Az elektrosokk-terápia napjainkban

Mint a lázcsillapító

Tudomány

Bár a gyökerei a múlt század harmincas éveire nyúlnak vissza, még ma is ez a súlyos depressziós esetek leghatékonyabb gyógymódja. Hivatalosan elektrokonvulzív kezelésnek nevezik.

Kevés olyan orvosi beavatkozás van, amelynek oly rossz a híre a köztudatban, mint a hétköznapian csak elektrosokként ismert kezelésnek. Az agyra mért elektromos impulzusokon alapuló be­avatkozásról a legtöbbünknek Jack Nicholson alakja juthat eszünkbe a Száll a kakukk fészkére című filmből, az ECT-kezelés azonban a tévhitekkel ellentétben nem ijesztő és nem is elavult, sőt egyes súlyos pszichiátriai betegségek esetén ma is a leghatásosabb és leggyorsabban ható módszer.

„Az ECT egy tapasztalaton alapuló gyógyászati kezelés a pszichiátriában, lényege, hogy az agyat érő elektromos impulzusokkal epilepsziás rohamhoz hasonló görcsrohamot váltsunk ki. A traumatológiai mellékhatások elkerülése miatt az ECT kizárólag altatásban és izomrelaxációban végezhető, a görcsrohamokból maga a beteg semmit nem érzékel, sőt ennek látható jelei sincsenek” – magyarázza Gazdag Gábor pszichiáter, a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház és Rendelőintézet pszichiátriai és pszichiátriai rehabilitációs osztályának vezető főorvosa. Egy ilyen „ülés” körülbelül fél órát vesz igénybe, a kiváltott roham 20 és 60 másodperc közötti, és a stimulust mindenkinél egyénre szabottan állítják be a modern berendezéseken. Mivel az altatás és az izomrelaxálás miatt semmilyen elváltozás nem látható a betegen, a görcsrohamok keletkezését EEG-készülékkel figyelik, de úgy is meg lehet állapítani, megfelelő volt-e a görcsroham hossza, ha az izomrelaxáns beadása előtt az egyik felkart vérnyomásmérő mandzsettával leszorítják.

„A 20. század közepén, mint egyetlen hatékony gyógymódot, széles körben és több betegségre próbálták használni az ECT-t, de ezt követően paradigmaváltásokra került sor az indikációt illetően, számos országban, így hazánkban is betiltották az altatás és az izomrelaxálás nélkül végzett kezeléseket” – mondja Asztalos Márton, aki az ECT-kezelés magyarországi használatáról írta doktori disszertációját, jelenleg pedig Dániában, az aalborgi egyetemi kórházban dolgozik pszichiáter szakorvosként. „Az ECT-t ma Nyugat-Európában elsősorban affektív zavarokra (hangulatzavarokkal járó kórképek – M. A.) használják, Dániában 75 százalékban depressziós esetekben. Magyarországon később indult el a paradigmaváltás, egy 2002-es felmérés szerint még döntően szkizofrénia esetében alkalmaztak ECT-t, viszont a 2014-es felmérés alapján már az esetek több mint 50 százalékában affektív zavar miatt választották ezt a kezelést” – magyarázza a szakember. „Amikor Bécsbe kerültem, engem is meglepett, hogy itt ez egy ismert és használt eljárás. Sokkal humánusabb, mint a köztudatban, és csak a beteg vagy a hozzátartozó beleegyezésével, szigorú szabályok szerint alkalmazzák” – idézi fel egy magyar pszichiáter szakorvosjelölt, aki az osztrák főváros pszichiátriai és pszichoterápiás klinikáján dolgozik.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.