Csodák Palotája
XIII., Váci út 19.
Nyitva: kedd-péntek 9-17, szombat-vasárnap 10-18
Szombat délelőtt félórás sor fogad Közép-Európa első interaktív tudományos játszóháza előtt. A belépőjegy áráért (felnőtteknek 300, diákoknak 250 Ft) egy magántanár egy szűk félórát ha foglalkozik bukásra álló csemetékkel, itt meg egy hatalmas, ezer négyzetméteres hodályban játékos formában órákig bíbelődhetnek mindenféle jól álcázott taneszközzel, feleltetés nincs. A több mint száz különféle játék és kísérlet mindegyike kipróbálható, írásos magyarázattal és egyenpólós demonstrátorral van ellátva, túlnyomó részük majd egy hónapja működik is a gyerekek intenzív aknamunkája ellenére. Az impozáns szertárat az Eötvös Loránd Fizikai Társulat és a Rubik Nemzetközi Alapítvány által létrehozott Budapest Science Center Alapítvány működteti, és támogatja nagyszámú, terjedelmi okokból néven nem nevezett tekintélyes szervezet. Az állandó kiállítás évente négy-ötszázezer látogatóra számít, a tapasztalt zsúfoltság alapján nem is alaptalanul.
A fizika klasszikusai közül talán csak a magdeburgi féltekék hiányzanak, a vákuum erejével sikertelenül viaskodó két ló nyilván nem végtelen stressztűrő képessége miatt. Van viszont levegősugáron táncoló labda a Bernoulli-törvény és Bermuda-henger a felhajtóerő mibenlétének demonstrálására, homorú tükör térhatású képpel, fogaskerék és hologram. A bolygómozgást gumiszőnyegen gördülő, különböző súlyú gömbök segítségével modellezik, a hangfokuszálást - ami az ókori görögök óta az összeesküvők pusmogásának kihallgatására is használatos - pedig a terem két átellenes sarkában elhelyezett, egymásra irányított parabolaantenna vagy szén-dioxiddal töltött ballon segítségével lehet kipróbálni. A modern távközlést videótelefon és Internet-terminál reprezentálja, és a média boszorkánykonyhájába is bepillantást enged az a blue box rendszer, amiben a gyerekek egy kékre festett lépcsőn különféle kék ruhadarabok és álarc segítségével válhatnak láthatatlanná a tévéképernyőkön.
Nagy népszerűségnek örvend a holdjáró mellény, amely egy plafonra erősített rugó segítségével a földi gravitáció öthatodát semlegesíti, és a repülő szőnyeg, amely szerencsére nem repül, viszont légpárnás. A fakírágy az ezoterikus szekták kóklerségeinek korai felismerésére szocializálja a veszélyeztetett fiatalokat, az óriások szobájában pedig a kedves szülő újra átélheti, milyen az, ha beveri az asztal sarkába a fejét. Vannak még (a teljesség igénye nélkül) ingák, rugók, mágnesek, forgatható Pitagorasz-demó, szappanbuborék és építőkocka, Rubik-trükkök, sakkszámítógép, akvárium, terrárium és számítógépes ásványhatározó. Az egészen kicsik - például két és fél éves fiam - a tépőzáras falat élvezik legjobban, ahol a szadista hajlamú szülők végre egyszer jól falhoz kenhetik a törpét - ha van egy kis szerencséjük, úgy odaragad, hogy nyugodtan megihatnak egy sört a büfében, mire letornázza magát.
- bodoky -