Kínaigyógyász-oktatás - Diploma előtt

  • Kovács Bálint
  • 2010. április 15.

Tudomány

Hagyományos kínai gyógyászatot fog oktatni szeptembertől a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kara (SE-ETK) - a hír bejárta a magyar sajtót. Ám a dékán nem fogalmaz ilyen egyértelműen: ha nem normalizálódik a jogi szabályozás, nem lesz képzés sem.
Hagyományos kínai gyógyászatot fog oktatni szeptembertől a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kara (SE-ETK) - a hír bejárta a magyar sajtót. Ám a dékán nem fogalmaz ilyen egyértelműen: ha nem normalizálódik a jogi szabályozás, nem lesz képzés sem.

Ahogy azt már korábban, részletesen tárgyaltuk (lásd Néha fűrész, néha kalapács, Magyar Narancs, 2010. január 14.), a hagyományos kínai orvoslás helyzete Magyarországon a legnagyobb jóindulattal sem nevezhető tisztának és világosan átláthatónak. Noha rengeteg kínai és magyar szakember praktizál, érvényes diplomát szerezni vagy szakvizsgát tenni hagyományos kínai orvoslásból jelenleg nem lehet, így a tevékenység szakfelügyelethez van kötve. (Gyakorlatilag a kínai terapeuta mellett a rendelőben van egy magyar orvos is, akinek feladata kimerül a diagnózisok és javaslatok aláírásában.) Mindeközben néhány hónapos tanfolyamot végzett vállalkozók is próbálkoznak a természetgyógyászatok "kínai" ágaival, így az akupunktúrával (bár sok "akupunktőr" a diszciplína alapfogalmaival sincs tisztában) vagy "kínai" gyógymasszázzsal.

"Felháborító a mostani helyzet" - utal a kapualjak kopott tábláin meghirdetett akupunktúrás rendelőkre Mészáros Judit, az SE Egészségtudományi Kar dékánja. Többek között ezzel indokolja a mostanra révbe érni látszó együttműködés egy évvel ezelőtti megkezdését a harbini Heilongjiang Hagyományos Kínai Orvostudományi Egyetemmel (HHKOE), amelynek eredményeképp a két egyetem nemrég aláírt egy megállapodást arról, hogy Magyarországon jön létre a HHKOE kihelyezett tagozata. Az angol nyelvű - de magyarok számára is elérhető -, tíz féléves alapképzésen részt vevők az SE-ETK által oktatott alapozó tárgyakon (anatómia, élettan, biológia) túl többek közt manuálterápiás kezelést, akupunktúrás terápiát, szúrás- és moxatechnikát tanulhatnak, megismerkednek a meridiánokkal és akupontokkal is. A végzett orvosok, de érettségizett "civilek" számára is nyitott képzés, ahogy Mészáros fogalmaz, "nagyon kemény lesz", mivel a hallgatók már az első évben elkezdenek kínaiul tanulni, hogy az utolsó, ötödik (gyakorlati) évet a harbini anyaintézményben tölthessék. Mindezt évenként 5900 euróért - nagyjából 1,6 millió forintért. Noha az összeg magasnak tűnik, mégsem több egy fillérrel sem, mint az SE-ETK többi önköltséges, angol nyelvű képzése, és mindöszsze fele a Semmelweis angol nyelvű orvos-, fogorvos- vagy gyógyszerészképzésének. Az első, minimum harmincfős osztály várhatóan szeptemberben kezdheti meg tanulmányait - de a kulcsszó egyelőre a "várhatóan".

"Amíg nincsen elfogadható jogszabályi háttér, addig nem fog elindulni az oktatás" - jelenti ki Mészáros Judit. A helyzet jelenleg ugyanis meglehetősen egyedi: mivel Magyarországon hivatalosan nem létezik a hagyományos kínai orvoslás nevű szakma, értelemszerűen az ekként dolgozók tevékenységi köre és jogosultságai sincsenek körülhatárolva, így pedig nem lehetséges a jó nevű kínai egyetemen megszerzett diplomát honosítani sem (ami más szakmáknál a legtermészetesebb procedúra). Egyszerűbben fogalmazva: a jelen szabályozás (vagyis annak hiánya) mellett a végzett hallgatók öt év tanulás után sem számítanának diplomás orvosnak Magyarországon. Mészáros és az ügyet támogató számos magyar és kínai szakember tehát elkészítette a vonatkozó törvényjavaslatot, amelynek sorsa innentől az egészségügyi és oktatási minisztériumok jogalkotóinál dől el. "Most már nem lehet félretenni ezt az ügyet, már nem lehet részletmegoldásokat elfogadni" - véli a dékán.

A tagozat létrejöttétől mindazonáltal mindenki pozitív eredményt vár. Dr. Yu Funian, a Hagyományos Kínai Orvoslás Magyarországi Egyesületének elnöke hosszan és lelkesen sorolja a várható előnyöket. Szerinte a magas színvonalon túl a kelet-európai térségben elsőként induló képzésnek hatása lesz egész Európa népegészségügyére, "hiszen rengeteg betegség van, melyben a kínai orvoslás módszerei kiemelkedő gyógyhatással bírnak". A doktor szerint elterjednek a kínai orvoslás "életszínvonalat javító", megelőző, egészségmegőrzési eljárásai, csökkennek az egészségügy kiadásai. "A kínai orvoslásnak számos módszere van, amellyel fokozni lehet a betegellátás költséghatékonyságát; ezt az elmúlt tíz év franciaországi tapasztalatai is igazolják", mondja Yu Funian, aki szerint a kimagasló hallgatók oktatókká képzésével létre lehetne hozni a "kínai orvoslás európai gyógyító-kutató központját" is.

Mészáros Judit reméli, hogy a képzés hivatalossá tételével és a szakma várt legitimációjával normalizálódik a helyzet a "kínálati oldalon" is - azaz a kuruzslók helyét átveszik a képzett szakemberek. "Minden lobbitevékenységünk erre irányul, de ehhez újabb jogszabályok megalkotására van szükség. Természetes, hogy például ha valaki nem végzi el a tanárképzőt, nem állhat ki a katedrára - márpedig a tűket használó akupunktúrával vagy egy mélyre hatoló maszszázzsal rengeteget lehet ártani. És arról se feledkezzünk meg, hogy megszűnhetne a több szempontból irracionális szakfelügyeleti rendszer; a Semmelweis Egyetemen pedig létrejöhetne egy gyakorlóhelyül szolgáló kórház" - magyarázza a dékán, aki a Semmelweis Egyetem céljainak megvalósulási esélyeit firtató kérdésünkre ennyit mond: "Jósolni nem tudok, de megszállott oroszlán vagyok, és sok támogatóm van, akik segítenek, hogy mindez ne csak álom legyen."

Ehhez elsőként az oktatási hivatalnak kell engedélyeznie a kihelyezett képzés elindítását, csak ezután dönthet a honosításról az oktatási és az egészségügyi tárca. Valamikor.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.