Előadás-kritika: Rajta ne múljon (Bod Péter Ákos: Gazdaságpolitika)

  • Eörsi Sarolta
  • 2005. február 17.

Tudomány

Előadó és óra egyaránt régi bútordarab, évente több százan vizsgáznak belőle (nála). Érhet-e meglepetés bennünket?

Elõadó és óra egyaránt régi bútordarab, évente több százan vizsgáznak belõle (nála). Érhet-e meglepetés bennünket?

Érhetne, de aztán mégse. Legfeljebb annyi, hogy minden olyan pofonegyszerû, szinte ismeretterjesztõ jellegû. A gazdaságpolitika tökéletesen átlátható modellekre épül, persze különbözõ felfogások szerint. Az egyik egy angolszász eredetû felfogás, amely hangsúlyozottan a makroökonómiai körforgás szerves részeként kezeli az államot. Azaz a háztartások, a vállalatok, a bankok, illetve az állam, amely ezeket megadóztatja, illetve támogatja ("akár a bankok jövedelmét is, ami különös, de volt rá példa"), voltaképp egyenrangú szereplõk a gazdaság színpadán. Csupán illusztrációképpen felkerül a táblára néhány elemzõi alapábra, megfelelõ angol kezdõbetûs paraméterekkel (C mint fogyasztás, I mint beruházás), továbbá, ha valaki nem tudná, a fiskális politikát kitevõ állami vagyon és adóbevétel különbsége szokta az államháztartási hiányt eredményezni, merthogy "ez a két mutató általában nem egyezik meg".

Egy másik, úgynevezett irányítási modell a "makroügyek" helyett az állam mint irányító szervezet tevékenységét tartja érdekesnek. Volt miniszterünk és jegybankelnökünk inkább ezt a felfogást pártolja a makroökonómiaival szemben, már csak azért is, mert az államon a nemzeti összjövedelem legkevesebb fele keresztülfolyik. Fontos kérdés még, hogy egy ország mennyire korporatív, azaz mennyire erõs a szakszervezeti bázis (Magyarország nem korporatív, hanem unitárius, de nem ám vallási értelemben), megtanuljuk a korporáció szó etimológiáját, aztán gyorsan átsiklunk az államapparátusi modellre. A gazdaságpolitikában

a miniszter van "felül",

igaz, õt meg a kormánypártok irányítják. "Az ellenzéktõl egyáltalán nem függ a miniszter, azokkal akár jóban is lehet." A pártok viszont a választóktól függnek, azok életét pedig az államapparátus irányítja. A harmadik elméletrõl, a politikai felfogásról nem sokat tudunk meg - hála a professzor óvatos szûkszavúságának.

Ezt követõen áttérünk egy "szabadon választott" konkrét gazdaságpolitikai problémára, a minimálbér megállapítására, és ennek következményeit elemezzük a különbözõ diszciplínák segítségével. Kiderül, hogy az õ minisztersége idején ("tíz-egynéhány éve én voltam a felelõs a strukturális politikáért, bár az akkor még nem volt kidolgozva, mert egy mély gazdasági válság közepén kellett kormányozni") a munkaadók javára állapították meg a minimálbért (a pontos összegre nem emlékszik, de az õ fizetése 65 ezer forint volt), a 2000-ben bekövetkezett minimálbér-emeléskor viszont az Orbán-kormány még a szakszervezeteknél is többet ajánlott. Az emelés következménye lehet béreltolódás, vagyis ha a minimálbér megnõ, akkor a többi bérnek is növekednie kell, aminek könnyen

elbocsátási hullám

lehet a vége. Már csak ezért sem biztos, hogy a minimálbér-emelés ösztönzõ hatással van a munkaerõpiacra, noha politikailag persze igen hálás lépés. A makroökonómus ezzel szemben az éves várható bérnövekedés, a költségvetési vagy a külkereskedelmi hatások mérlegelésére koncentrál a bérstruktúra helyett. Hát így vagyunk. Az elõadó elsüt még egy anekdotát, miszerint egyszer így kezdte a beszédét egy vállalati körben: "Nekem nem kell bemutatkoznom, ismernek önök engem, mint a rossz pénzt", köszönjük szépen.

Látnivaló, hogy a mester oktatóként is képzett. Az elõadás a vég-letekig bejáratott (centire ki van számolva, mi fér bele 75 percbe), mégis aktualizált, tele van személyes kormányzati tapasztalatok (mûhelytitkok?) felcsillantásával, ugyanakkor direkt politikai állásfoglalás egyszer sem hangzik el. Igaz, talán épp ettõl válik érdektelenné a közgazdászjelöltek számára - vagy ezeknek a mai hallgatóknak semmi sem lehet elég érdekes? Akárhogy is, a teremben ülõ több száz diák nagy többsége egyáltalán nem jegyzetel, helyette hangos zsibongás, celofánzörgés, turbékolás kíséri az órát, épp hogy a papírrepülõ hiányzik. Bod Péter Ákos ezen sem botránkozik meg, bizonyára megszokta, az elõadás amúgy sem kötelezõ mûfaj. ' megteszi, amit kell: szabatosan kommentálja az írásvetítõn látható óravázlatot, ami már úgyis megvan nekik.

Eörsi Sarolta

Budapesti Corvinus Egyetem, Fõvám tér 8., fszt. 1-es elõadó, szerda 11-12.15

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.