Az Európában dúló hőségnek nem sokan örülhettek. Öröm az ürömben, hogy a kánikulának és az olvadásnak köszönhetően több régészeti lelet is előkerülhetett az elmúlt forró időszakban. Néhány napja angol régészek adtak hírt arról, hogy légi felvételekkel egy őskori település nyomaira bukkantak. Most pedig az Alpokban került elő egy világháborús repülőgéproncs, amelyet 72 éve tartottak elveszettnek.
|
Az Angliai Történelmi Épületek és Emlékművek Bizottságának leletéről a Live Sience számolt be. A kutatók légi felvételek segítségével térképezik fel a területeket, s a forró időjárásnak hála eddig nem látott romokat sikerült megtalálniuk. A légi felvételek egyébként nagy segítséget adnak, ugyanis lehetőséget teremtenek arra, hogy a „föld alá” lássunk velük. A tartósan száraz talaj ráadásul jobban kivehetővé teszi az épületmaradványokat. Ahol ugyanis egykor falak, sáncok vagy egyéb épületrészek álltak, máshogyan nő a növényzet, egészen más a vegetáció. Ahol árkok lehettek, ott például magasabbra növő növények találhatók, mélyebb gyökérzettel; a romokra nőtt növények rövidebb gyökerekkel rendelkeznek, és korábban is érnek. Ezekből a megfigyelésekből és talajmintázatokból következtethetnek a kutatók arra, hol érdemes ásatásokat, feltárásokat végrehajtani.
A legutóbbi alkalommal két négyzet alakú épületmaradványt találtak meg, melyek valószínűleg az i. e. 3600–3300-ban keletkeztek, és az úgy nevezett cursus műemlékek csoportjába tartoznak. A romokról egyelőre nem tudni, hogy kik és mire használhatták őket.
Devonban egy mezőn egy római kori település szerkezete rajzolódott ki, Somersetben egy ovális alakzatot találtak, amely a bronz- és vaskori épületmaradványokra jellemző. Yorkshire-ben egy vaskori temető nyomaira bukkantak a légi fotók segítségével.
Az Alpok hósapkáinak olvadása pedig egy világháborús repülőgépet tárt fel. A napokban megtalált Dakota C–53 Skytrooper típusú gép 1946 novemberében zuhant le, amikor az ausztriai Tullnból indulva Pisa felé tartott. A gép hóviharba került, és több mint 250 km/h-s sebességgel csapódott a Berni-Alpokban található Gauli-gleccsernek. Több százan kutattak a roncsok után, azonban néhány nappal ezelőttig nem találtak rá.
|
Hihetetlen módon azonban a nyolc utas és a négyfős személyzet túlélte a zuhanást, ráadásul napokig még a hegyen kellett maradniuk, mert a rossz viszonyok miatt nem tudtak mentőcsapatot küldeni értük, addig pedig repülők segítségével juttattak hozzájuk ellátmányt.
A gép első darabja – egy propeller – 2012-ben került elő. Az elmúlt évek folyamatos felmelegedése, aztán az idei nyár azonban nem kímélte az Alpokat, a felgyorsuló olvadás következtében pedig mára a teljes gép előkerült, mindazokkal a személyes tárgyakkal, amelyek a gép fedélzetén voltak. A roncsot a Berglistock nevű hegyen, közel 3500 méteres magasságban találták meg, kb. 10 kilométerre egy népszerű sípályától.