"Szolidaritást vállalt a társadalom peremén élő emberekkel"

  • narancs.hu
  • 2023. december 13.

Tudomány

Az ÓVÁS! Egyesület emlékezik a napokban elhunyt Ladányi János szociológusra.

Ladányi János közel két évtizeden át társunk volt a zsidónegyed megmentéséért folytatott küzdelmünkben. Azt a szakmaiságot képviselte – jóbarátjával, a nemrég elveszített Perczel Annával, az ÓVÁS! elnökével együtt –, mely egységként kezelte az épületeket és a városnegyed lakóit. Jánosnak nem volt térkép e táj. Az épületek szépségén túl szociológusként és érző emberként látta az ott lakó fiatal párokat, idős embereket is, akiket kiszorított a „buldózeres városrehabilitáció”. Ezt a kifejezést János nevéhez kötjük, mellyel jól érthetővé tette az ügyet, amiért az ÓVÁS! küzdött. Kutatói munkásságában makacsul és állhatatosan vállalt szolidaritást a társadalom peremén élő, kitaszított emberekkel, a rendszerváltás veszteseivel. Meg akarta értetni és láttatni sorshelyzeteiket és problémáikat. Egyik megrázó könyve már címében is állásfoglalás: Leselejtezettek

 

János az általa képviselt témák intellektuális megközelítésében és az azokért való érzelmi elköteleződésben is különlegesen egyedi volt. Elméleti munkáján túl a számára fontos ügyek mellett ki is állt, alapos szakmai indoklásainak súlya volt. A zsidónegyed tönkretétele elleni akciókban a siker elérése érdekében minden követ megmozgatott. Ha kellett, barátokat mozgósított, ha kellett, politikusokkal, döntéshozókkal tárgyalt. Így valósulhatott meg 2010-ben a Király utca 15. udvarán álló egykori gettófal rekonstrukciója is, így került fel rá és az épület homlokzatára emléktábla. Csodálatos eseményeket is szervezett: kedves emlékünk róla a Rumbach Sebestyén utcai zsinagóga felújítás előtti terében szervezett hangverseny. Szubjektív tudományos önéletrajza, a Hanyatló világok címe azt is sejteti, hogy tette mindezt egy olyan világban, amelyben nem csak az általa kutatott közösségek hanyatlanak, hanem a számára fontos értékek is.

 

János okos, egyedi humorral fűszerezett iránymutatásaira, sokszor éles, a problémák mélyére mutató megjegyzéseire mindig emlékezni fogunk. Az ÓVÁS! keretében Perczel Anna utolsó kutatása, a „Kik éltek, kik építettek itt?” projekt Jánossal együtt azt kutatta, hogy hogyan és mennyire járult hozzá Budapest zsidó lakossága a város fejlődéséhez, világvárossá válásához – az épületek, építtetőik és lakóik szempontjából. János kutatását a betegsége miatt már nem tudta befejezni. Az, amit elvégzett, így is pótolhatatlanul értékes. 

 

Nehéz búcsút vennünk Jánostól, egyesületünk egy újabb alapítótársától. Emléke legyen áldott! 

 

Az ÓVÁS! Egyesület közössége

 

(Címlapfotó: Jávor István)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.