Hanyatlik az akadémiai szabadság Magyarországon

  • narancs.hu
  • 2023. március 18.

Tudomány

Különös eredményre jutott a Göteborgi Egyetem V-Dem Intézete és az Erlangen-nürnbergi Egyetem Politikatudományi Intézetének közös kutatása. A kutatók az Akadémiai Szabadság Index (AFI) projekt keretében 179 országban vizsgálták meg a tudományos szabadság helyzetét, majd arra jutottak, hogy 22 országban az egyetemek és a tudósok ma jóval kisebb szabadságot élveznek, mint tíz évvel ezelőtt – számol be a Magyar Hang.

A kutatók szerint ezek között demokratikus és autoriter berendezkedésű országok is találhatók, azonban ha a lakosságszámot nézzük, akkor megállapítható, hogy az akadémiai szabadság csökkenése a Föld lakosságának több mint 50 százalékát érinti, vagyis nagyjából 4 milliárd embert.

A tanulmány szerint

Kelet-Európában és Közép-Ázsiában az akadémiai szabadság hanyatlása egyértelműen az autoriter tendenciák erősödésével áll összefüggésben,

különösen Lengyelországban, Magyarországon, Oroszországban és Belaruszban.

A jelentés érdekessége, hogy a kutatók arra jutottak, az akadémiai szabadság hanyatlása nem feltétlenül korlátozódik az autoriter vezetésű országokra, hanem megfigyelhető a demokratikus országokban is.

Ezek közé tartozik az Egyesült Államok, ahol Mexikóhoz hasonlóan a politikusok kísérletet tettek arra, hogy a pénzügypolitikával és a kinevezésekkel kapcsolatos döntéseikkel fokozzák az ellenőrzést az egyetemek felett, ebben azonban sikereik változók voltak.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.