténység kialakulásának kutatásában az a hetven, vékony ólomlapokból álló könyv, amelyet Jordániábantalált egy pásztoregy barlangban. A kódexek egyenként 5-15 oldalból állnak, a hitelkártya méretű lapokat ólomgyűrűk fogják össze. Nagy részük le van pecsételve, a többin óhéber nyelvű szövegek, szimbólumok és ábrák láthatók. Az első kormeghatározási eredmények szerint a lelet az első századból származik. A barlang, ahonnan előkerültek a könyvek, ismert volt arról, hogy Jeruzsálem eleste után a menekülő keresztények többször meghúzódtak benne. Ha a lelet valódi, a legkorábbi, a kereszténységgel kapcsolatos dokumentum lehet.
Gravitációs térkép Gravitációs térképet készített az európai Goce kutatóműhold mérései alapján egy tudóscsoport. A gravitáció erőssége ugyanis csekély mértékben változik a Föld különböző pontjain - a térképen a sárga területeken a legerősebb a gravitációs erő, a kék színűeken a leggyengébb. A gravitáció feltérképezése segít megérteni annak mibenlétét és a hatásokat, melyeket a Földön okoz. Az egyik legfontosabb felfedezés az lehet, hogyan mozognak az óceánok, és hogyan osztják szét a Napból érkező meleget.
Mobiltilalom Kitiltja a brit kormány a mobiltelefonokat az iskolai tantermekből, tekintettel a mobilokkal elkövetett mind gyakoribb visszaélésekre. Az oktatásügyi miniszter azért rendelte el a következő tanévtől érvényesítendő tilalmat, mivel a diákok egyre gyakrabban fegyverként használják mobiljukat, vagyis kifejezetten azért vernek meg vagy hoznak megalázó helyzetbe diáktársakat vagy éppen tanárokat, hogy ezt a mobiljukkal lefilmezzék, és a felvételt feltegyék az internetre. Felmérések szerint a brit iskolások 40 százaléka szenvedett már el ilyen jellegű lelki terrort.
Sugárszennyezés Osztrák kutatók számításai szerint a sérült fukusimai atomerőmű az 1986-os csernobili katasztrófa után mért szintekhez hasonló nagyságrendű radioaktív jódot és céziumot bocsát ki. A titkos atomkísérletek felderítéséhez használt sugárdetektor-hálózat segítségével kimutatták, hogy a napi szinten kikerülő jód-131 73 százaléka az 1986-os baleset után észleltnek, a cézium-137 napi kibocsátása pedig 60 százalék környékén mozog. A francia sugárvédelmi és nukleáris biztonsági intézet ugyanakkor azt a becslést közölte, hogy a radioaktív szivárgás a március 11-i földrengés és szökőár által megbénított Fukusima-1 komplexumból körülbelül tizede a csernobilinak, a világ eddigi legsúlyosabb atomszerencsétlenségének. A japán kormány hétfőn bejelentette, hogy mintegy 11 500 tonnányi sugárszennyezett vizet készülnek a tengerbe önteni a fukusimai erőműnél, mert nincs más választásuk. Eközben Hongkongban gyorsított eljárásban adják ki a vízumokat multicégek Japánból távozó vezetőinek.
Geminoid Élő emberekről mintázott robotokat épít egy japán tudós. A geminoid a geminus, azaz iker és az android, azaz emberszerű összevonásából képzett elnevezés, a robotok szinte teljesen élethűen képesek utánozni az embereket. Isiguro Hirosi, az Oszakai Egyetem Intelligens Robot Laboratóriumának vezetője a saját Geminoid HI-1 nevű android ikertestvérének megalkotása révén vált ismertté, azóta másokról is mintázott geminoidokat - a képen a dán Henrik Scharfe mesterségesintelligencia-kutató és robotmásolata látható. A kutatás során azt is vizsgálják, hogyan viselkedik az ember egy teljesen emberszerű szerkezettel szemben.