A Jordán-völgyben negyven évvel ezelőtt bukkantak a régészek egy cserépdarabra, melyen fekete tintaszerű festékkel írt karakterek voltak. Tudták, hogy valamilyen szöveget, szavakat rejtenek a jelek, de mindeddig nem tudták megfejteni értelmüket. Azonban új, fejlettebb fényképezési módszereket a mesterséges intelligenciával kombinálva sikerült elolvasni az ősi feliratot: "Eliézer Bar-Ger Bét Akimanból".
A szöveg jelentésére a Tel-Aviv melletti Bar-Ilan Egyetem kutatói jöttek rá, egy új, az elmúlt hónapokban kifejlesztett fényképezési eljárással, amelyet a jeruzsálemi mérnöki főiskola szoftver-, elektromos és elektronikai iskolája régészeti laboratóriumának kutatócsoportja hozott létre.
A Jordán-völgyben, a görögül Alexandrion, latinul Alexandrium, vagy héber nevén Sartaba nevű erődben folytatott ásatásokon talált felirat sok más, ott talált lelettel rávilágít a Hasmoneus-dinasztia, majd Heródes király váraként szolgáló hely történetére. A nyolcvanas évek elején a Jeruzsálemi Héber Egyetem régészei végezték az ásatásokat, melyek során számos feliratos cserépdarabra, osztrakonra (agyagcserép) leltek, ezeken héber, arámi és görög szövegek és betűk voltak. E feliratok egy részét máig nem tudták kisilabizálni.
(Címlapképünk illusztráció)