Egy régi új dili: a snüssz

Foghegyről

Tudomány

Mindenekelőtt kamaszok, illetve fiatal felnőttek körében terjed Magyarországon is a skandináv eredetű dohányfogyasztási szokás. A snüssz használata a tapasztalatok és a vizsgálatok szerint korántsem kockázatmentes.

Bár a dohányfélék fogyasztásának továbbra is a legelterjedtebb – és alighanem legkártékonyabb – formája a forró füstölés (cigaretta, szivar, pipa), amit e rangsorban az elektromos hevítésű termékek (e-cigi, iqos, elf bar stb.) szorongatnak, a dohány hideg bevitelét sem ma kezdte az emberiség. Mifelénk is dívott a dohány szippantása (tubákolás, burnótozás), míg a dohányrágás (bagózás) laikusok által többnyire undorítónak értékelt szokása inkább a tengerentúlon terjedt el.

A füstmentes dohánytermékek egyik, manapság itthon is népszerűvé vált változata az ínyről felszívódó snüssz (eredetileg snus, svédesen ejtve sznüsz). Mindenekelőtt Svédországban és Norvégiában népszerű, de Észak-Amerikában és Észak-Afrikában is bőszen fogyasztják. Nem fermentált, hanem gőzzel pasztőrözött és szárított dohányból készül, amely nedvesítve kerül forgalomba, általában gusztusos kis fémdobozkákban. A pasztőrözés elpusztítja azokat a baktériumokat, amelyek működése nyomán rákkeltő nitrózaminok keletkeznek a dohányban. Akad barna gyurmára hasonlító snüssz: a nedvesített dohányőrleményből használója gyúr a fog fölé, az ínyre helyezhető kis barna gilisztákat. A nálunk is népszerűbb kiszerelésben a nedvesített dohányport vagy a már dohánymentes nikotinport kis zacskókba helyezik, és ezt kell az ínyre helyezni. Ez a fehér snüssz, amely azonban a belé kevert festékanyagtól simán lehet akár kék is.

A kis zacskók különbözhetnek egymástól erősség, azaz nikotintartalom alapján, meg persze abban, hogy milyen aromaanyag, esetleg édesítőszer kerül beléjük. Az egyik összetevő azonban szinte állandó: ez az élelmiszer-vegyészetben E500-ként ismert, savanyúságot szabályozó anyag, a szóda, avagy nátrium-karbonát, s azért keverik bele, mert növeli a nedves dohánymassza pH-ját, emiatt a nikotin is elérhetőbbé válik a szervezet számára, és gyorsul a felszívódása a nyálkahártyán keresztül. A szóda és a nikotin is égő, néha viszkető érzést okoz, amit továbbfokoz némely aromaanyag, például a mentol.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.