Kiállítás - Kincs, ami nincs - Tutanhamon kincse

Tudomány

Vagyis hát persze, hogy van: az ifjan elhalálozott újbirodalmi fáraó legendás és pazar sírlelete túlnyomórészt ma is a kairói Egyiptomi Múzeum állandó kiállításának dísze, míg az együttes jó néhány becses darabja egy világjáró vándorkiállítás keretében jelenleg éppen San Franciscóban, a De Young Múzeumban állomásozik. Budapesten mindössze az 1922-től folytatólagosan feltárt uralkodói sír drágaságainak seregnyi másolatával találkozhat az egyiptológia eredményei iránt fogékony látogató. Pusztán replikákat szemlélhetünk tehát a VAM Design Center pincehelyiségeiben, ám igaz, a bayreuthi Semmel Concerts GmbH által életre hívott, s ugyancsak utazó kiállítás nem is ígért mást, mint Howard Carter világraszóló régészi diadalának rekonstrukcióját.

Vagyis hát persze, hogy van: az ifjan elhalálozott újbirodalmi fáraó legendás és pazar sírlelete túlnyomórészt ma is a kairói Egyiptomi Múzeum állandó kiállításának dísze, míg az együttes jó néhány becses darabja egy világjáró vándorkiállítás keretében jelenleg éppen San Franciscóban, a De Young Múzeumban állomásozik. Budapesten mindössze az 1922-től folytatólagosan feltárt uralkodói sír drágaságainak seregnyi másolatával találkozhat az egyiptológia eredményei iránt fogékony látogató. Pusztán replikákat szemlélhetünk tehát a VAM Design Center pincehelyiségeiben, ám igaz, a bayreuthi Semmel Concerts GmbH által életre hívott, s ugyancsak utazó kiállítás nem is ígért mást, mint Howard Carter világraszóló régészi diadalának rekonstrukcióját.

Elvárásainkat és igényeinket ilyesformán jó előre hozzáigazíthatjuk a kínálkozó, becsületesen limitált élményhez (ami a Leonardo da Vinci távollétében ugyanitt megtartott Da Vinci-kiállítás után már nem is eshet olyannyira a nehezünkre), s ítéletünket is illendő a tárlat rendezőinek vállalásához mérni. Mely vállalás mindazonáltal korántsem szerény: a sír eredeti állapotának megfelelő "térérzettel" kecsegtet, s a fáraók aranykorának láthatóvá tételével, vagyis többszörösen szemléletes ismeretterjesztéssel. S ez az ismeretterjesztő szándék nem is téveszt hatást, hiszen a sír három kamráját megidéző kiállítás bőségesen ellátja hasznos információkkal a jórészt serdülőkből álló látogató közönséget. Az egyiptomi történelem rövid summájának, az Újbirodalom tetőpontján regnáló XVIII. dinasztia ismertetésének, a monoteisztikus vallásreformjáról elhíresült Ehnaton érája (az éppen Tutanhamon uralkodásának idején lezárult ún. Amarna-kor) körvonalazásának szintúgy jut hely a termekben, akárcsak a sírleletből érzékletesen felsejlő hitvilágnak és halotti kultusznak, az uralkodói kötelmek és magánörömök megannyi rekvizitumának. S mindezzel párhuzamosan a múlt századi ásatás munkafázisai és héroszai, elsősorban természetesen a nehéz természetű Carter és az expedíciót pénzelő brit arisztokrata, a szerencsétlen halálával a "fáraó átkának" legendáját útjára indító Lord Carnarvon is elénk kerül.

Informatív (habár a származási helyek megjelölését olykor felettébb meglepő módon kérdőjellel lezáró) ismertető szövegek sora, szakszerű s egyúttal a gügyögést mellőzve is könnyed, fülhallgatós tárlatvezetés, s némi szolidan fantáziadús filmvetítés erősíti az oktató jelleget. Ám a kandi vendég mégis egykönnyen túlzottnak ítélheti az amúgy rendszerint váteszként tisztelt Süddeutsche Zeitung prospektusban kinyomtatott véleményét, miszerint: "a látogató egy interaktív 3 dimenziós filmben érzi magát. (...) Olyan élethű, hogy nem is gondolnánk, hogy replikákat látunk." Részint azért, mivel a kiállítás interaktivitása kimerül az említett fülhallgatós szöveg öntevékeny navigálásában, részint mert a német sajtóorgánum által oly lelkesen méltatott másolatok tekintélyes hányada - dacára a válogatottan értékes alapanyagoknak - bizony csalódást kelt. Így például a hosszú évszázadokra eltörölt emlékezetű fáraó nevezetes arany halotti maszkjának másolata, mely egyébiránt jószerével a kiállítás "arca", fájdalmasan sikerületlen, üres, s egyetlen röpke pillanatra sem megtévesztő munka, s épp így művinek és zavaróan vadonatújnak hat az aranylemezekkel borított uralkodói trónus háttámlájának ábrázolása, Tutanhamon és nővér-felesége, Anheszenamon párjelenete is.

Az utóbbi tárgy mindemellett a tárlat egy másik fogyatékára vagy legalább vitatható mozzanatára is rávilágít, s ez nem más, mint a problémátlanság látszata. A reprodukciókról oly ismerős idilli jelenetet, melyen Anheszenamon éppen férje vállát balzsamozza, a rendezők a királyi testvérpár meghitt kapcsolatának illusztrálására használják, jóllehet a kísérőszövegből itt is kiderülhet, hogy a műalkotás megrendelése Tutanhamon (akkor még persze Tutanhaton) trónra lépésének időpontjához kötődik, amikor a kisfiú még tízéves sem volt, s így házasságának intim jellege e helyütt mindössze művészi (s persze politikai) konstrukciónak tekinthető. Nyitott kérdések leginkább a fáraó halálának pertraktálása során tűnnek elénk, s az ezredévekkel megkésett nyomozás (mely a dokumentumcsatornákról már ismerős gyanúsítottakkal, Ay vezérrel és Horemhebbel számol) egy baleseti sérülés végzetes elfertőződésének valószínűsége mellett teszi le a garast. Ám Tutanhamon számítógéppel rekonstruált arcképét bemutatván már elmarad a nyilvánossá tett mérlegelés, noha a fejedelmi bőrszín vélelmezett árnyalatának kiválasztása az utókor döntése, arról a múmia vizsgálata nem szolgálhatott perdöntő bizonyítékkal. Mi döntünk tehát arról, hogy milyen is volt Tutanhamon, s úgy lehet, ez a felismerés nemcsak történelemelméleti információként válhatott volna hasznossá a rendhagyó történelemórán szertebarangoló tanuló ifjúság számára.

VAM Design Center, Bp. VI., Király u. 26. A kiállítás 2010. április 26-ig látogatható.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.