Plútó - A kiszekált bolygó

Tudomány

Szegény Plútó, alig hetvenhat évvel felfedezése után máris kikerül a bolygók kanonizált sorából - éppoly alkalomszerűen és önkényesen, ahogy bekerült oda.
Szegény Plútó, alig hetvenhat évvel felfedezése után máris kikerül a bolygók kanonizált sorából - éppoly alkalomszerűen és önkényesen, ahogy bekerült oda.

Merkúr, Vénusz, Föld, Mars, Jupiter, Szaturnusz, Uránusz, Neptunusz, Plútó - sorolta évtizedeken keresztül a sok nebuló a Naprendszer kilenc bolygójának nevét, s a műveltebb földrajztanárok néha titokzatosan azt is hozzáfűzték: ez még csak a kezdet, nemsokára meglesz a tizedik is, azután meg se állunk a tucatig. Most meg összeül több ezer asztronómus, jól teletömik magukat a svédasztal kincseivel (space cake persze megint jutott - bocs...), azután többségi döntéssel határt húznak: marad nyolc bolygó, a Plútó kiesik a sorból, a planéták klubja pedig marad oly exkluzív, mint a mágnáskaszinó. Kérdezzük: miért bántják megint a fiatalabbat, a gyengébbet?

Márványból szoborta

Az emberiség érdeklődő része régóta áhítattal figyeli a csillagos eget: a kizárólag éjszaka látható objektumok között (tehát a Nap és a Hold magától értetődő kivételével) hamarost megkülönböztette az állócsillagokat meg az égbolton (látszólagos) mozgást végző egyéb égitesteket, melyek pályájuk bejárása során nagyjából a Nap égi útját (az ún. ekliptikát) követik. Az európai kultúrkörben e bolygók a római-latin mitológia (jórészt görögből kölcsönzött) istenei nyomán a Merkúr, Vénusz, Mars, Jupiter, Szaturnusz neveket viselik, s hamarosan - magánvaló csillagászati fontosságuk mellett - asztrológiai jelentőségre is szert tettek. Az asztronómia és a fizika forradalma, a távcső megjelenése persze újabb bolygók felfedezésére kínált alkalmat: így került képbe 1781-ben az Uránusz (felfedező: Herschel, a legendás csillagász) és 1846-ban a Neptunusz (Johann Gottfried Galle), amelynek létét bizonyos pályaadatok alapján előbb számolták ki pusztán matematikai eszközökkel, mintsem hogy megpillantották volna a teleszkóp lencséjén át.

A Plútó még ezekhez képest is kései gyermek: csupán 1930 februárjában észlelte Clyde Tombaugh angol csillagász. Azt már csak érdekességként áruljuk el, hogy a névadásban kulcsfontosságú szerep jutott egy mindössze tizenegy éves hajadonnak, Venetia Burneynek, egy nyugalmazott oxfordi könyvtáros unokájának, aki először sugalmazta nagyapjának a Plútó elnevezést, ami hónapok alatt meg is hódította a tudósvilágot.

Xéna, szalma

A Plútó utóbb jelentősen alulmúlt mindenféle vele kapcsolatos várakozást mind méretét, mind jelentőségét tekintve - s mindezért nem kárpótoltak az eredetével, holdjával vagy légköre kémiai összetételével kapcsolatos rejtélyek sem. Először úgy vélték, hogy a Plútó végtére is jelentős bolygó, méretben valahol a Merkúr és a Mars között. Ekkor még azt tételezték fel, hogy a kilencedik bolygó magányos - ennek alapján is készültek a tömegére vonatkozó becslések. Ámde 1978-ban felfedezték Charon nevű holdját, és minden megváltozott. Az új számítások szerint a Plútó nem csupán a Naprendszer valamennyi többi bolygójánál bizonyult kisebb tömegűnek és méretűnek (átmérője a Földének mindössze 18 százaléka), de hét hold (Ganymedes, Titan, Callisto, Io, a mi Holdunk, Europa és Triton) is nagyobb és súlyosabb nála - többnyire nem is kevéssel. A kaput persze az tette be, amikor egy évvel ezelőtt az ún. Kuiper-övben (ez az ismert, nagyobb bolygókon kívüli, kisebb méretű égitestek övezete) felfedezték a 2003 UB313 kódnevet viselő törpebolygót, amelyet nyilvánvalóan torz esztétikai érzékkel megvert felfedezői a Xena becenévvel láttak el - merthogy a friss, előzetes mérések szerint még ez is méretesebb (minden szempontból), mint a Plútó. Pedig a Plútónak vannak előnyös oldalai is - például a színe állítólag szép bronzbarna, a rossz felbontású felvételeken diszkógömb benyomását kelti, légköre metán, nitrogén és szén-monoxid elegye, ami a naptól távoli pozícióban jórészt kifagy, majd napközelben ismét a légkörbe szublimál.

A Plútó pályája szintúgy rendkívül sajátos: először is több mint 17 fokos szöget zár be az ekliptikával, alakja igen távol van a körformától, a többi bolygóénál sokkal excentrikusabb, elnyújtottabb, ráadásul metszi is a Neptunuszét, azaz a Plútó egy bizonyos pályaszakaszon a Neptunusz égi útján belül, a Naphoz közelebb halad (az utolsó ilyen szakasz körülbelül húsz évig, 1979 februárjától 1999 februárjáig tartott). Sokan figyelmeztetnek arra, hogy a Kuiper-öv többek között az összes rövid periódusú üstökös otthona, s a Plútó is hozzájuk hasonló tulajdonságokat mutat (pl. pályaalakjában), mi több, ha még jobban a Nap közelébe férkőzne, szép nagy csóvát is növeszthetne.

Mi újság, csillagászok?

A csillagászok számos korábbi várakozásukban is csalódtak a Plútót illetően, így azután nem volt meglepő, hogy az égitesttel kapcsolatos kiábrándulás hamarosan rangvesztéssel is párosult. Már évekkel ezelőtt is híresztelések keltek szárnyra a Plútó bolygóstátusáról. Amikor két hete összeült az IAU szokásos konferenciája (nem kevesebb mint 2500 küldött részvételével!), még úgy hírlett, hogy kibővítik a bolygók sorát, s hozzájuk csapják a legnagyobb kisbolygót, a Cerest, meg az újonnan felfedezett Xenát, esetleg más, a Kuiper-övből származó égi objektumokat. Azután győzött a szűkkeblűség meg a definitív szigor: az új bolygódefiníció három eleme közül kettőnek még csak-csak megfelel a Plútó (csillag körül kering, bár nem csillag, és elegendő a tömege ahhoz, hogy gravitációja gömbszerűvé formálja), ám - mint fent már részleteztük - nincs egyedi pályája, folyton belóg a Neptunuszéba, s ezáltal kilóg a bolygók sorából. Ehhez képest már csak adalék, hogy újabb feltételezések szerint egyáltalán nem egyedi objektum, csupán egy törpe bolygókettős egyik tagja - ebben társa éppen a Charon lenne. A Plútó ezután csupán egyike a pontosan róla elnevezett pluton típusú, Neptunuszon túli égitesteknek, és ki tudja, meddig tart száműzetése. Tán örökre.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.