Mesterséges intelligencia segítségével derítették ki Platón pontos nyughelyét

  • narancs.hu
  • 2024. április 28.

Tudomány

Az ókori görög filozófus utolsó éjszakájának részletei is feltárultak egy bontatlan papirusztekercsből.

Mesterséges intelligenciával olvasták le a kutatók a tintával írt szöveget egy bontatlan ókori tekercsben, amelyben Platón sírhelyéről és utolsó éjszakájáról is tudósítanak – írja a Telex a Gizmodo nyomán.

Platón, az ókori görög filozófus, Arisztotelész mestere és Szókratész tanítványa 80 éves kora körül halt meg 2400 évvel ezelőtt. Korábban is tudni lehetett, hogy a sírhelye valahol az általa alapított athéni Akadémia területén fekszik, de eddig nem ismerték a kutatók a pontos helyszínt. Az Akadémiát egyébként Sulla, a római hadvezér 300 évvel Platón halála után elpusztította, a maradványai 3 kilométerre fekszenek az Akropolisztól.

Most egy 800 kilométerrel odébb talált papirusz segítségével jutottak közelebb a megoldáshoz a kutatók. Majdnem kétezer évvel ezelőtt tört ki a Vezúv, amely a föld alá temette Pompejit és annak lakosságát.

A hamu egy dokumentumokkal teli villát is betemetett, megőrizve így az utókor számára.

Itt találtak rá egy helyi költő és filozófus által írt papiruszra is, amely szerint Platónt az Akadémia falain belül egy a múzsák szentélye közelében található magánkertben temették el. A szöveg Platón utolsó éjszakájáról is beszámol: magas láza lehetett a filozófusnak, és zavarta a zene, amit játszottak neki. A projekt egyik kutatója szerint egy trák zenész fuvolázott, hogy enyhítsen az idős filozófus utolsó óráin, de Platón azt mondta neki, hogy „gyér a ritmusérzéke”.

A kutatás másik érdekessége a papirusz olvasásánál használt technológia volt.

A tekercseket nem lehet kibontani, mivel a koruk miatt az a megsemmisülésükhöz vezetne.

2015-ben a Kentucky egyetemen röntgentomográfiával és számítógépes látással, mesterséges intelligenciát használó technológiával tudták kinyerni az adatokat egy zárt Holt-tengeri tekercsből. A Pompeji szomszédságában található herculaneumi tekercseknél szintén mesterséges intelligenciával, neurális hálózatok segítségével állapították meg, hogy hol található a tinta a zárt papiruszokon.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre.

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.